Ի՞նչ բացահայտեց գաղտնալսումը
Նիկոլ Փաշինյանի, Արթուր Վանեցյանի ու Սասուն Խաչատրյանի մասնակցությամբ հեռախոսային խոսակցության հրապարակայնացման 2-րդ սերիան այն պայթյունի էֆեկտը չունեցավ, ինչ նախորդ անգամ: Պատճառն այն չէր, որ սենսացիոն բաներ չհնչեցին: Հնչեցին, իհարկե:
Պայթյունի էֆեկտը համեմատաբար թույլ էր, քանզի հանրության ականջն արդեն սովորել է, որ հեռախոսով և «ոտքի վրա» մարդկանց ու պետության ճակատագիր է որոշում «մենք ժողովրդավար ենք ու դատարանների աշխատանքներին չենք միջամտելու» հայտարարություններ անող սուբյեկտը:
Գաղտնալսման հրապարակումը մի քանի գնահատականներ տալու և հռետորական հարցադրումներ անելու տեղիք է տալիս:
1. Փաստորեն, մեր Ազգային անվտանգության համակարգը բավական խոցելի է և գաղտնալսվում են պետության առաջին դեմքերը: Քանի դեռ չի բացահայտվել, թե ովքեր են այս ամենի հետևում կանգնած, մենք պետք է լրջորեն մտահոգվենք: Գաղտնալսումը նաև ցույց տվեց, թե ինչքան չհամակարգված ու էկլեկտիկ մտածողություն ունի Փաշինյանը:
2. Հօդս են ցնդում Նիկոլ Փաշինյանի այն հավաստիացումները, թե իբր ինքը որևէ կերպ չի միջամտում դատաիրավական գործընթացներին, դատարաններին ցուցումներ չի տալիս, նախաքննությանը չի խառնվում: Մինչև այդ էլ զգացվում էր, բայց գաղտնալսման հրապարակայնացմամբ 100 տոկոսով ապացուցվեց, որ նա ուղղակիորեն միջամտում է քաղաքական դատավարություններին, իսկ իրավապահ մարմինները պարզապես նրա գործիքներն են:
3. Հետաքրիր է իմանալ, թե արդյոք Հրաչը կոռումպացվա՞ծ դատավոր է, թե՞ հեղափոխական: Հրաչները շա՞տ են, թե՞ նա միակն է:
4. Գաղտնալսումից պարզվում է, որ այս իշխանական վերնախավում միակ ադեկվատը Արթուր Վանեցյանն է, ով հասկանում էր, որ պատվերը՝ պատվեր, բայց Հայաստանը կարող է լուրջ միջազգային խնդիրների առաջ կանգնել ու ՀԱՊԿ-ում դառնալ սպիտակ ագռավ: Վանեցյանին չլսեցին ու այդպես էլ եղավ:
5. Հասկանո՞ւմ է արդյոք Փաշինյանը, որ շատ ավելի լուրջ խնդիրներ մեր պետության և անձամբ իր համար կառաջանան, եթե նա բացի «Պանդորայի արկղը» և անձնական վրեժխնդրությունից ելնելով Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու սեփական ցանկության գերին դառնա: Դրանից հետո նա արդեն պետք է կալանավորի մեր պետության նախորդ բոլոր ղեկավարներին, բոլոր պաշտոնյաներին ու վերջում ինքը լավագույն դեպքում ընկնի ռուսական հեղափոխության առաջին ալիքի սիրելի Կերենսկու օրը, ով պարզապես փախավ Ռուսաստանից կամ վատագույն դեպքում ընկնի ֆրանսիական հեղափոխության առաջին ալիքի լիդերներ ժիրոնդիստների օրը, որոնք գլխատվեցին յակոբինյանների (նրանց «Սասնա ծռերը») ձեռքերով:
6. Եթե նմանատիպ գաղտնալսում հրապարակվեր նախորդ իշխանությունների օրոք, ապա արևմտյան գրանտեր ստացող ու չստացող իրավապաշտպանները, քաղաքացիական հասարակության անդամներ հանդիսացողները, քաղաքական կոչված գործիչների մեծ մասը, ազատ ու առաջադեմ համարվող լրատվամիջոցներն արդարացիորեն քարը քարի վրա չէին թողնի իշխանություններից ու տիեզերական աղմուկ կբարձրացնեին՝ հայտարարելով, որ դատական իշխանությունը կախված է գործադիրից, և որ Հայաստանում բռնապետություն է: Ու ճիշտ կանեին: Հարցն այն է, որ հիմա դա չեն անում: Չեն անում, քանզի այդպես անողների մեծ մասն այժմ հանգրվանել է «Իմ քայլը» դաշինքի ցուցակում կամ էլ համակրում է Փաշինյանին: Մինդեռ գլխավորը պետք է լինի սկզբունքը, այլ ոչ թե անձնական համակրանքը, քաղաքական հաշվարկն ու մորթապաշտական շահը:
Եթե նախորդներն էին դատարանին ցուցում տալիս, ապա դա վատ էր, իսկ եթե Փաշինյանն է ցուցում տալիս, ապա լա՞վ է: Բա ո՞ւր մնացին ազատական արժեքների մասին հնչեցրած խոսքերն ու քաղաքացիական արժեքների մասին կուրծք ծեծոցին: Թե՞ քաղաքացիական արժեքներն ավարտվում են այնտեղ, որտեղ սկսվում է անձնական շահն ու վեր է բարձրանում ներսի ստրուկը:
7. Հասկանո՞ւմ է արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը, որ այս գաղտնալսումը լրջորեն հարվածել է իր անձնական իմիջին ու Հայաստանին ընդհանրապես: Կարելի է ժողովրդի՝ քեզ հավատացող հատվածին կերակրել այն բլեֆով, թե բա դավադիր ուժերը դիմադրում են ու գաղտնալսումներ հրապարակում, բայց դրանից բուն խնդիրը չի լուծվում:
ժամանակն է կանգ առնել, վերադառնալ հեղափոխության հռչակած «սիրո և հանդուրժողականության» սկզբունքներին ու հիշել, որ վենդետաներ չպետք է լինեին (այդպես էր խոստացվել):
Պատմությունը ցույց է տվել, որ «Պանդորայի արկղը» բացողը վերջում, պատկերավոր ասած, ինքն է հայտնվում այդ արկղի մեջ: Չէինք ուզենա, որ մեր երկիրն այդպիսի ցնցումների մեջ ընկներ:

Что выявила прослушка?
2 серия публикации прослушки телефонной беседы с участием Никола Пашиняна, Артура Ванецяна и Сасуна Хачатряна не произвела того эффекта взрыва, который был в первый раз. Причина не в том, что не было сенсационной составляющей. Конечно, была.
Эффект взрыва был сравнительно слабее, так как слух общества уже привык к тому, что судьбы человека и государства по телефону и на ходу решает заявляющий «мы – демократы, и не будет вмешиваться в работу судов» субъект.
Публикация прослушки дает пищу для некоторых оценок и риторических вопросов.
1. Фактически, наша система национальной безопасности довольно уязвима, и прослушиваются первые лица государства. Пока не раскрыто, кто за всем этим стоит, мы должны быть серьезно обеспокоены. Прослушка показала также, насколько несистемным и эклектичным мышлением обладает Пашинян.
2. Сводятся на нет все те заверения Никола Пашиняна, что он никак не вмешивается в судебные процессы, не дает судам указания, не встревает в предварительное следствие. Заметно это было и раньше, но с публикацией прослушки 100-процентно доказывается, что он непосредственно вмешивается в политические судебные процессы, а правоохранительные органы являются всего лишь его инструментами.
3. Интересно узнать, Грач – коррумпированный или революционный судья. Грачей много, или он один такой?
4. Из прослушки выясняется, что в действующей властной элите единственным адекватным человеком является Артур Ванецян, который понимал, что заказ заказом, но Армения может встать перед серьезными международными проблемами и стать в ОДКБ белой вороной. Ванецяна не послушались, так и случилось.
5. Понимает ли Пашинян, что для государства и лично для него могут возникнуть намного более серьезные проблемы, если он откроет «ящик Пандоры» и, исходя из соображений личной мести, станет пленником собственного желания арестовать Роберта Кочаряна? После этого он должен будет арестовать всех остальных руководителей нашей страны, всех чиновников, и в конце самому удостоиться, в лучшем случае, участи любимца первой волны русской революции Керенского, который просто убежал из России, а в худшем – доли лидеров первой волны французской революции жирондистов, обезглавленных руками якобинцев (их версией «Сасна црер»).
6. Если бы подобная прослушка была опубликована при предыдущих властях, то получающие западные гранты и лишенные такой возможности правозащитники, представители гражданского общества, большая часть называемых политическими деятелями субъектов, считающиеся свободными и прогрессивными СМИ камня на камне не оставили бы от властей и подняли бы шумиху космического масштаба, заявив, что судебная власть зависит от исполнительной и что в Армении диктатура. И правильно бы сделали. Вопрос в том, что сейчас этого не делается. Дело в том, что большая часть поступающих подобным образом приютилась в списке альянса «Мой шаг» или симпатизирует Пашиняну. Между тем, главным должен быть принцип, а не личные симпатии, политический расчет и шкурнический интерес.
Если предыдущие власти давали судам указания и это было плохо, то даваемые сейчас Пашиняном указания стали чем-то положительным? А где остались озвученные о либеральных ценностях заявления и битьё себя в грудь на тему гражданских ценностей? Или гражданские ценности заканчиваются там, где начинаются личные интересы и просыпается внутренний раб?
7. Понимает ли Никол Пашинян, что эта прослушка серьезно ударила по его личному имиджу и Армении в целом? Народ в лице верящего тебе сегмента можно потчевать блефом, будто заговорщические силы сопротивляются и публикуют прослушки, но сама проблема этим не решается.
Самое время остановиться, вернуться к провозглашенным революцией принципам «любви и толерантности» и вспомнить, что вендетт быть не должно (так было обещано).
История показывает, что открывающий «ящик Пандоры» в конце, образно говоря, сам оказывается в этом ящике. Не хотелось бы, чтобы наша страна пережила подобные потрясения.