ՀԱԿ համակարգող. «Մենք չենք համարում, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում բավարար լուծումներ են տրված»
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն ասել է, թե իրենք հանդիպել են ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերի հետ և իրենց վերապահումները հայտնել նրան։
-Մեզ համար բազմաթիվ անընդունելի կետեր կան։ Դրանցից մեկն այն է, որ եթե նախորդ պլաններում խոսվում էր տարածքների դեմիլիտարիզացիայի և խաղաղարար ուժերի տեղակայման մասին, այսօր խոսվում է դիտորդների մասին։ Մենք դա երբեք չենք կարող համարել բավարար երաշխիք Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության  համար,-նշել է Լ. Զուրաբյանն ու ավելացրել, որ իրենք ընդունելի չեն կարող համարել Լաչինի միջանցքի միջազգային վերահսկողությունը։
-Մենք պատմական անցյալում ունեցել ենք այնպիսի պահեր, երբ այնտեղ տեղակայված են եղել միջազգային ուժեր (եթե սովետական բանակը համարենք միջազգային), և ոչ մի ապահովություն չի եղել. Լաչինի միջանցքը փակ է եղել, մենք իրականում եղել ենք շրջափակման մեջ,-հայտարարել է ՀԱԿ համակարգողն ու ավելացրել,- ելնելով այդ ամենից՝ մենք չենք համարում, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում բավարար լուծումներ են տրված։

Координатор АНК: «Мы не считаем, что в вопросе статуса Карабаха даны удовлетворительные решения»
Касаясь урегулирования Карабахского конфликта, координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян сказал, что они встречались с председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ, специальным представителем по Карабахскому конфликту Гораном Ленмаркером и передали им свои оговорки.
«Для нас есть многочисленные неприемлемые пункты. Один из них тот, что если в предыдущих планах говорилось о демилитаризации территории и размещении миротворческих сил, то сегодня говорится о наблюдателях. Мы никогда не можем считать это достаточной гарантией безопасности населения Нагорного Карабаха», - отметил Л. Зурабян и добавил, что они не могут считать приемлемым международный контроль за Лачинским коридором.
«В историческом прошлом у нас были такие моменты, когда там были размещены международные силы (если будем считать советскую армию таковой), и никакой гарантии не было: Лачинский коридор был закрыт, в действительности мы были в блокаде», - заявил координатор АНК и добавил, - исходя из этого всего, мы не считаем, что в вопросе статуса Карабаха даны удовлетворительные решения».