Փաշինյանը՝ Սորոսի ու Բոլթոնի արանքում
Հենց Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրենք չեն բանակցում «Տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» բանաձևով, այսինքն՝ չեն բանակցում Ջոն Բոլթոնի պլանով, հայտնի միլիարդատեր Ջորջ Սորոսը խոսեց, որ պետք է աջակցել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը՝ ժողովրդավարական ներկայի ու ապագայի համար:
Հիմա պետք է հասկանալ, թե որն է լինելու այն գինը, որը պահանջվում է Հայաստանից Սորոսի շռայլության դիմաց ու մեր դարդերը լացելու համար:
Օպերացիա «Ձրի պանիր»
Ինչպես հայտնի է, ձրի պանիրը լինում է միայն թակարդում: Սորոսը ոչ թե բարերար է, այլ բիզնեսմեն, որն ունի նաև որոշակի քաղաքական առաքելություն աշխարհի մասշտաբով: ժողովրդավարությունն այդ առաքելության մեջ լոկ քողածածկույթ է:
Մեր դեպքում ժողովրդավարության աջակցությունը տեղի է ունենալու Բոլթոնի պլանի կյանքի կոչման նպատակով: Այդ պլանի համաձայն՝ Հայաստանը պետք է ազատվի պատմական կարծրատիպերից, այսինքն՝ դուրս գա ռուսական ազդեցության տիրույթից և հայտնվի արևմտյան տիրույթի, այն է՝ թուրքական աշխարհի ազդեցության տակ: Զուգահեռաբար, Հայաստանից պահանջվում է նաև մաս կազմել հակաիրանական գործողություններին՝ չբացառելով հայ-իրանական սահմանի փակումը:
Կրեմլում «լեզու չգտնող» Նիկոլ Փաշինյանին այդ պլանը գայթակղիչ թվաց, հատկապես որ դրա դիմաց Բոլթոնի կողմից խոստացվել էր աջակցություն Հայաստանի բարգավաճմանը, ավելի կոնկրետ՝ փող և կոմունիկացիաներ հայ-ադրբեջանական ու հայ-թուրքական ուղղություններով (Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցի հետապնդումից հրաժարվելը, բնականաբար, նույնպես մտնում է պատմական կարծրատիպերից ազատվելու ցուցման մեջ):
Բոլթոնի պլանով նախատեսվում է, որ Հայաստանը պետք է զիջումների գնա Արցախի հարցում՝ մինչ այդ պատրաստելով հասարակությանը «խաղաղությանը»:
Փաշինյանն ու Մնացականյանն, ահա, այս պլանի շրջանակներում են վերջին ամիսներին բանակցել, բայց զգալով, որ դրա կյանքի կոչումը կամ նույնիսկ հրապարակային պատրաստակամությունը՝ գնալ այդ ճանապարհով, կարող է լուրջ դիմադրության հանդիպել ու իշխանություն արժենալ, առնվազն հայտարարության մակարդակով հետ են քաշվել:
Բաքվում ու բոլթոնյան շրջանակներում համարում են, որ Փաշինյանի հետ քաշվելը տեղի է ունեցել ՌԴ-ի, զինվորականների, Արցախի էլիտայի, ՀՀ նախկին իշխանությունների ու հայաստանյան ազգային ուժերի ճնշման արդյունքում: Այդ դիմադրությունը կոտրելու նպատակով էլ Սորոսը ֆինանսավորելու է «քաղաքացիական հասարակությանը», որպեսզի դիմադրության ռեսուրսները զրոյացվեն: Ասել է թե՝ Հայաստանի «ժողովրդավարացման» գինը լինելու է Արցախի հարցում Փաշինյանի ձեռքերն ազատելն ու նրա քայլերի դեմ դիմադրությունը վերացնելը: Հաշվարկն այն է, որ դրանից հետո արդեն Բոլթոնի պլանն անխոչընդոտ կիրագործվի:
Դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք Փաշինյանը կհամաձայնի՞ այդ «ձրի պանրին»: Այս առումով կա հստակ ինդիկատոր: Եթե նա շարունակի դատական հետապնդումները, բանակի վարկաբեկումը և սկսի կիրառել, այսպես կոչված, անցումային արդարադատության մեխանիզմները, ապա դա նշանակում է, որ պաշտոնական Երևանը համաձայնել է տեղավորվել Բոլթոնի պլանի մեջ:

Пашинян – между Соросом и Болтоном
Как только Никол Пашинян заявил, что они не переговариваются по формуле «Территории в обмен на мир», то есть по плану Джона Болтона, как известный миллиардер Джордж Сорос заговорил о поддержке гражданского общества Армении – для демократического настоящего и будущего страны.
Теперь нужно понять, какой будет та цена, которая требуется от Армении в обмен на расточительство Сороса и переживание за наши проблемы.
Операция «Бесплатный сыр»
Как известно, бесплатный сыр бывает лишь в мышеловке. Сорос не благотворитель, а бизнесмен, осуществляющий также определенную политическую миссию в мировом масштабе. Демократия в этой миссии является всего лишь завесой.
В нашем случае поддержка демократии будет иметь место в целях реализации плана Болтона. Согласно этому плану, Армения должна избавиться от исторических стереотипов, то есть выйти из-под российского влияния и оказаться в орбите западного влияния, знай – турецкого мира. Кроме того, от Армении требуется также стать участницей направленных против Ирана шагов, не исключая также закрытия армяно-иранской границы.
Не находящему с Кремлем общего языка Николу Пашиняну этот план показался заманчивым, в особенности когда за его реализацию Болтон пообещал поддержку процветанию Армении, а конкретнее – деньги и коммуникации в армяно-азербайджанском и армяно-турецком направлениях (естественно, отказ от требования международного признания Геноцида армян тоже входил в руководство по избавлению от исторических стереотипов)
Планом Болтона предусматривается, что Армения должна пойти на уступки в вопросе Арцаха, подготовив до этого свое общество к «миру».
Именно вокруг этого плана и вели последние месяцы переговоры Пашинян и Мнацаканян, но, почувствовав, что его реализация или даже публичная готовность следовать ему может встретить серьезное сопротивление и стоить власти, они отошли от него как минимум на уровне заявлений.
В Баку и в болтоновских кругах считают, что отступление Пашиняна произошло в результате давления РФ, военных, элиты Арцаха, бывших властей РА и национальных сил Армении. С целью слома этого сопротивления Сорос и будет финансировать «гражданское общество», то есть сводить на нет ресурсы сопротивления. Иначе говоря, ценой «демократизации» Армении будет развязывание рук Пашиняна в вопросе Арцаха и ликвидация сопротивления его шагам. Расчет в том, что после этого реализация плана Болтона уже не встретит противодействия.
Пока не понятно, согласится ли Пашинян на этот «бесплатный сыр». В этом плане есть четкий индикатор. Если он продолжит судебные преследования, компрометацию армии и начнет применять механизмы так называемого переходного правосудия, то это будет означать, что официальный Ереван согласился уместиться в план Болтона.