Հեղափոխություն և հակահեղափոխություն – 4
2008–ի ընտրական մրցապայքարում հայկական նեոբոլշևիկյան հեղափոխության առաջնորդը՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, իշխանությունը չկարողացավ վերցնել։ ՀՀ առաջին նախագահը իշխանության չեկավ, բայց Հայաստանին չհաջողվեց խուսափել նեոբոլշևիկյան ժանտախտից։
Լևոն Տեր–Պետրոսյան – 2
Մարտի 1–ի գնով նախագահ դարձած Սերժ Սարգսյանը, աթոռը պահելու և ներքին կյանքում «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման ծրագրերն իրականացնելու նպատակով, խլեց իր ընտրարշավային մրցակցի «նախաձեռնողական» դրոշն ու փաստացի գնաց հեղափոխական քայլերի։
Արտաքին քաղաքական ոլորտում Ս. Սարգսյանի նեոբոլշևիկյան հեղափոխականությունը դրսևորվեց «ֆուտբոլային» դիվանագիտության տեսքով։
Այնպես ինչպես ռուս բոլշևիկները, հանուն իրենց իշխանության, կնքեցին Բրեստ–Լիտովսկի՝ իր էությամբ հակառուսական ու հանձնողական համաձայնագիրը, այնպես էլ մեր օրերի նեոբոլշևիկ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը գնաց հայ–թուրքական տխրահռչակ արձանագրությունների ստորագրման ճանապարհով, որի արդյունքում լրջագույն հարված հասցվեց ՀՀ անվտանգությանը, ունեցանք միայն բացասական արդյունքներ, իսկ պաշտոնապես հայտարարված ոչ մի նպատակի՝ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և սահմանի բացում, հայկական կողմը չհասավ։ Բայց փոխարենը՝ Սերժ Սարգսյանը երկրի ներսում ամրապնդեց իր դիրքերն ու ի դեմս «փողոցային» ընդդիմության լիդեր Տեր–Պետրոսյանի՝ ստացավ հավատարիմ գործընկեր և բնական դաշնակից։ Այսինքն՝ հաղթահարեց մարտի 1–ից հետո առաջացած ճգնաժամն ու պահեց իր աթոռը։
Ինչպես հայտնի է՝ Տեր–Պետրոսյանը ողջունեց «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը, աջակցեց Սարգսյանի «նախաձեռնողականությանը»՝ հանրահավաքները հետաձգելով ու ասուլիսային պաշտպանություն ապահովելով վերջինիս համար, իսկ հետագայում էլ վերածվեց իշխանության կայունությունն ապահովողի։
Ինչ վերաբերում է ներքին քաղաքականության մեջ Ս. Սարգսյանի նեոբոլշևիկյան հեղափոխականությանը, ապա այն միտված է մասնավոր սեփականության վերաբաշխմանը, «յուրայիններին» կուլակաթափ անելուն ու գերմենաշնորհային տնտեսա–քաղաքական համակարգ կառուցելուն։ Այս հարցում էլ Սարգսյանն ստանում է Տեր–Պետրոսյանի լիակատար աջակցությունը, որի շրջանակներում նախագահը «քննադատվում» է նեոբոլշևիկյան գործողությունները դանդաղ ու ոչ հետևողական անելու մասով։ Իսկ երբ իշխանական համակարգում ներքին դիմադրություն է առաջանում սերժսարգսյանական նեոբոլշևիզմին՝ այդ ժամանակ տիտղոսային ընդդիմության լիդերը «մեյդան» է նետում իր խնամուն ու նրա շուրթերով ստանձնում է Սարգսյանի պաշտպանի դերը։
Պարզից էլ պարզ է, որ նման «ընդդիմությունը» պարզապես գտածո է Սերժ Սարգսյանի համար և իշխանություններն ամեն ինչ անելու են, որպեսզի ընդդիմադիր դաշտը զբաղեցնի միայն Տեր–Պետրոսյանը։ Պատահական չէ, որ մեկ կենտրոնից ղեկավարվող հեռուստաալիքներն ու Ահարոն Ադիբեկյանը սկսել են «ռասկրուտկա» անել ՀԱԿ ղեկավարին, որպես միակ ու հզոր ընդդիմություն։
Սերժա–լևոնական «շախմատի» էությունը
Պարտվելով նախագահական ընտրություններում՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը որդեգրեց իշխանության հետ ինտեգրվելու քաղաքականությունը, և այժմ բացահայտ ստանձնել է Սերժ Սարգսյանի իշխանության կայունության երաշխիքի դերը։ Իր տեսակով կղերապահպանողական առաջին նախագահի համար դա ամենացանկալի տարբերակն է։ Այստեղից էլ «երկխոսելու» այն խնդրանքները, որոնք հղում է «արմատականների» առաջնորդն առ Սերժ Սարգսյան։
Հատուկ ընդգծեմ, որ իշխանության հետ շատ որոշակի հարցերում բացահայտ և թաքնված ձևով համագործակցելով (այդ համագործակցությանը հիմա «շախմատ խաղալ» են ասում)՝ Տեր–Պետրոսյանը որևէ շեղում չի տալիս իր սկզբունքներից, քանի որ Սարգսյանը և՛ ներքին, և՛ արտաքին քաղաքականության մեջ առաջնորդվում է առաջին նախագահին հոգեհարազատ նեբոլշևիկյան գաղափարախոսությամբ։ Բացի այդ՝ իշխանության հետ համագործակցելու Տեր–Պետրոսյանի պատրաստակամությունը պայմանավորված է նաև այն բանով, որ նա այլևս չի հավատում, որ կարելի է ժողովրդական ալիքի միջոցով իշխանության գալ, ուստի՝ փորձում է իրականություն դարձնել իր ծրագիր–մինիմումը՝ դառնալ «Եղիազար Այնթապցու» «Էջմիածնական միաբանը», իսկ եթե դրա արդյունքում հաջողվի նաև Սերժ Սարգսյանի հետ «Ազգային համաձայնության կառավարություն» կոչվածը (փաստացի՝ «Արթուր Բաղդասարյան–2» օպերացիան) գլուխ բերել, ապա ՀԱԿ «ժողովրդավար» առաջնորդը «շախմատային» պարտիայի արդյունքը փայլուն կգնահատի։
Ճիշտ է, Տեր–Պետրոսյանի այս ծրագրերը հակասության մեջ են մտնում կոնգրեսական շարքերի «Հիմա» կամ «Սերժի՛կ՝ հեռացի՛ր» կոչերի հետ, բայց այդ ամենը նրան, թերևս, քիչ է հուզում։ Փորձը ցույց է տալիս, որ շարքերի աղմկոտ մասը նրան ենթարկվում է զոմբիական հնազանդությամբ և Տեր–Պետրոսյանին դժվար չի լինի իշխանության հետ իր «արժանապատիվ» գործարքը ներկայացնել որպես լուրջ ռազմավարություն։ Զոմբիները նրա ասածը կընկալեն «Պապին մի բան գիտի» բանաձևի միջոցով, և վերջ։ Իսկ մնացածների դժգոհության վրա Տեր–Պետրոսյանը, մեծ ու փոքր հաշվով, թքած ունի՝ «Դա իմ ժողովուրդը չէ» ձևակերպման շրջանակներում։ Նա թքած ունի նաև իր աղմկոտ զոմբիների վրա, բայց դա արդեն զոմբիների՛, այլ ոչ թե Տեր–Պետրոսյանի խնդիրն է։
Ի դեպ, ՀԱԿ լևոնական թևի հաճախորդացման առումով այս փուլում շարքերի հետ կապված երկակի վիճակ է ստեղծվել։ «Փողոցային» ընդդիմության շարքերի արմատականությունը մի կողմից նպաստում է Լ. Տեր–Պետրոսյանի՝ Սարգսյանի հետ «քաղաքական գործարքի» գնալու գործընթացում գին բարձրացնելուն՝ «Հեղափոխությունը զոռով եմ պահում» թեմայով, իսկ մյուս կողմից՝ շարքերի արմատականությունը խոչընդոտում է նույն այդ քաղաքական կոչված գործարքի կայացմանը։ Տեր–Պետրոսյանն այս ամենից ելքը փորձում է գտնել օխլոկրատիկ «քվեարկություններ» կազմակերպելով, որպեսզի իր մերձեցումը Սարգսյանի հետ դեմագոգիկ ձևով ներկայացնի որպես «ժողովրդի ցանկություն»։
Ինչ վերաբերում է իշխանությունների վարած քաղաքականությանը ընդդիմադիր տրամադրված այն շրջանակներին, ովքեր Տեր–Պետրոսյանին դիտում են որպես գործիք և նրա հանրահավաքներին մասնակցում են իրենց սոցիալ–տնտեսական խնդիրները լուծելու այլ տարբերակ այս պահին չունենալու պատճառով, ապա իրականում հենց իրե՛նք են դառնում ՀԱԿ առաջնորդի գործիքը և, ըստ էության, վերածվում գործող ռեժիմի հենարանի։
Պետք է հասկանալ, որ Տեր–Պետրոսյանի խնդիրը հանրության բողոքական էներգիան ամբողջությամբ իր ձեռքը հավաքելն ու Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ երկրում նեոբոլշևիկյան հեղափոխություն իրականացնելն է, որը բացարձակապես կապ չունի հանրահավաքի եկող մարդկանց մեծ մասի ցանկության հետ։ Ավելին՝ սերժա–լևոնական գործարքն ուղղված է հանրահավաքի մասնակիցների ու, ըստ էության, հանրության մեծամասնության շահերի դեմ։
Ակնհայտ է, որ Սարգսյանն ու Տեր–Պետրոսյանը համաձայնության են եկել առաջինի գլխավորությամբ «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» ունենալու հարցում, որը նախատեսում է ՀԱԿ–ի նեղ շրջանակի տեսքով «մեկ ընդդիմության» առկայություն։ Այսինքն՝ Տեր–Պետրոսյանի երազած «երկխոսությունը», որը փաստացի կայացել է, միտված է հաստիքային ընդդիմություն դառնալուն։ Ո՛չ ավելին։
Այս ծրագրերի կյանքի կոչմանը կարող են խանգարել բոլոր այն ուժերը, ովքեր դուրս են սերժա–լևոնական գործարքի տիրույթից, ու դրա համար էլ իշխանական ու լևոնական լրատվամիջոցներն, իրար ուս–ուսի տված, միևնույն քարոզչությունն են իրականացնում։
Տեր–Պետրոսյանի հանրահավաքային վերջին ելույթը ցույց տվեց, որ նրա քննադատության միակ թիրախը ոչ թե Սերժ Սարգսյանն է, այլ իր ու Սարգսյանի շրջանակներից դուրս գտնվող բոլոր մյուս ուժերը, ինչն այլ կերպ քան նեոգեղամյանություն չես անվանի։
ՀԱԿ առաջնորդն ապրիլի 8–ին ու դրանից էլ առաջ այնպիսի կրքոտությամբ է պահանջում Սարգսյանից «երկխոսել» իր հետ, որ մի քիչ արդեն անհարմար բան է ստացվում։ Երեկ նա արդեն շտապեցնում էր Սերժ Սարգսյանին՝ «Ա՛յ «Եղիազար» ջան, ախր շուտ արա, արի «երկխոսենք», որպեսզի մեր չուզողների (ըստ Տեր–Պետրոսյանի՝ այդ չուզողները միջազգային հանրությունն ու սերժա–լևոնական «դուետից» դուրս գտնվող ուժերն են) աչքը հանենք» տարբերակով։
Մենք, փաստորեն, այժմ ականատեսն ենք դառնում հաճախորդացման մի քստմնելի գործընթացի, որը տեղի է ունենում ոչ թե խնամու տանը (ինչպես Արտաշես Գեղամյանի պարագայում էր), ոչ թե իշխանական կաբինետներում (ինչպես Արթուր Բաղդասարյանի դեպքում էր), այլ հասարակության աչքի առաջ։ Այսինքն՝ քաղաքական մարմնավաճառությունը կուլիսներից տեղափոխվել է դեպի հրապարակ. ամեն ինչ բաց է և թափանցիկ։

Революция и контрреволюция – 4
В предвыборной гонке 2008-го года лидер армянской необольшевистской революции Левон Тер-Петросян не смог взять власть. Первый президент Республики Армения не пришел к власти, но Армении не удалось избежать необольшевистской чумы.
Левон Тер-Петросян 2
Ставший президентом ценой событий 1-го марта Серж Саргсян с целью сохранения власти и реализации программ по построению «экономики одного олигарха», выхватил у своего соперника по выборам знамя «инициативности» и, фактически, пошел на революционные шаги.
Во внешнеполитической сфере необольшевистская революция С. Саргсяна проявилась в виде «футбольной» дипломатии. Подобно тому, как когда-то русские большевики во имя своей власти подписали антироссийский и капитулянтский по своей сути Брест-Литовский мирный договор, так и необольшевистский «гибкий» лидер Республиканской партии Армении пошел по пути подписания печально известных армяно-турецких протоколов, чем нанес серьезный удар по безопасности РА, не говоря уже о других негативных последствиях. Причем, ни одной из официально объявленных целей (установление дипломатических отношений с Турцией и открытие армяно-турецкой границы) армянская сторона так и не добилась. Зато внутри страны Серж Саргсян укрепил свои позиции и получил в лице лидера «уличной» оппозиции Тер-Петросяна преданного партнера и естественного союзника. То есть, преодолел возникший после 1-го марта 2008-го года кризис и удержал свою власть.
Как известно, Тер-Петросян приветствовал «футбольную» дипломатию и содействовал «инициативности» Саргсяна, отсрочив митинги и обеспечив последнему защиту в ходе пресс-конференций, а в дальнейшем и вовсе превратился в гаранта стабильности его власти.
Что касается проявлений необольшевисткой революции Сержа Саргсяна во внутренней политике, то она направлена на передел частной собственности, раскулачивание «своих» и построение чрезмерно монополизированной политико-экономической системы. В этом вопросе тоже Саргсян получает полноценную поддержку Тер-Петросяна, в рамках которой президент «критикуется» за медленную и непоследовательную реализацию необольшевистской деятельности. Когда же во властной системе возникает внутреннее сопротивление сержсаргсяновскому большевизму, тогда лидер «титульной» оппозиции выводит на арену своего свата, выполняя его устами функцию защитника Саргсяна.
Яснее ясного, что подобная «оппозиция» является настоящей находкой для Сержа Саргсяна и власти сделают всё, чтобы оппозиционное поле занимал лишь Тер-Петросян. Не случайно, что управляемые из одного центра телекомпании и социолог Агарон Адибекян начали делать «раскрутку» Тер-Петросяна, позиционируя его как лидера единственной и сильнейшей в стране оппозиции.
Сущность серже-левоновских «шахмат»
Потерпев поражение на президентских выборах, Левон Тер-Петросян взял на вооружение политику интеграции с властями, и сейчас открыто выполняет роль гаранта стабильности власти Сержа Саргсяна. Это самый желанный для клерикально-консервативного по своей сущности Тер-Петросяна вариант. Отсюда и просьбы «вступить в диалог», о которых взывает к Сержу Саргсяну лидер «радикалистов».
Особо подчеркну, что открыто и скрыто сотрудничая с властями в определенных вопросах (это сотрудничество у них «игрой в шахматы» зовется), Тер-Петросян не отклоняется от своих принципов, поскольку Саргсян и во внутренней, и во внешней политике руководствуется близкой по духу первому президенту РА необольшевистской идеологией. Кроме того, готовность Тер-Петросяна к сотрудничеству с властями обусловлена еще и тем, что он уже не верит в возможность прихода к власти на народной волне, поэтому пытается реализовать программу-минимум: стать «монахом» «Егиазара Айнтапци». Если же в результате этого удастся договориться с Сержем Саргсяном еще и о так называемом «Правительстве Национального согласия» (фактически, это операция «Артур Багдасарян-2»), то «демократичный» лидер Армянского национального конгресса будет считать исход «шахматной» партии блестящим.
Правда, эти программы Тер-Петросяна вступают в противоречие с такими призывами рядовых сторонников АНК, как «Сейчас!» или «Сержик, уходи!», но, судя по всему, всё это его мало волнует. Опыт показывает, что кричащая часть сторонников подчиняется ему с покорностью «зомби» и Тер-Петросяну не составит труда представить свою «достойную» сделку с властями в качестве серьезной стратегии.
«Зомби» воспримут его слова через призму формулировки «Дедушке виднее!». На этом всё и закончится. А на недовольство остальных Тер-Петросяну, по большому и маленькому счету, наплевать, поскольку он руководствуется принципом «Это не мой народ». Ему наплевать и на своих крикливых «зомби», но это уже проблема самих «зомби», а не Тер-Петросяна.
Кстати, в плане клиентизации левоновского крыла АНК, на данном этапе сложилась двойственная ситуация. Радикальность рядов «уличной» оппозиции, с одной стороны, способствует повышению цены Тер-Петросяна в процессе «политической сделки» с Саргсяном по теме «Еле-еле сдерживаю революцию», а с другой стороны – радикальность рядов препятствует становлению той же «политической сделки». Тер-Петросян пытается найти выход из всего этого, организовывая охлократические «голосования», чтобы демагогическим образом преподнести свое сближение с Саргсяном в качестве «желания народа».
Что касается тех оппозиционно настроенных против проводимой властями политики кругов, которые рассматривают Тер-Петросяна в качестве инструмента и участвуют в его митингах по причине отсутствия в данный момент других вариантов решения социально-экономических проблем, то в действительности именно они становятся инструментом лидера АНК и, по сути, превращаются в опору действующего режима.
Нужно понять, что задача Тер-Петросяна заключается в том, чтобы сосредоточить в своих руках всю протестную энергию общества и совместно с Сержем Саргсяном осуществить в стране необольшевистскую революцию, которая не имеет никакого отношения к желаниям подавляющего большинства участников митингов. Более того, серже-левоновская сделка направлена против интересов участников митингов, а по сути, подавляющей части общества.
Очевидно, что Саргсян и Тер-Петросян пришли к согласию в вопросе построения «экономики одного олигарха» во главе с Саргсяном, что предполагает наличие «единственной оппозиции» в виде узкого окружения Левона. То есть, столь вожделенный для Тер-Петросяна «диалог», который, фактически, состоялся, направлен на превращение АНК в штатную оппозицию. Не более того!
Реализации этих программ могут помешать все те силы, на которых не распространяется действие серже-левоновской сделки, поэтому властные и левоновские СМИ сплоченно проводят скоординированную пропаганду.
Выступление Тер-Петросяна во время последнего митинга показывает, что единственной мишенью его критики является не Серж Саргсян, а все те силы, которые находятся за пределами его и саргсяновского окружения, что иначе как неогегамянством не назовешь.
8 апреля и во время предыдущих митингов лидер АНК требовал от Саргсяна «вступить в диалог» с такой страстью, что это выглядело даже немного неловко. В этот раз он уже торопил Сержа Саргсяна, говоря что-то вроде «Ах, Егиазар джан, давай быстрее вступай со мной в “диалог”, чтобы наши недоброжелатели угомонились» (согласно Тер-Петросяну, недоброжелателями являются все те силы, которые не входят в серже-левоновское окружение, а также международное сообщество).
Фактически, мы сейчас становимся очевидцами отвратительного процесса клиентизации, который происходит не у свата дома (как это было в случае с Арташесом Гегамяном), не в кабинетах власти (как это было в случае с Артуром Багдасаряном), а на глазах всего общества. То есть, политическая проституция переместилась на площадь: все открыто и довольно-таки прозрачно.