Սերժ Սարգսյանի այցը Թուրքիա առայժմ քննարկվում է
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրվել է Թուրքիա՝ մասնակցելու ՄԱԿ–ի միջազգային IV–րդ խորհրդաժողովին, որը կկայանա այս տարվա մայիսին Ստամբուլում։
Ըստ թուրքական «Զաման»–ի ՝ մայիսի 9–13–ին տեղի ունենալիք խորհրդաժողովին մասնակցելու համար հրավիրվել են Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆին, Իսրայելի, Ֆրանսիայի և մի շարք այլ երկրների նախագահներ։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էին թուրքական լրատվամիջոցները, միջազգային գագաթնաժողովին մասնակցելու համար երկրների ղեկավարներին հրավերներն ուղարկում է ոչ թե Թուրքիայի կառավարությունը, այլ ՄԱԿ–ը՝ Նյու–Յորքի շտաբ–բնակարանից։ ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունից հաստատել են հրավերի մասին լուրը։ «Հայաստանի նախագահի մասնակցությունը ՄԱԿ–ի միջազգային խորհրդաժողովին քննարկվում է միջազգային կազմակերպությունների համապատասխան ծառայությունների հետ»,–Regnum–ին հայտնել է ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Արմեն Արզումանյանը՝ նշելով, որ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային օրացույցում մոտ ապագայում Թուրքիայի ղեկավարության հետ հանդիպումներ նախատեսված չեն։

Вопрос визита президента Армении в Турцию пока обсуждается
Президент Армении Серж Саргсян приглашен в Турцию для участия в IV международной конференции ООН, которая  состоится в Стамбуле в мае текущего года.
Как сообщает турецкая газета «Заман», для участия в конференции, которая состоится 9-13 мая, помимо главы Армении, приглашены лидер ливийской Джамахирии Муаммар Каддафи, президенты Израиля, Франции и многих других стран.
Между тем, как ранее сообщали турецкие СМИ, приглашение главам иностранных государств на международный саммит в Стамбуле рассылает не правительство Турции, а ООН. Аккредитация прессы, равно как и приглашения, рассылаются из штаб-квартиры ООН в Нью-Йорке.
«Вопрос участия президента Армении Сержа Саргсяна в IV конференции ООН обсуждается с соответствующими службами международной организации в рабочем порядке», - заявил агентству «Регнум» пресс-секретарь президента Армении Армен Арзуманян, отметив, что по графику президента Армении на ближайшее время не предусмотрены встречи с руководством Турции.