ԱՄՆ–ի ՊՆ. «Լիբիայում իրականացվող ռազմական ակտիվ գործողությունները շուտով կդադարեցվեն»
«ՌԻԱ նովոստի» գործակալությունը հայտնում է, որ ԱՄՆ–ի պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Գեյթսը ռուս գործընկեր Անատոլի Սերդյուկովի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, թե կոալիցիոն ուժերը շուտով կդադարեցնեն Լիբիայում ընթացող ռազմական գործողությունների ակտիվ փուլը։
–Ռազմական գործողությունները, որոնք այժմ ակտիվորեն իրականացվում են Լիբիայում, կտրուկ կկրճատվեն մոտակա օրերս,–ասել է Գեյթսը։
Հիշեցնենք՝ մարտի 17–ին ՄԱԿ–ի ԱԽ–ը Քադաֆիի զորքերից ապստամբներին պաշտպանելու համար օտարերկրյա ռազմական ներխուժման հնարավորության մասին բանաձև էր ընդունել։ Ռազմական գործողությունները մեկնարկել են շաբաթ օրը, երբ առաջին օդային հարվածները հասցրեցին ֆրանսիական կործանիչները։

США сократят интенсивность боевых действий в Ливии в ближайшие дни - Р.Гейтс
Министр обороны США Роберт Гейтс заверил, что в ближайшие дни интенсивность боевых действий в Ливии резко сократится. Об этом он сообщил по итогам переговоров с министром обороны РФ Анатолием Сердюковым в Москве, передает РБК.
«Войска коалиции делают все возможное для предотвращения жертв среди гражданского населения», - сказал американский министр.
Напомним, что 17 марта Совет Безопасности ООН принял резолюцию, предусматривающую введение бесполетной зоны над Ливией. 19 марта вооруженные силы Франции и США приступили к нанесению воздушных и ракетных ударов по территории Ливии. По некоторой информации, часть из них была направлена не по военным целям, а по гражданским объектам.