Ինչու են սպանվում կամ (ինքնա)սպանվում «թավշյա» Հայաստանում
Հանրային հնչեղության սպանություններն ու (ինքնա)սպանությունները (այդ թվում՝ չապացուցված) Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետության շրջանում շատ են։ Ու դա պատահական չէ։
Թեև հեղափոխությունը հռչակվել էր թավշյա և կարգախոս ընտրվել սերն ու համերաշխությունը, իրականությունը լրիվ հակառակն էր։ Ասել է թե՝ կեղծիքն ու սուտն «էն գլխից» էին մատուցվում։
«Թավշյան» այդ առումով առանձնահատուկ չէր։ Աշխարհի բոլոր հեղափոխություններն էլ սիրո և համերաշխության լոզունգներով են փաթեթավորված, բայց ներսում ատելությունն է, չարությունը, նախանձը և արյան ծարավը։
Հեղափոխությունը հանրային օրգանիզմի հիվանդության հետևանք է։ Երբ բարեփոխումներն ուշանում են կամ համակարգը մտնում է լճացման փուլ, հայտնվում է որևէ պոպուլիստ–դեմագոգ, որն առաջարկում է հեշտ լուծում՝ մերժում։ Մերժում են թագավորին, ցարին, նախագահին, Սերժին...
Երբ վերնախավը կտրվում է իրականությունից, ճարպոտում և քիթը վերև ցցում, հայտնվում է մեկը, ով դառնում է բոլորի չարության, ատելության, թույնի և մաղձի մարմնավորումը։
Մեր դեպքում այդպիսի մեկը դարձավ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա դուրս է եկել գեղցիների ու բոմժերի շինելի տակից։ Նա հայ պլեբեյների թագավորն է, որին շատ հանգիստ կուլ կտան նույն այդ պլեբեյները, քանզի անսկզբունք են, հանցավոր, դավաճան, գլխակեր։
Նիկոլի գլխավորած հեղափոխությունը միայն առերևույթ էր անարյուն, բաց ձեռքերով ու թավշյա։ Պողոսներն իրականում այլ բան էին ուզում։ Նիկոլը գիտի այդ մասին ու պարբերաբար բռնության կոչեր է հնչեցնում։
Պողոսները դալտոնիկ են։ Նրանք աշխարհը տեսնում են սևի ու սպիտակի մեջ։ Նիկոլը գիտի այդ մասին և դրա համար էլ սևի ու սպիտակի բաժանելու քարոզ է տանում։ Ատելության ու թույնի մթնոլորտը վերևից է խրախուսվում։ Դա նաև կառավարման գործիք է դարձել։
Առանց թշնամիների հեղափոխությունը չի կարող զարգանալ, իսկ ամբոխը՝ ապրել։
Ամբոխին թշնամիներ են պետք, որպեսզի այն հագենա։ Նիկոլը գիտի այդ մասին ու դրա համար ամենուրեք թշնամիներ, դավադրություններ ու բախումներ է տեսնում։ Նաև՝ մոգոնում։
Այս ամենը ստեղծում է մի մթնոլորտ, որի արդյունքում չեն կարող չհնչել կրակոցներ, չլինել մահեր։ Կարո Կարապետյան («Յուվեցի Կարո», գործարար, նախկին պատգամավոր), Հարություն Ղարագյոզյան («Կարամելի Հարութ», գործարար, նախկին պատգամավոր), Նիկոլայ Գաբրիելյան («Գազի Կոլյա»), Աշոտ Կարապետյան (Երևանի քաղաքային վարչության նախկին պետ, գեներալ–մայոր), Հայկ Հարությունյան (նախկին ոստիկանապետ, գեներալ–գնդապետ), Գեորգի Կուտոյան (ԱԱԾ նախկին տնօրեն)։ Այս մարդիկ, իրենց մահվան հանգամանքները և ձևերը տարբերվում են, բայց կա մեկ ընդհանրություն։ Նրանց դահիճը հեղափոխությունն է։ Նրանք «թավշյա» Հայաստանի զոհերն են։ Նրանք իրենց մահով հագեցնում են պողոսների արյան ծարավը։ Նիկոլն ամբոխի համար ընդամենը մատուցող է աշխատում։ Արյամբ լցված շշերի մատուցող։
Նիկոլը նաև մահվան պարահանդեսի դիջեյն է։ Եթե ուզենա էլ, ապա չի կարող կանգնեցնել միջոցառման ընթացքը, քանզի ալիքը նաև իրեն է տանում։

Почему убиваются или (само)убиваются в «бархатной» Армении
Громкие убийства и (само)убийства (в том числе недоказанные) в период премьерства Никола Пашиняна стали частым явлением. И это неслучайно.
Хотя революция и была провозглашена бархатной, а в качестве ее лозунга избрана «любовь и толерантность», реальность оказалось прямо противоположной. То есть нам с самого начала преподносили ложь и фальшь.
«Бархатная» в этом плане не была чем-то особенным. Все революции в мире были упакованы в лозунги любви и толерантности, но содержали в себе ненависть, злобу, зависть и жажду крови.
Революция – следствие болезни общественного организма. Когда реформы запаздывают или система входит в этап застоя, появляется популист-демагог, который предлагает простое решение – отвержение. Отвергают короля, царя, президента, Сержа…
Когда элита отрывается от реальности, обрастает жиром и задирает нос, появляется тот, кто становится воплощением коллективной злобы, ненависти, яда и желчи.
В нашем случае таковым стал Никол Пашинян. Он вышел из-под шинели деревенщин и бомжей. Он – король армянских плебеев, которого спокойно проглотят те же плебеи – в силу своей беспринципной, преступной, предательской и пагубной сущности.
Возглавляемая Николом революция была бескровной, бархатной и с открытыми руками лишь внешне. Погосы на самом деле хотели другого. Никол знает об этом, поэтому периодически и озвучивает призывы к насилию.
Погосы – дальтоники. Они видят мир в черно-белом свете. Никол знает об этом, поэтому и проводит пропаганду разделения на черных и белых. Атмосфера ненависти и яда поощряется сверху. Это стало также инструментом управления.
Без врагов революция не может развиваться, а толпа – существовать.
Толпе нужны враги, чтобы насытиться. Никол знает об этом, поэтому видит повсюду врагов, заговоры и столкновения. А также инициирует их.
Всё это формирует атмосферу, в результате которой не могут не прозвучать выстрелы, не случиться жертв. Каро Карапетян («Ювеци Каро» – предприниматель, бывший депутат), Арутюн Карагёзян («Карамели Арут» – предприниматель, бывший депутат) Николай Габриелян («Гази Коля»), Ашот Карапетян (начальник городского управления полиции Еревана, генерал-майор), Айк Арутюнян (бывший начальник полиции, генерал-полковник), Георгий Кутоян (бывший директор СНБ). Эти люди, обстоятельства и формы их смертей отличаются, но есть также одна общность. Их палачом является революция. Они – жертвы «бархатной» Армении. Своей смертью они удовлетворяют жажду крови погосов. Никол работает для толпы всего лишь официантом. Подающим полные крови бутылки официантом.
Никол является также диджеем бала смерти. Если даже он захочет, все равно не сможет остановить ход этого мероприятия, так как волна уносит и его самого.
Следовательно, самое время отправить диджея восвояси и остановить превратившийся в трагикомедию бал.