Ադրբեջանական ագրեսիան ու հայկական խաղաղասիրությունը
Եթե հետևենք երկու երկրներում իրականացվող պաշտոնական ու ոչ պաշտոնական քարոզչական «կլիշեներին», ապա կտեսնենք, որ գործ ունենք հակադիր երևույթների հետ:
Ադրբեջանում նվաճողականության քարոզ է, իսկ մեզանում՝ խաղաղասիրության: Ադրբեջանական հասարակությանը պատրաստում են պատերազմի, իսկ հայկական հասարակությանը՝ խաղաղության: Այնտեղ խոսում են գրավելուց, իսկ այստեղ՝ պաշտպանվելուց: Սա մեզ համար շատ վտանգավոր իրավիճակ է:
Ալիևն ու ադրբեջանական մամուլը խոսում են բացառապես այն մասին, որ հայերը պետք է հանձնեն տարածքները: Այդ քարոզչությունը ուժգնացավ 2011-ից՝ Ղարաբաղի հարցի շուրջ տեղի ունեցած Կազանյան բանակցային գործընթացից հետո և հատկապես այն պահից, երբ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում խախտվեց ռազմաքաղաքական բալանսը:
Իշխանափոխությունը և Ղարաբաղի հարցը
Հիմա Ալիևը նույն ոճով շարունակում է ագրեսիվ պահվածքը և վստահություն հայտնում, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը զիջումներ կանի տարածքների հարցում: Պաշտոնական Երևանի կողմից թեև այս ամենը հերքվում է, սակայն արձագանքը համարժեք չէ:
Փաշինյանն ասում է, որ Ղարաբաղի հարցը թաքուն չի որոշվելու և ժողովուրդը հրապարակում կորոշի, թե ինչպես վարվել: Նման միտք նա, մասնավորապես, հայտնել է իր գլխավորած կառավարության 100 օրն ամփոփող հանրահավաքում:
Ուշագրավն այն է, որ Փաշինյանի վարչապետ դառնալուց հետո պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում դարձավ հակասական ու էկլեկտիկ (ծայրահեղ խաղաղասիրականից մինչև ծայրահեղ ռազմատենչ):
Մասնավորապես, Փաշինյանի շրջապատի հետ ասոցացվող մարդիկ այսպես կոչված խաղաղասիրության քարոզ են տանում: Տեղի են ունենում խորհրդանշական ակցիաներ կամ էպատաժային հայտարարություններ:
Ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներում ակտիվ դերակատարում ունեցած Լևոն Բարսեղյանիորդին հանդես եկավ ի պաշտպանություն ադրբեջանցու հետ ընկերություն անող հայտնի կապույտ մազերով Ասիայի ու հայտարարեց, որ կուզենար գնալ Ադրբեջան և ընդունել իր տանը ադրբեջանցի ընկերների: Նույն կոդի մեջ խոսեց նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիրներից հանդիսացող Լարա Ահարոնյանը,ով կապույտ մազերով աղջկա թեման զարգացրել էր և խոսել այն մասին, որ ինքը շատ լավ ադրբեջանցի ընկերներ ունի ու շատ սիրում է նրանց (Ահարոնյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը կից տեղադրված էին հայկական ու ադրբեջանական անձնագրերը):
Քարոզչական ասիմետրիա. պատմությունը կրկնվո՞ւմ է
Քարոզչական այս ասիմետրիան, որ նկատվում է Ադրբեջանում ու Հայաստանում, մտահոգիչ է:
Խաղաղություն, բնականաբար, ուզում ենք բոլորս: Բայց խաղաղության հասնում են ոչ թե քարոզով, բարի ցանկություններով ու դրսի ուժերի վրա հույս դնելով, այլ ուժերի բալանսով:
Աշխարհի ոչ մի երկրում, այսպես կոչված, խաղաղության կուսակցությունը խաղաղության չի հասել: Եթե հասել էլ է, ապա կարճաժամկետում ու շատ ծանր գնով, ինչը հետագա պատերազմի ու ավերածությունների պատճառ է դարձել:
Օրինակ՝ 1938թ. Մյունհենյան դավադրության արդյունքում Հիտլերին զիջումներ արվեցին, ինչը սակայն բերեց ոչ թե խաղաղության, այլ 2-րդ համաշխարհային պատերազմի: Քաղաքական գործիչները սխալվեցին, քանզի չէին սերտել ռազմագիտության ու քաղաքագիտության գլխավոր կանոններից մեկը՝ «Եթե ուզում ես խաղաղություն, ապա պատրաստվիր պատերազմի»: Տեղին է հիշելը Չերչիլի ասածները այն մասին, որ իրենք Մյունհենում ուզում էին ստանալ խաղաղություն՝ նվաստացման գնով, բայց ստացան և՛ նվաստացում, և՛ պատերազմ:
Վերհիշելով մեկ դար առաջ մեզ հետ տեղի ունեցածը՝ ասենք, որ Կարսումէլ բոլշևիկները քարոզում էին, թե պետք չէ կռվել թուրքերի դեմ, քանզի բոլորս շուտով «կարմրելու» ենք, եղբայրներ դառնանք և խաղաղ ապրենք:
Արդյունքում՝ Կարսը հանձնվեց այն դեպքում, երբ մեր բանակը շատ ավելի լավ էր զինված, քան թուրքական բանակը և շատ ավելի լավ ռազմական դիրքեր ուներ, քան թուրքականը: Կարսն ընկավ ոչ թե զենքից, այլ խոսքից: Ներսից ցեցի պես քաղաքը քայքայող խոսքից:
Հնարավո՞ր է արդյոք խաղաղության հասնել խաղաղության քարոզով
Խաղաղասիրության քարոզը վատ բան չէ, եթե կա սիմետրիկ գործընթաց Ադրբեջանում: Հակառակ դեպքում կարող են կասկածներ առաջանալ, որ միակողմանի զիջումների գնալու մթնոլորտ է ձևավորվում, որպեսզի հետագայում տեղի ունենա բուն զիջման գործընթացը:
Ղարաբաղի հարցի լուծման 2 տարբերակ կա՝ պատերազմական ու փոխզիջումային (միջանկյալ լուծումը՝ ստատուս քվոյի պահպանումն է): Երկուսի դեպքում էլ պետք է պատրաստ լինել պատերազմի: Ընդ որում՝ որքան լավ պատրաստվենք պատերազմին, այնքան դրա սկսվելու հավանականությունը կքչանա:
Ինչ վերաբերում է փոխզիջմանը, ապա հակառակ կողմից դեռ որևէ բառ չի հնչել այդ մասին: Ու եթե Ալիևի ագրեսիվ պահվածքի ֆոնին մեզ մոտ «ադրբեջանիցները մեր եղբայրներն են» և «եկեք խաղաղ ապրենք» առաջին հայացքից անմեղ ու քաղաքակիրթ քարոզ է գնում, ապա Ղարաբաղին (ու ոչ միայն) կարող է սպառնալ Կարսի ճակատագիրը:
«Խաղաղասերները» մի դեմագոգիկ հարցադրում ունեն՝ «Ի՞նչ է, դուք ուզում եք պատերա՞զմ լինի»: Հասկանալի է, որ որևէ մեկը պատերազմ չի ուզում, բայց խաղաղության հասնելու ճանապարհը ինքնամոռաց ու չհիմնավորված պացիֆիզմը չէ, այն էլ՝ հակառակորդի ագրեսիվ տրամադրությունների և պահվածքի ֆոնին:
Փաշինյանից պահանջվում է Ղարաբաղի հարցում հստակ տեսակետի արտահայտում ու բանակցային գործընթացում արձագանքողից թելադրողի կարգավիճակի ձեռքբերում: Եթե դու թելադրողի ֆունկցիան չես կատարում, ապա այն կատարում է հակառակ կողմը: Կկարողանա՞ դա անել Փաշինյանը, շատ լավ: Չի՞ կարողանա, լրջագույն խնդիրներ կունենա: Ի վերջո, չմոռանանք, որ մեր պետության համար կարևորագույն հարցը անվտանգության ապահովումն է: Եթե երկրի ղեկավարն այդ հարցում կաղում է, ապա դա շատ արագ քաղաքական հետևանքներ է ունենում:
Այնպես որ Ղարաբաղն այն հարցն է, որի վրա ոտք կկոտրի այն գործիչը, ով չի ունենա հավասարակշռված ու ընդունելի քաղաքականություն:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը երկու տարբեր աշխարհներում են ապրում:
Ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներում ակտիվ դերակատարում ունեցած Լևոն Բարսեղյանի որդին հանդես եկավ ի պաշտպանություն ադրբեջանցու հետ ընկերություն անող հայտնի կապույտ մազերով Ասիայի ու հայտարարեց, որ կուզենար գնալ Ադրբեջան և ընդունել իր տանը ադրբեջանցի ընկերների: Նույն կոդի մեջ խոսեց նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիրներից հանդիսացող Լարա Ահարոնյանը, ով կապույտ մազերով աղջկա թեման զարգացրել էր և խոսել այն մասին, որ ինքը շատ լավ ադրբեջանցի ընկերներ ունի ու շատ սիրում է նրանց (Ահարոնյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը կից տեղադրված էին հայկական ու ադրբեջանական անձնագրերը):
Վերհիշելով մեկ դար առաջ մեզ հետ տեղի ունեցածը՝ ասենք, որ Կարսում էլ բոլշևիկները քարոզում էին, թե պետք չէ կռվել թուրքերի դեմ, քանզի բոլորս շուտով «կարմրելու» ենք, եղբայրներ դառնանք և խաղաղ ապրենք:

Если проследить за применяемыми в обеих странах официальными и неофициальными пропагандистскими клише, то можно увидеть, что мы имеем дело с полярными явлениями.
В Азербайджане проводится захватническая пропаганда, а у нас – миролюбивая. Азербайджанское общество готовят к войне, а армянское – кмиру. Там говорят о захвате, а у нас – обобороне. Это очень опасное для нас состояние.
Алиев и азербайджанская пресса говорят исключительно о том, что армяне должны сдать территории. Эта пропаганда усилилась с 2011 года – после Казанского переговорного процесса вокруг Карабаха и в особенности с того момента, когда в армяно-азербайджанских отношениях нарушился военно-политический баланс.
Смена власти и Карабахский вопрос
Сейчас Алиев в той же манере продолжает агрессивную риторику и выражает уверенность, что правительство Никола Пашиняна пойдет на уступки в вопросе территорий. Хотя со стороны официального Еревана всё это опровергается, однако реакция не совсем адекватная.
Пашинян говорит, что Карабахский вопрос не будет решаться тайком, и народ на площади решит, как поступать. Подобную мысль он, в частности, выразил в ходе митинга, подытоживавшего 100 дней правления возглавляемого им правительства.
Примечательно то, что после становления Пашиняна премьером позиция официального Еревана в вопросе Карабаха стала противоречивой и эклектичной (от крайне миролюбивой до радикально воинствующей).
В частности, ассоциирующиеся с окружением Пашиняна люди ведут пропаганду миролюбия. Имели место символичные акции или эпатажные заявления.
Сын принявшего активное участие в политических процессах апреля-мая Левона Барсегянавыступил в защиту дружащей с азербайджанцем синеволосой Аси и заявил, что хотел бы посетить Азербайджан и принять у себя дома азербайджанских друзей. В том же коде высказалась одна из основателей партии «Гражданский договор» Лара Агаронян, которая развила тему синеволосой девушки и отметила, что имеет прекрасных азербайджанских друзей и очень их любит (к записи Агаронян в «Фейсбук» были прикреплены фотографии армянского и азербайджанского паспортов).
Пропагандистская асимметрия: история повторяется?
Наблюдаемая между Азербайджаном и Арменией пропагандистская асимметрия дает повод для беспокойства.
Естественно, мира хотят все. Однако мира добиваются не пропагандой, добрыми намерениями и упованием на внешние силы, а балансом сил.
Ни в одной из стран мира так называемая партия мира не добивалась этого мира. Если и добивалась, то лишь в краткосрочном плане и очень высокой ценой, что становилось причиной будущей войны и разрушений.
Например, в результате Мюнхенского сговора 1938 года Гитлеру были сделаны уступки, что, однако, привело не к миру, а ко Второй Мировой войне. Политические деятели ошиблись, так как не усвоили одно из главных правил политологии и военной науки – «Хочешь мира – готовься к войне». Уместно вспомнить слова Черчилля о том, что в Мюнхене они хотели получить мир ценой унижения, но получили и войну, и унижение.
Вспоминая произошедшее с нами столетие назад, скажем, что и в Карсе большевики пропагандировали, что воевать с турками не нужно, так как все вскоре «покраснеют», станут братьями и заживут в мире.
В результате Карс был сдан в условиях, когда наша армия была вооружена намного лучше турецкой и имела более выгодные военные позиции, чем турки. Карс пал не от оружия, а от слова. От разъевшего, подобно тле, город изнутри слова.
Можно ли добиться мира пропагандой мира?
Пропаганда мира – вещь неплохая, если присутствует симметричный процесс в Азербайджане. В противном случае могут возникнуть подозрения, что формируется атмосфера готовности односторонних уступок, чтобы впоследствии был реализован процесс самих уступок.
Существует 2 варианта решения Карабахского вопроса: военный и компромиссный (промежуточное решение – сохранение статус-кво). В обоих случаях нужно быть готовыми к войне. К тому же, чем лучше мы подготовимся к войне, тем меньшей будет вероятность ее возобновления.
Что касается компромисса, то есть взаимных уступок, то с противоположной стороны ничего в этом плане пока не прозвучало. И если на фоне агрессивного поведения Алиева у нас проводится невинная на первый взгляд и цивилизованная пропаганда в духе «азербайджанцы – наши братья» и «давайте жить в мире», то Карабаху (и не только) может грозить участь Карса.
У «миролюбивых» есть одна весьма демагогичная формулировка – «А что, вы войны хотите?» Понятно, что никто войны не хочет, но дорогой к миру является не самозабвенный и необоснованный пацифизм, к тому же на фоне агрессивных намерений и поведения противника.
От Пашиняна требуется заявление четкой позиции в вопросе Карабаха и становление в переговорном процессе из реагирующего диктующим. Если ты не выполняешь функции диктующего, то этим занимается противоположная сторона. Сможет это сделать Пашинян – прекрасно. Не сможет – получит серьезные проблемы. Наконец, не будем забывать, что важнейшим для нашего государства вопросом является обеспечение безопасности. Если руководитель страны хромает в этом вопросе, это имеет очень скорые политические последствия.
Так что, Карабах – тот вопрос, на котором споткнется любой не имеющий уравновешенной и приемлемой политики деятель.
Азербайджанская агрессия и армянское миролюбие
Армения и Азербайджан живут в двух разных мирах.
В Азербайджане проводится захватническая пропаганда, а у нас – миролюбивая. Азербайджанское общество готовят к войне, а армянское – к миру. Там говорят о захвате, а у нас – об обороне. Это очень опасное для нас состояние.
Сын принявшего активное участие в политических процессах апреля-мая Левона Барсегяна выступил в защиту дружащей с азербайджанцем синеволосой Аси и заявил, что хотел бы посетить Азербайджан и принять у себя дома азербайджанских друзей. В том же коде высказалась одна из основателей партии «Гражданский договор» Лара Агаронян, которая развила тему синеволосой девушки и отметила, что имеет прекрасных азербайджанских друзей и очень их любит (к записи Агаронян в «Фейсбук» были прикреплены фотографии армянского и азербайджанского паспортов).