Լևոն Տեր–Պետրոսյանի քաղաքական սկզբունքները – 3
Վերլուծելով 2008–ի ընտրություններից հետո ընկած ժամանակահատվածում ՀԱԿ առաջնորդի գործողությունները՝ կարելի է արձանագրել, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հիմա ավելի անկեղծ է իր հետևորդների հետ հարաբերվելիս, քան նախկինում, երբ «ջուրը մտնողը թրջվելուց չի վախենա» խոսքերն էր օգտագործում, որպեսզի զանգվածներն իրենց պաշտպանված զգային ու «դուխով» մտնեին պայքարի մեջ։
Իշխանության համար պայքարը և մարդու կյանքի գինը
Բոլոր նրանք, ովքեր դառնում են Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գործիքը (իսկ Լևոնի գործիք են այն մարդիկ, ովքեր նրան վստահում ու հետևից են գնում), պետք է իմանան, որ իշխանության համար մղվող պայքարում իրենց կյանքը գնահատվում է 1 միլիոն դոլար, վիրավորվելը՝ 100 հազար դոլար։ Այսինքն՝ Տեր–Պետրոսյանն իր իշխանության գալու և մարդկային կյանքի գնի հարաբերակցությունն այդպես է պատկերացնում։ Եթե այնպես ստացվի, որ «վոժդը» իշխանության գա, ապա պետությունը կա՛մ կտա այդ փողը, կա՛մ չի տա՝ հայտարարելով, որ գանձարանը դատարկ է և զոհերի հարազատներին վճարելու ժամանակը չէ։
Մեռնել հանուն Ղարաբաղը հանձնելու
Լևոնի իշխանության գալու համար պոտենցիալ զոհ դառնալու պատրաստակամություն ցուցաբերողները և երիտասարդ զոմբիները պետք է իմանան նաև, որ պայքարում են հանուն տերպետրոսյանական հետևյալ գաղափարի. «Առանց Ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգամանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը»։
Մեջբերումը Տեր–Պետրոսյանի՝ Հայաստանի զարգացման ու լավ ապրելու բանաձևն էր, որը նա ներկայացրեց 2010–ի հուլիսի 17-ին ՀՀՇ–ի վերջին համագումարում (տե՛ս http://blog.7or.am/archives/3872 )։ Այդպիսի բանաձևեր ՀՀ առաջին նախագահը բարձրաձայնել էր սկսած 1991–ից ու այդ գծից չի շեղվել երբեք։ Կրկնեմ՝ երբեք։ Ասել է թե՝ ՀԱԿ «ժողովրդավար» ղեկավարն այսօրվա սոցիալ–տնտեսական վատ վիճակի պատճառ է համարում ոչ թե գործող համակարգն ու այդ համակարգը գլխավորող պարագլուխներին, այլ Ղարաբաղի հարցի ու հայ–թուրքական հարաբերությունների չկարգավորվածությունը։
Իսկ ի՞նչ է հասկանում Տեր–Պետրոսյանը «Ղարաբաղի հարցի լուծում» ասելով։ Ելնելով նրա հրապարակային խոսքից՝ Տեր–Պետրոսյանը նկատի ունի 1997–ին իր կողմից քարոզվող «փուլային» լուծման տարբերակը, որի շրջանակներում ոչ միայն հանձնվելու էին ազատագրված տարածքները, այլ նույնիսկ նախկին ԼՂԻՄ–ը, առանց որևէ կարգավիճակի ճշգրտման, «դե յուրե» մնալու էր Ադրբեջանի կազմում՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն էլ, ըստ Տեր–Պետրոսյանի, Հայոց ցեղասպանության հարցը ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից հանելն ու այն Սփյուռքին թողնելն է, ինչը փաստացի նշանակում է մոռացության տալ հարցը և թուրքերի հետ գնալ նվաստացուցիչ քիրվայության՝ փոխարենը ոչինչ չստանալով, ինչում համոզվեցին շատերը՝ Սերժ Սարգսյանի «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ընթացքին հետևելով։
Բա եթե, ըստ ՀԱԿ առաջնորդի, Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգամանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը, ապա ինչու՞ է նա այժմ պահանջում ինչ որ պաշտոնյաների հրաժարական, առաջարկում օրենսդրական փոփոխություններ, հանրային կյանքի այս կամ այն ոլորտի բարեփոխման ծրագրեր և այլն։ Միևնույն է լավ բան չի սպասվում, քանի դեռ պատերազմի հաղթանակները չենք վերածել պարտության։ Սա՛ է Տեր–Պետրոսյանի հիմնական գաղափարախոսությունը և ողբերգականն այն է, որ ահագին մարդ գնում է այս կոդի ետևից։ Ուրեմն որքան ծանր է մարդկանց վիճակը, որ շատ չեն խորանում նման կարևորագույն հարցերի մեջ և կանգնում են Պետրոս Գետադարձի գաղափարական հետևորդի կողքը։
Տերպետրոսյանական օխլոկրատիա
Տեր–Պետրոսյանը 2008–ին հայտարարում էր, թե օգտագործեք ինձ որպես գործիք այս իշխանություններից ազատվելու համար, իսկ այժմ բացահայտորեն գործիքի է վերածում իր հանրահավաքին եկած մարդկանց ու նրանցից «ժողովրդավարական» ձևով համաձայնություն է ստանում վարվելու այնպես, ինչպես կամենա։
Արձանագրենք, որ այս տարվա մարտի 1–ի հանրահավաքում Տեր–Պետրոսյանի կազմակերպած «քվեարկությունը» օխլոկրատիայի (ամբոխավարության) ու դեմագոգիայի դասական օրինակ էր, որի միջոցով գեղամյանություն անելու «դաբրոն» վերցվեց հավաքվածներից և, ըստ այդմ, հանրահավաքի բոլոր մասնակիցները դարձան Սերժ Սարգսյանի միջնորդավորված հաճախորդները՝ անկախ այն հանգամանքից ցանկանու՞մ էին արդյոք հայտնվել այդ կարգավիճակում, թե՞ ոչ։
Համաձայնե՛ք, որ 15 կետանոց պահանջ կարդալն ու էմոցիոնալ ֆոն ունեցող հանրահավաքի մասնակիցներից բացարձակ մեծամասնությամբ «այո» ստանալը, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ մարդկանց հիմարի ու գործիքի տեղ դնել։ Բայց դա ոչ թե Տեր–Պետրոսյանի, այլ այդ մարդկա՛նց խնդիրն է, ովքեր պատրաստ են թույլ տալ, որպեսզի իրենց գլխաքանակն առևտրի առարկա դարձնելով ու «այո» կորզելով՝ նորաթուխ Գեղամյանն իր անձնական բարեկեցությունն ապահովի, և ընդդամենն իր գինը բարձրացնի «Եղիազարի» հետ հարաբերվելիս։
Ես հասկանում եմ, որ շատերը հանրահավաքի էին գնացել ոչ թե այն պատճառով, որ ընդունում են Տեր–Պետրոսյանին, այլ որ տվյալ պահին իրենց բողոքն արտահայտելու այլ ձև չեն գտնում։ Նրանց մեղադրել չի կարելի։
Պարզ է, որ մարդկանցից շատերը մասնակցում են տերպետրոսյանական ներկայացմանը, քանի որ չեն ընդունում Սերժ Սարգսյանի քաղաքականությունն ու զզված են վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի տնտեսակործան մոտեցումներից։ Բայց նույն այդ մարդիկ պետք է գիտենան, որ մանրադրամի են վերածվում Տեր–Պետրոսյանի ձեռքում, ում ընդհանրապես չեն հետաքրքրում իրենց խնդիրները։ Պետք է ուրեմն արժանապատվություն ու ազատ մտածողություն ունենալ և չթողնել, որպեսզի օխլոկրատն իրենց մանիպուլյացիայի ենթարկի։ Սա՛ է ասածս։
Համայնավարներին ու պրոֆեսիոնալ դեմագոգներին հատուկ ոճով փողոցային քվեարկություններ կազմակերպելով՝ Տեր–Պետրոսյանը միտինգավորներին ներքաշում է իր կուլիսային գործարքների տիրույթ, որպեսզի հետագայում հնարավորություն ունենա հայտարարելու, թե ես ժողովրդի թույլտվությամբ եմ, ասենք, համաձայնության եկել Ս. Սարգսյանի հետ։ Իսկ եթե մարդիկ ինքնաբուխ գնան կտրուկ գործողությունների, ապա օխլոկրատը պահվածքի երկու տարբերակ կընտրի. կհաղթի հեղափոխությունը՝ լավ, չի հաղթի՝ իրեն կպահի այնպես ինչպես այժմ՝ տարանջատվելով իրադարձություններից ու խուսափելով պատասխանատվությունից։
Այս ամենը շատ ակնհայտ է և բոլոր նրանք, ովքեր մեծ պաթոսով նշում են, թե Տեր–Պետրոսյանը հզոր քայլ արեց երբ հանրահավաքում հայտարարեց, թե այսօրվանից Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքները ընթացիկ քաղաքական ակցիաներից վերածվում են հասարակության ինքնակառավարման յուրատեսակ ֆորումի՝ օժտված որոշումներ կայացնելու եւ դրանք գործադրելու լիակատար իրավասությամբ՝ ցույց են տալիս իրենց «Լևոնի վկա» լինելը կամ էլ լծվել են «Լևոնը միակ ընդդիմությունն է» իշխանահաճո քարոզչության իրականացման գործին։
Ի դեպ, պատահական չէ, որ լևոնական՝ «հասարակության ինքնակառավարման ֆորումի» դեմագոգիկ գաղափարը գովերգվում է այն «ընդդիմադիր» թերթերով ու կայքերով, որոնք ենթարկվում են Բաղրամյան 26–ի երիտթևին, բայց իրենց քարոզչական գործողությունների «լեգիտիմությունն» ապահովելու նպատակով «Լևոն–Լևոն» են խաղում, մանավանդ որ պատվիրատուն կողմ է դրան և, ի դեմս Տեր–Պետրոսյանի, տեսնում է իր իշխանության կայունության երաշխիքի գործիքին (Շահնազարյան Դավիթին հարցրեք՝ կասի)։
Նման երևույթներն ու քաղաքական գործիչներն են պատճառը, որ շատ հաճախ մարդիկ քաղաքականությունը համարում են անբարոյականություն, բայց պետք է իմանալ, որ քաղաքականությունն անբարոյական զբաղմունք են դարձնում միայն անբարոյական արժեհամակարգ ունեցող մարդիկ։ Տեր–Պետրոսյանն այդ առումով բարոյականության հետ խնդիրներ ունի։ Մարդ, ով իշխանության է եկել Ղարաբաղյան շարժման ալիքի վրա՝ պարզապես իրավունք չունի հայտարարել, թե քանի Ղարաբաղի հարցը չի լուծվել (փաստացի՝ միակողմանի զիջվել)՝ Սերգո ջանը լավ չի ապրի։ Բայց ինչ բարոյականություն պահանջես մեկից, ով իր նախագահության տարիներին չէր վախենում հայտարարել, որ Քրիստոսն էլ էր բարոյականություն քարոզում, բայց մարդիկ նրան խաչեցին՝ ուստի ...
Արժանապատվության ու բարոյականության մասով շատ չի մտահոգվում նաև Սերժ Սարգսյանը։ Նայեք, թե ովքեր են այժմ «ֆուտբոլասերի» յուրայինները և ում դեմ է նա պայքարում, ու ամեն ինչ պարզ կդառնա։ Այդ առումով Սարգսյանն ու Տեր–Պետրոսյանը միմյանց արժանի «հակառակորդներ» են։
Դատելով Սերժ Սարգսյանի ՀԱԿ–ին ուղղված գովեստի խոսքերից՝ Տեր–Պետրոսյանի «հաճախորդացման» գործընթացն ամբողջ թափով առաջ է գնում, և Արթուր Բաղդասարյանի 2008թ. մարտի 1–ից մեկ օր առաջ արածն այս ամենի ֆոնին կարող է դպրոցական չարաճճիություն համարվել։

Политические принципы Левона Тер-Петросяна – 3
Анализируя деятельность лидера АНК в период после президентских выборов 2008г., можно констатировать, что Левон Тер-Петросян сейчас более искренен со своими последователями, чем в прошлом, когда он использовал фразу «входящий в воду – намокнуть не боится», чтобы массы чувствовали себя защищенными и вступали в борьбу с энтузиазмом.
Борьба за власть и цена человеческой жизни
Все те, кто становятся инструментом Левона Тер-Петросяна, а таковыми являются все те, кто доверяют ему и идут за ним, должны знать, что, в борьбе за власть их жизнь оценивается в миллион долларов, а ранение – в 100 тысяч долларов. То есть, так Тер-Петросян представляет соотношение своего прихода к власти и цены людской жизни. Если выйдет так, что «вождь» придет к власти, то государство либо даст эти деньги, либо не даст, заявив, что казна пуста и не время платить родственникам жертв.
Умереть во имя сдачи Карабаха
Молодые «зомби» и те, кто демонстрируют готовность стать потенциальной жертвой ради установления власти Левона, должны знать также и то, что борются во имя следующей идеи Тер-Петросяна: «Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии, независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти». Приведенная цитата является тер-петросяновской формулой развития Армении и хорошей жизни, которую он представил на последнем съезде АОД 17 июля 2010г. Подобные формулы первый президент РА озвучивал начиная с 1991г. и он никогда не отклонялся от этого курса. Повторю, никогда! Иными словами,  «демократичный» лидер АНК считает причиной сегодняшней плохой социально-экономической ситуации не действующую систему и возглавляющих ее, а неурегулированность Карабахского вопроса и армяно-турецких отношений.
А что подразумевает Тер-Петросян под решением Карабахского вопроса? Учитывая его публичную речь, Тер-Петросян имеет в виду пропагандировавшийся им в 1997г. «поэтапный» вариант решения, в рамках которого сдавались не только территории вокруг бывшей Нагорно-Карабахской автономной области, но даже сама НКАО без какого-либо уточнения статуса, де-юре оставляя ее в составе Азербайджана, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Что же касается процесса нормализации армяно-турецких отношений, то Тер-Петросян считает необходимым снять вопрос признания Геноцида армян с внешнеполитической повестки  и оставить его на плечах Диаспоры, что фактически означает предать вопрос забвению и пойти на унизительное братание с турками, не получив взамен ничего. Ярким доказательством этого служит «футбольная» дипломатия Сержа Саргсяна.
Если, согласно лидеру АНК, у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии, независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти, то почему он сейчас требует отставок каких-то чиновников, предлагает законодательные перемены, программы реформирования той или иной сферы общественной жизни и тому подобное?
Всё равно ничего хорошего нас не ждет, пока мы не превратили военные победы в поражения. Такова основная идеология Тер-Петросяна и вся трагедия в том, что за этим кодом идет очень много людей. Значит, насколько тяжелое у людей состояние, что они не сильно углубляются в столь важные вопросы и становятся сторонниками идеологического последователя Петроса Гетадардза (Петрос Гетадардз – армянский католикос, заключивший в 1021 году «Трапезундское соглашение», по которому Анийское царство передавалось Византии – прим.).
Тер-петросяновская охлократия
В 2008г. Тер-Петросян предлагал использовать его в качестве инструмента для избавления от этой власти, а сейчас открыто превращает в инструмент посещающих его митинги людей и «демократическим» путем получает от них согласие поступать так, как он пожелает.
Констатируем, что организованное Тер-Петросяном на митинге 1-го марта 2011г. «голосование» является классическим примером охлократии (власти толпы) и демагогии, посредством которых он получил от собравшихся «добро» на гегамянство и, в соответствии с этим, все участники митинга стали косвенными клиентами Сержа Саргсяна, независимо от того обстоятельства, хотели ли они оказаться в этом статусе или нет.
Согласитесь, что зачитать петицию из 15 требований и получить «да» от подавляющего большинства участников митинга с высоким эмоциональным фоном, не что иное, как держать людей за дураков или относиться к ним как к «инструменту» для достижения своих целей. Но это проблема не Тер-Петросяна, а тех людей, которые готовы позволить, чтобы, превратив их в предмет торга и выклянчив у них «да», новоиспеченный Гегамян обеспечил свое личное благосостояние и всего лишь повысил свою цену в отношениях с «Егиазаром».
Я понимаю, что многие идут на митинг не потому, что поддерживают Тер-Петросяна, а потому, что в данный момент не видят другого способа выразить свой протест. Этих людей нельзя винить.
Ясно, что многие присутствуют на тер-петросяновском представлении, поскольку не принимают политику Сержа Саргсяна и испытывают отвращение к экономическим подходам премьер-министра Тиграна Саркисяна. Но эти люди должны осознавать, что превращаются в разменную монету в руках Тер-Петросяна, которого вообще не интересуют их проблемы. Значит, нужно иметь достоинство и свободное мышление, чтобы не допустить превращение себя в предмет манипуляции охлократа.
Проводя уличное голосование в стиле, свойственном коммунистам и профессиональным демагогам, Тер-Петросян втягивает митингующих в свои закулисные сделки, чтобы в дальнейшем получить возможность заявить, что он с позволения народа, скажем, заключил соглашение с Сержем Саргсяном. А если люди пойдут на кардинальные шаги спонтанно, то охлократ выберет один из двух вариантов поведения: победит революция – хорошо, не победит – будет вести себя так же, как сейчас, дистанцируясь от событий и избегая ответственности.
Всё это очевидно, и все те, кто с пафосом отмечают, что Тер-Петросян сделал мощный шаг, когда во время митинга заявил, что отныне митинги Армянского национального конгресса превращаются из текущих политических акций в своеобразный форум самоуправления общества, наделенный полномочиями принимать решения и приводить их в исполнение, являются «свидетелями Левона» или  предались делу реализации угодной властям пропаганды «Левон – единственная оппозиция».
Кстати, не случайно, что демагогическая идея левоновского «форума самоуправления общества» восхваляется теми «оппозиционными» газетами и сайтами, которые подчиняются молодому крылу «Баграмяна 26», но с целью обеспечения «легитимности» своей пропагандистской деятельности играют в «Левон-Левон», тем более, что заказчик согласен на это и видит в лице Тер-Петросяна инструмент, гарантирующий стабильность его власти (спросите у Давида Шахназаряна – он скажет).
Подобные явления и политические деятели являются причиной того, что очень часто люди считают политику аморальной, но нужно знать, что таковой политику делают аморальные люди. В этом плане, у Тер-Петросяна очевидны проблемы с моралью. Человек, который пришел к власти на волне Карабахского движения, просто не имеет права заявлять, что пока Карабахский вопрос не решен (фактически, не сдан), Серго джан хорошо жить не будет. Но как требовать моральности от того, кто в годы своего президентства не боялся заявлять, что Христос тоже проповедовал моральность, но люди распяли его, поэтому…
Серж Саргсян тоже не особо печется о достоинстве и морали. Посмотрите, кого сейчас «любитель футбола» считает своими и против кого он борется, и всё станет ясно.  В этом плане, Саргсян и Тер-Петросян являются достойными друг друга «противниками».
Судя по реверансам Сержа Саргсяна в адрес АНК, процесс «клиентизации» Тер-Петросяна идет полных ходом, и то, что сделал Артур Багдасарян за день до 1-го марта 2008г., на фоне всего этого может показаться безобидным школьным баловством.