Հեղափոխություն և հակահեղափոխություն – 2
ՀՀ խոշոր բուրժուազիան ու պետական գրեթե ողջ մեքենան 2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ աջակցեցին Սերժ Սարգսյանին, քանի որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի նախագահ դառնալու դեպքում ակնհայտ էր, որ սկսվելու է սեփականության և պետական պաշտոնների վերաբաշխման լայնամասշտաբ գործընթաց և «վհուկների որս», ինչը վերակենդանացած առաջին նախագահը դեմագոգիկ կերպով կներկայացներ որպես հակակոռուպցիոն պայքար և թալանվածը ժողովրդին վերադարձնելու գործողություն, այնինչն պարզ էր, որ դա տերպետրոսյանական նեոբոլշևիկյան հեղափոխությունը թաքցնելու և սեփականության վերաբաշխում իրականացնելու հռետորաբանություն էր լինելու։ Հանրության լայն շրջանակներին, ըստ այդմ, մատուցվելու էր միայն տեսարանը, իսկ հացի խնդիրը խորանալու էր կամ, լավագույն դեպքում, մնալու էր նույն մակարդակին։
ՀՀ առաջին նախագահի իշխանության գալը նշանակելու էր նաև ավելի արմատական (միակողմանի զիջումների գնալու իմաստով) «նախաձեռնողական» դիվանագիտություն Թուրքիայի ու Ադրբեջանի մասով, ինչի մասին բարձրաձայնվել էր 2007–ի սեպտեմբերի 21–ին «Մարիոթ» հյուրանոցում։ Ի դեպ, այդ գաղափարները 1998ի իշխանափոխությունից հետո հետևողականորեն քարոզում էին լևոնական շրջանակները և առաջին նախագահի տեսակետները ճիշտ համարող մամուլի միջոցները։
Տեր–Պետրոսյանն իր վերադարձն ազդարարող ելույթում բավական անկեղծ ասաց, որ Հայաստանի զարգացման այլ տարբերակ չի տեսնում, քան Ղարաբաղի հարցի լուծման փուլային տարբերակը կյանքի կոչելը և ամեն գնով Թուրքիայի հետ բաց սահման ունենալը։ Նա իմպերատիվ պնդեց, որ քանի դեռ այդ գիտակցությունը հասարակության մեջ չկա՝ իմաստ չունի իշխանության գալը, քանի որ ոչինչ հնարավոր չի լինի փոխել։
Այժմ ներկայացնեմ մի ընդարձակ մեջբերում, որպեսզի վերջակետ դնենք «Լևոնը գալիս էր ավազակապետությունը կազմաքանդելու, այլ ոչ թե Ղարաբաղի հարցը լուծելու» թեմայով վեճին և քմծիծաղով վերաբերվենք Տեր–Պետրոսյանի՝ Սերժ Սարգսյանին ուղղված դեմագոգիկ քննադատությանը՝ Ղարաբաղի ու Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասով, քանի որ ով ով, բայց տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը չի կարող քննադատել ՀՀ առաջին նախագահը։
– Եւ ամենակարեւոր խնդրի մասին. անցել է արդեն 16 տարի. մեր իշխանության օրոք` ութ, ավելի քիչ` յոթ ու կես, սրանց օրոք` ավելի շատ: Ես ցավով եմ ընդգծում, որ մեր ժողովրդի մեջ (դա գուցե նաեւ մենք ենք մեղավոր, որ չկարողացանք բացատրել, չկարողացանք հասցնել նրան) չկա այն գիտակցությունը, որ այսօր հայ ժողովրդի առջեւ կանգնած, Հայաստանի առջեւ կանգնած, մեր պետության առջեւ կանգնած գերագույն խնդիրը, որից կախված է ե՛ւ Հայաստանի ապագան, ե՛ւ մեր ժողովրդի բարօրությունը, ե՛ւ մեր տնտեսության բարգավաճումը, Ղարաբաղի հարցի կարգավորումն է: Եթե չլինի այդ գիտակցությունը, ինձ թվում է` ոչինչ անել պետք չէ: Գնալ, մտնել մեր տները եւ սպասել, թե ինչպես է Հայաստանը, ինչպես ասացի, վերածվում երրորդ աշխարհի մի երկրի, որի միակ կապիտալը լինելու է աշխատանքի արտահանումը: Ուրիշ ոչինչ չունենք: Այսօր արդեն մեր աշխատուժը կազմում է մեր բյուջեի եւ մեր համախառն ներքին արդյունքի մի զգալի մասը, եթե ոչ բախտորոշ: Պետք է հասկանանք` սա չեմ ասում, որպեսզի թեւաթափ լինենք. Հայաստանը ունի ռեսուրսներ, Հայաստանի ամենամեծ ռեսուրսը նրա բացվածությունն է աշխարհի առջեւ, երբ մեր սահմանները բացվեն դեպի Թուրքիա, դեպի Ադրբեջան, դեպի Իրան. չխաբվեք, մենք Իրանի հետ ճանապարհ չունենք: Մեղրին ճանապարհ չէ տնտեսական զարգացման համար: Ճանապարհը Ջուլֆայի երկաթգիծն է (որը անցնում է Նախիջեւանով-խմբ.): Եթե չբացվենք արտաքին աշխարհ, եթե այդպես մնանք փակված, մենք կվերածվենք բնատնտեսության, որի վախճանը շատ աղետալի կարող է լինել: Մենք կկորցնենք ոչ միայն Ղարաբաղը, այլ նաեւ կմտածենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանման մասին,– «Մարիոթ» հյուրանոցում հայտարարել էր Լևոն Տեր–Պետրոսյանն իր վերադարձի խոսքում (ելույթի տեքստն ամբողջությամբ տե՛ս http://www.levonpresident.am/?catID=20&contID=66
Այսինքն՝ առաջին նախագահը 2007ին վերադարձավ այնտեղ, որտեղից հեռացվել էր 1998ին։ Մարիոթյան ելույթից հետո նա այդ սկզբունքային հարցին քիչ էր անդրադառնում արդեն զուտ քաղտեխնոլոգիայի առումով, որպեսզի կարողանա ավելի շատ զանգվածներ համախմբել իր շուրջը, ինչը, խոստովանենք, Տեր–Պետրոսյանին հաջողվեց։ Պարզ է, որ մարդկանց մեծ մասը նրա հետևից էին գնում ոչ թե «Սերգո ջանին լավ ապրացնելու» մոդելին «այո» ասելու, այլ իշխող համակարգից իրենց դժգոհությունը հայտնելու համար, բայց դա կապ չուներ։ Իրականությունն այն է, որ ձայն տալով Տեր–Պետրոսյանին՝ ընտրողները, փաստացի, քվեարկում էին ԼՂՀ–ն «դե յուրե» Ադրբեջանի կազմում թողնելու (փուլային լուծման տարբերակի հիմնական մեխը) և Հայոց ցեղասպանության հարցը ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից հանելու (փաստացի՝ մոռացության տալու) գնով բաց սահմաններ ունենալու և զարգանալու օգտին։
Իր «սերգոջանային» թեզը Տեր–Պետրոսյանը վերահաստատեց նաև 2008–ի ու 2009–ի պարտված ընտրություններից հետո, երբ քաղտեխնոլոգիան կարելի էր մոռանալ ու կրկին անկեղծանալ՝ հայտարարելով, թե առանց Ղարաբաղյան հակամարտության և հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման և ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգամանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը։ Իսկ թե ինչպե՞ս է Տեր–Պետրոսյանը պատկերացնում վերը նշված խնդիրների լուծումը՝ բոլորին է հայտնի, բացի, իհարկե, զոմբիներից, ում գործը «Լե՛–վո՛ն, նախագա՛հ» գոռալն է։
Ճիշտ է, շատերն ասում էին, թե Լևոնն իրենց գործիքն էր և այդ գործիքի միջոցով սրանց հեռացնելուց հետո ոչ միայն չէին թողնի նրան Ղարաբաղին դիպչել, այլև նույն Լևոնին կհեռացնեին, բայց հիմա արդեն ակնհայտ է, թե ով ում էր որպես գործիք օգտագործում և արդյոք կարողանալու՞ էին նրան իշխանության բերողները հեշտությամբ հեռացնել նախագահական պալատից, եթե այսօր նույնիսկ չեն կարողանում հարթակից իջեցնել ու, դժգոհելով հանդերձ Լևոնի «տուն գնալու» քաղաքականությունից, հլու–հնազանդ կատարում են նրա այսօրվա բոլոր հրահանգները։
Ի դեպ, հատուկ ընդգծեմ, որ ես Տեր–Պետրոսյանին «Հայրենիքի դավաճան» կամ «Ղարաբաղ ծախող» չեմ համարում։ Տեր–Պետրոսյանն այդպես է մտածում, քանի որ նրա դավանած արժեհամակարգն է այդպիսին։ Նրա մոտեցումները գոյության իրավունք ունեն, բայց հասարակությունն իրավունք չունի այդ մոտեցման կրողին պետության ղեկ վստահել։ Սա՛ է խնդիրը։
Տեր–Պետրոսյանը պաթոլոգիկ հոռետես ու մռայլ անձնավորություն է, քաղաքական նեկրոֆիլ։ Նա չի հավատում հայ ժողովրդի հաջողությանը, մարդկային ոգու կարողությանը և ենթագիտակցորեն դեռ դուրս չի եկել օսմանյան կայսրության լծի տակից։
Տեր–Պետրոսյանը ծայրահեղ վախկոտ ու հարմարվող (իմա՝ հանձնող) անձնավորություն է, և պատահական չէ, որ ՀԱԿ առաջնորդի կողմից ամենաբարձր գնահատվող քայլը, որն արվել է Հայոց պատմության ընթացքում՝ Էջմիածնական միաբանների որդեգրած գիծն էր փառամոլ ու կաշառակեր Եղիազար Այնթապցու նկատմամբ։
Տեր–Պետրոսյանը սիրում է շախմատ խաղալ, բայց այդ խաղում, դատելով նրա վարքագծից, ամենաշատը սիրում է սեփական պարտությունն արձանագրող ձեռքսեղմման առաջարկը կամ լավագույն դեպքում ոչ–ոքին։
Տեր–Պետրոսյանի համար հաղթանակներ չկան։ Կա միայն պարտություն կամ պարտության հետաձգում։ Ոչ–ոքին նրա կողմից ընկալվում է որպես ամենաիդեալական արդյունք։ Իսկ եթե առկա է հաղթանակ, ապա նա ձգտում է շատ արագ զիջել այդ հաղթանակը, որովհետև հաղթանակ պահելը ջանք է պահանջում, իսկ մարդը հոռետես է այդ հարցում, ի՞նչ կարող ես անել։
Տեր–Պետրոսյանը չէր հավատում նաև Ղարաբաղյան հաղթանակին, իսկ երբ այդ հաղթանակը եղավ (իզուր չէ, որ հայ ժողովուրդը «Քաջ Նազար» անունով հեքիաթ ունի)՝ նա սկսեց խոսել զիջումներից, որպեսզի «սուլթանը» չբարկանա։ Դա հայ կղերականությանը հատուկ մտածողություն է, որը պատճառ դարձավ նաև 1915 թվականին ցեղասպանվածների քանակի մեծությանը։
Բանն այն է, որ հայ կղերապահպանողական մտածողությունն առաջարկում էր մեր ժողովրդին չդիմադրել երիտթուրքերի ֆաշիզմին, որպեսզի նրանց շատ չգրգռեինք և չկոտորվեինք, այնինչ բոլոր այն տեղերում, որտեղ դիմադրություն չեղավ՝ հայերն ավելի շատ սպանվեցին։
Հիմա էլ հայ կղերապահպանողական միտքն առաջարկում է հնազանդություն ու պարտություն, իսկ լավագույն դեպքում՝ ոչ–ոքի։ Արդյունքում ծնվում են «Եթե սա գործարք է իշխանության հետ, ապա քաղաքական գործարք է» տերպետրոսյանական ձևակերպումները, որոնք այլ կերպ, քան նեոախքություն չես որակի։

Революция и контрреволюция – 2
Во время президентских выборов 2008г. крупная буржуазия и почти весь государственный аппарат оказали содействие Сержу Саргсяну, поскольку было очевидно, что в случае победы Левона Тер-Петросяна начнется широкомасштабный процесс передела собственности, государственных постов и «охота на колдунов», что первый президент РА представил бы как борьбу против коррупции и стремление вернуть народу награбленное, хотя понятно, что это была бы всего лишь демагогическая попытка скрыть тер-петросяновскую необольшевистскую революцию и передел собственности. В соответствии с этим, широкие круги общества обеспечивали бы лишь зрелищами, а проблема хлеба усугублялась бы или, в лучшем случае, осталась бы на том же уровне.
Приход первого президента РА к власти означал бы более «радикальную» (в смысле односторонних уступок) «инициативную» политику по части Турции и Азербайджана, о чем было заявлено 21-го сентября 2007г. в гостинице «Марриот». Кстати, эти идеи после смены власти 1998г. последовательно пропагандировались левоновскими кругами и пролевоновскими СМИ.
Тер-Петросян в выступлении по случаю своего возвращения в политику довольно-таки искренне заявил, что не видит иного варианта развития Армении кроме реализации поэтапного варианта решения Карабахского вопроса и открытия границы с Турцией любой ценой. Он утверждал, что до тех пор, пока в обществе не будет осознания этого, то не будет и смысла приходить к власти, поскольку будет невозможно изменить что-либо.
Сейчас приведу одну обширную цитату из выступления Тер-Петросяна, чтобы поставить точку в споре на тему «Левон хотел прийти к власти, чтобы разрушить ''бандократию'', а не для того, чтобы решить Карабахский вопрос» и начать относиться к демагогической критике Тер-Петросяна в адрес Саргсяна (по части Карабаха и армяно-турецких отношений) с усмешкой, поскольку кто-кто, а первый президент РА не имеет морального права критиковать печально известную «футбольную» дипломатию.
– И о самой важной задаче. Прошло уже 16 лет: восемь, меньше – семь с половиной, при нашей власти, при этих – больше. Я с болью подчеркиваю, что у нашего народа (может в этом и мы виноваты, что не смогли объяснить, довести до него) нет осознания того, что важнейшей задачей, стоящей сегодня перед армянским народом, Арменией, нашим государством, от которой зависит и будущее Армении, и благополучие нашего народа, и процветание нашей экономики, является разрешение Карабахской проблемы. Если не будет осознания этого, мне кажется, ничего больше делать не надо. Останется пойти по домам и ждать, как Армения, как я сказал, превращается в страну третьего мира, единственным капиталом которой будет экспорт рабочей силы. Ничего другого у нас нет. Уже сегодня рабочая сила составляет значительную, если не решающую часть нашего бюджета и валового внутреннего продукта. Надо понимать: не говорю это, чтобы опускать руки. У Армении есть ресурсы, самым большим из которых является ее открытость перед миром, когда откроются наши границы с Турцией, Азербайджаном и Ираном. Обманываться не надо: у нас нет дороги с Ираном. Мегри – это не дорога для экономического развития. Дорогой является железная дорога через Джульфу (которая проходит через Нахичеван – ред.). Если не откроемся перед внешним миром, если останемся вот так закрытыми, мы обратимся в натуральное хозяйство, конец которого может быть катастрофическим. Тогда мы потеряем не только Карабах, но придется задуматься и о сохранении территориальной целостности Армении, – заявлял Левон Тер-Петросян 21-го сентября 2007г. в гостинице «Марриот» (полный текст выступления смотрите http://www.levonpresident.am/?catID=20&contID=66).
То есть, в 2007г. первый президент начал с того же, за что был отстранен от власти в 1998г. После марриотовского выступления он мало затрагивал этот принципиальный вопрос уже сугубо из учета политтехнологий, чтобы суметь сплотить вокруг себя еще больше людей, что, нужно признать, Тер-Петросяну удалось. Ясно, что, большинство людей шло за ним не ради модели «хорошей жизни для Серго джана», а для демонстрации своего недовольства правящей системой, но это не имеет значения.
Действительность в том, что, отдавая голос за Тер-Петросяна, избиратели, фактически, голосовали за открытие границ и прогресс ценой юридического закрепления НКР в составе Азербайджана (суть варианта поэтапного решения) и снятия вопроса признания Геноцида армян из внешнеполитической повестки РА (то есть, придания забвению).
Свой капитулянтский тезис Тер-Петросян подтвердил также после проигранных выборов 2008 и 2009гг., когда можно было забыть политтехнологию и снова разоткровенничаться, заявив, что «Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии, независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти». Ну, а то, как Тер-Петросян представляет решение вышеуказанных проблем – известно всем, кроме зомби, чья миссия заключается в скандировании заклинания «Ле-вон – пре-зи-дент!».
Правда, многие говорят, что Левон был их «инструментом» и после отстранения при его помощи правящего режима от власти не только не подпустили бы его к Карабаху, но и от него тоже избавились бы. Однако сейчас уже очевидно, кто кого использовал в качестве «инструмента». К тому же, вряд ли приведшие его к власти смогли бы с легкостью изгнать его из президентского дворца, если сегодня не могут снять его даже с трибуны, будучи недовольными левоновской политикой «отправки по домам», они покорно выполняют все сегодняшние распоряжения своего лидера.
Кстати, особо подчеркну, что я не считаю Тер-Петросяна «предателем Родины» или «врагом Карабаха». Тер-Петросян думает так, поскольку такова его система ценностей. Его подходы имеют право на существование, но общество не имеет право доверять бразды правления государством носителю подобных подходов. Вот в чем суть!
Тер-Петросян является патологическим пессимистом, мрачной личностью и политическим некрофилом. Он не верит в успех армянского народа, в способности человека и на уровне подсознания Тер-Петросян еще не освободился от ига Османской империи.
Тер-Петросян является крайне трусливой и приспособленческой (читай – сдающей) личностью, и не случайно, что из всех поступков деятелей армянской истории лидер АНК выше всего ценит курс «эчмиадзинских монахов» по отношению к тщеславному Егиазару Айнтапци.
Тер-Петросян любит играть в шахматы, но, судя по его ходам, более всего он любит в этой игре констатирующее собственное поражение протягивание руки или, в лучшем случае, – ничью.
Для Тер-Петросяна победы не существуют. Есть только поражение или отсрочка поражения. Ничью он воспринимает как самый идеальный вариант. А если была одержана победа, то он стремится очень быстро уступить эту победу, поскольку удержание победы требует усилий, а он пессимистичен в данном вопросе. Что тут поделаешь?
Тер-Петросян не верил и в Карабахскую победу, а когда эта победа наступила (не случайно, что у армянского народа есть сказка про Храброго Назара), он начал говорить об уступках, чтобы «султан» не разгневался. Это мышление характерное армянскому клерикалу, которое стало причиной большого числа жертв Геноцида 1915г. Дело в том, что армянское клерикально-консервативное мышление предлагало нашему народу не сопротивляться фашизму младотурок, чтобы не искушать их и не стать жертвами новых зверств. На деле же, гораздо больше армян погибло именно в тех районах, в которых не было сопротивления.
Сейчас тоже армянская клерикально-консервативная мысль предлагает покорность и поражение, а в лучшем случае – ничью. В результате рождаются тер-петросяновские формулировки вроде «Если это сделка с властями, то это – политическая сделка», которые иначе как неоартурбагдасарянством не назовешь.