Ապրիլ և մայիս ամիսներին արձանագրվեց համաժողովրդական շարժում և զարթոնք: Մարդիկ դուրս եկան փողոց, քանի որ չէին ուզում ապրել հին ձևով և չէին պատրաստվում հանդուրժել քաղաքական մենաշնորհը:
Այդ զարթոնքն ու շարժումն իրենց մասշտաբներով ու մարդկանց ներգրավվածությամբ համադրելի էին 1988-ին սկիզբ առածի հետ:
88-ի հաշվեկշիռը
88-ի շարժման ակտիվում ունենք անկախ պետության ձեռքբերում և Ղարաբաղյան պատերազմի հաղթանակ: Սրա կողքին ունենք նաև լուրջ բացթողումներ: Հենց այդ բացթողումների և տարիների ընթացքում կուտակված խնդիրների հետևանք էր այս տարի տեղի ունեցած հեղափոխությունը: Ու որպեսզի մենք հետագայում չստանանք այնպիսի պատկեր, ինչպիսին որ ստացանք 88-ի շարժման հաղթանակից քիչ անց, անհրաժեշտ է դասեր քաղել մեր իսկ պատմությունից, ինչպես նաև այլ ժողովուրդների անցած ուղուց:
Հիշեցնենք, որ 88-ի շարժման արդյունքում ավելի քան 80 տոկոսով նախագահ ընտրվեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ում հրաժարականը պահանջում էին նրա նախագահ դառնալուց ընդամենը մեկ տարի անց:
30 տարի անց. սովորել ուրիշների սխալների վրա
Մայիսին մենք հնարավորություն ենք ստացել ձևավորել ժամանակակից պետություն, որը նշանակում է զսպումների և հակակշիռների մեխանիզմով գործող քաղաքական համակարգ, անկախ դատական իշխանություն ու մրցակցային տնտեսաքաղաքական հարաբերություններ:
Հրապարակը լցրած լայն զանգվածները կարող են վերածվել ժողովրդավարական արժեքներով ապրող հասարակության, բայց կարող են նաև վերածվել ամբոխի՝ դառնալով պետության թուլացման ու տոտալիտար՝ ամբողջատիրական քաղաքական համակարգի ձևավորման հումք:
Զանգվածների ամբոխացումից պետք է ամեն գնով խուսափել, քանզի դրա բացասական հետևանքները տեսել ենք և՛ ֆաշիստական Գերմանիայում, և՛ բոլշևիկյան Ռուսաստանում:
Ամբոխի կործանարար ազդեցության և իռացիոնալ էության մասին բազմաթիվ աշխատություններ կան: Այնպիսի համաշխարհային մակարդակի հեղինակներ, ինչպիսիք են Լե Բոնը, Տարդը, Ֆրեյդը, Մոսկովիչին, Խոսե Օրտեգա-Ի-Գասետը, Տոքվիլը տարբեր տեսանկյուններից ներկայացրել են ամբոխի հոգեբանությունը և բնույթը: Տարբեր են նրանց ուսումնասիրությունների շերտերը, բայց ընդհանուրը բոլորի մոտ այն եզրահանգումն է, որ ամբոխները առաջնորդվում են հուզականությամբ, դրա մաս կազմող մարդկանց սեփական «ես»-ի կորստով: Ամբոխն իր էությամբ հանցավոր է և անպատասխանատու:
Ամբոխին հեշտ է գայթակղել և օգտագործել: Ամբոխին խոստանում են երկրային դրախտ, սակայն տանում դեպի դժոխք (այդ մասին ամբոխն իմանում է հետագայում, բայց արդեն ուշ է լինում):
Ամբոխը նման է չարաճճի երեխայի կամ հեշտ գայթակղվող կնոջ: Երեխան ամբոխի մեջ արթնանում է, երբ պետք է չմտածված ձևով ջարդել ու փշրել, իսկ կինը՝ երբ անհրաժեշտ է ինքնախաբեությամբ զբաղվել:
Ամբոխը միշտ կուռք է պահանջում: Առանց կուռքի այն ընկնում է դեպրեսիայի գիրկը և հայտնվում վախերի մեջ: Ամբոխի ու կուռքի հարաբերությունները սադո-մազոխիստական սեռական հարաբերությունների են նման: Կռապաշտությունը մազոխիզմի, իսկ ամբոխի օգտագործումը սադիզմի դրսևորումներ են:
Ամբոխահաճո իշխանությունների գլխավոր զենքը պոպուլիզմն է ու դեմագոգիան: Ամբոխին հատուկ է ոչ թե մտածելը, այլ գործելը՝ պարզունակ հրահանգների ազդեցության տակ:
Ամբոխին ներշնչվում է, որ ինքն է որոշում կայացնում, սակայն դա ամենալկտի սուտն է: Ամբոխը կառավարման օբյեկտ է և երբեք չի կարող վերածվել սուբյեկտի, այսինքն՝ որոշումներ կայացնողի:
Ամբոխին խոստացվում է պայծառ ու երջանիկ ապագա, որին հասնելու համար հորինվում են հեքիաթներ ու միֆեր՝ «Բարի իշխանություն և չար հակառակորդներ» թեմայով: Ամբոխին խաբում են, թե կյանքը շատ արագ կլավանա, եթե ոչնչացվեն ներքին կամ արտաքին թշնամիները: Եթե թշնամիներ չկան, ապա դրանք հորինվում են, դեմոնիզացվում և նետվում ամբոխի «բերանը»:
Ամբոխի շարժիչ ուժը ատելությունն է: Լյումպեն-պրոլետարիատը չի կարող սիրել կամ հանդուրժել. պատրանքներ պետք չէ ունենալ:
Ամբոխը չի սիրում ճշմարտությունը: Դա է պատճառը, որ ամբոխին կամ խաբում են, կամ էլ ճշմարտությունը մատուցում «ջրով բացված» վիճակում՝ այն ներկայացնելով որպես «բարձր թնդության խմիչք»:
Ամբոխի հիմնական հատկանիշներից մեկը կուռքերի ստեղծումն ու տապալումն է: Օրինակ՝ ֆրանսիական հեղափոխության ժամանակ ամբոխը սկզբում կուռք էր դարձրել ժիրոնդիստներին: Հետո նրանց ղեկավարությանը գլխատեցին: Եկան յակոբինյան ակումբի ներկայացուցիչները: Ամբոխի սիրելիներ էին դարձել Մարատը, Դանտոնը և մյուսները, սակայն Մարատը դանակահարվեց, իսկ քաղաքական հակառակորդներին գիլյոտինի տակ ուղարկող Դանտոնը վերջում հայտնվեց նույն գիլյոտինի տակ՝ իր հեղափոխական ընկերներ Ռոբեսպիերի, Սեն Ժյուստի ու մյուսների ձեռքերով: Հետո եկավ Ռոբեսպիերի փուլը: Ամբոխը սիրում էր Ռոբեսպիերին ու ողջունում նրա՝ հակառակորդներին գլխատելու որոշումները: Շատ չանցած նույն ամբոխի կողմից հակահերոս հռչակվեց Ռոբեսպիերն ու գլխատվեց: Բոլոր երկրներում ու բոլոր ժամանակներում այս հեղափոխական սխեման անշեղորեն գործել է: Հայաստանը նման հորձանուտի մեջ հայտնվելու իրավունք չունի:
Մեր անելիքը
Մենք պետք է ուրիշների ու սեփական պատմությունից սովորենք ու հետևություններ անենք՝ թույլ չտալով զանգվածների ամբոխացում: Մենք մայիսին մերժել ենք քաղաքական մենաշնորհը և անձնիշխանությունը, այլ ոչ թե խնդիր ենք դրել նոր մենաշնորհ ու նոր անձնիշխանություն ձևավորելու: Սիրո և հանդուրժողականության կարգախոսը որևէ կերպ չպետք է վերածվի ատելության կրոնի: Նորը հնի կատարելագործված ու գռեհիկ տեսքը չպետք է ստանա:
Հայաստանի համար մեծ շռայլություն կլինի սխալվելը, քանզի ունենք անվտանգության խնդիր և չավարտված պատերազմ: Ժողովուրդներն ու կառույցները ազգ և պետություն են դառնում հասուն որոշումներ կայացնելով: Կունենանք այդ հասունությունը, կունենանք նաև զարգացած պետություն, աճող տնտեսություն և հզոր քաղաքացիական հասարակություն:
Ինչպես թույլ չտալ զանգվածների ամբոխացումը

Апрель и май стали месяцами общенародного движения и пробуждения. Люди вышли на улицы, так как не хотели жить по-старому и не готовились терпеть политическую монополию.
Эти движение и пробуждение по своим масштабам и вовлеченности сопоставимы с начавшимся в 1988 году.
Баланс 88-го
В активе 88-го у нас независимое государство и победа в Карабахской войне. Наряду с ними имеются также серьезные упущения. Результатом именно этих упущений и накопившихся за прошедшие годы проблем и является произошедшая в этом году революция. И чтобы впоследствии не получить картину, аналогичную той, которая имелась немного спустя после победы движения 88-го, нужно извлечь уроки из нашей же истории, а также пройденного другими народами пути.
Напомним, что в результате движения 88-го с почти 80 процентами голосов президентом был избран Левон Тер-Петросян, чьей отставки потребовали уже через год после занятия им своей должности.
30 лет спусти: научиться на чужих ошибках
В мае мы получили шанс построить современное государство, которое означает действующую при помощи механизма сдержек и противовесов политическую систему, независимую судебную систему и конкурентные политико-экономические отношения.
Заполнившие площадь широкие массы могут стать живущим демократическими ценностями обществом, но могут также превратиться в толпу, которая послужит основой ослабления государства и формирования тоталитарной политической системы.
Нужно всячески избегать превращения масс в толпы, негативные последствия которых мы видели как в фашистской Германии, так и в большевистской России.
Есть немало работ о губительном влиянии и иррациональной сущности толпы. Такие всемирно известные авторы, как Лебон, Тард, Фрейд, Московичи, Хосе Ортега-и-Гасет и Токвиль, написали различные работы о психологии и характере толпы. Они затрагивали различные плоскости этой тематики, но общим в их исследованиях является вывод о том, что толпа руководствуется эмоциями, с потерей собственного «я» составляющих ее отдельных людей. Толпа по своей сущности преступна и безответственна.
Толпу очень легко соблазнить и использовать. Толпе обещают рай на земле, но ведут в ад (об этом толпа узнает впоследствии, но уже бывает поздно).
Толпа сродни шаловливому ребенку или легко соблазняемой женщине. Ребенок просыпается в толпе, когда нужно что-то необдуманно сломать и разбить, а женщина – когда нужно предаться самообману.
Толпа всегда требует кумира. Без предмета обожания она впадает в депрессию и страхи. Отношения между толпой и кумиром похожи на садо-мазохистские сексуальные сношения. Идолопоклонничество является проявлением мазохизма, а использование толпы – садизма.
Главным оружием действующей в угоду толпе власти являются популизм и демагогия. Толпе присуще не думать, а действовать – под влиянием примитивных указаний.
Толпа вдохновляется тем, что сама принимает решения, но это самая наглая ложь. Толпа – объект управления, и не в состоянии стать субъектом, то есть принимать решения.
Толпе обещают светлое и счастливое будущее, для достижения которого придумываются сказки и мифы на тему «Добрые власти и злые противники». Толпу обманывают, что жизнь очень скоро наладится, если будут уничтожены внутренние или внешние враги. Если врагов нет, то они придумываются, демонизируются и отдаются «на съедение» толпе.
Движущей силой толпы является ненависть. Люмпен-пролетариат не может любить или бить терпимым – иллюзий быть не должно.
Толпа не любит правды. Поэтому ее или обманывают, или преподносят ей правду «разбавленной», но опять же под видом «крепкого напитка».
Одним из основных атрибутов толпы является создание и свержение кумиров. Например, во время Французской революции толпа сначала возвела в кумиры жирондистов. Затем их руководителей обезглавили. После пришли представители Якобинскогоклуба. Любимчиками толпы стали Марат, Дантон и остальные. Как известно, Марат был заколот, а отправлявший политических оппонентов под гильотину Дантон в конце сам был казнен с её помощью – руками своих революционных друзей Робеспьера, Сен-Жюста и др. Затем пришел черед Робеспьера. Толпа его любила и приветствовала его решения по обезглавливанию оппонентов. Немногим спустя Робеспьер той же толпой был провозглашен антигероем и казнен. Эта схема действовала неукоснительно во все времена и во всех странах. Армения просто не имеет права оказаться в подобном водовороте.
Наша задача
Мы должны сделать выводы из собственной и чужой истории, не допустив превращения масс в толпы. В мае мы отвергли политическую монополию и безвластие, а не поставили задачу сформировать новые монополию и безвластие. Лозунг «Любви и терпимости» никоим образом не должен превратиться в религию ненависти. Новое не должно стать усовершенствованным и извращенным вариантом старого.
Ошибка для Армении была бы большой роскошью, так как у нас стоит проблема безопасности и имеется незавершенная война. Народы и структуры становятся нациями и государствами принятием зрелых решений. Если будем обладать этой зрелостью, получим развитое государство, растущую экономику и мощное гражданское общество.
Как не допустить превращения масс в толпы
Одним из основных атрибутов толпы является создание и свержение кумиров. Например, во время Французской революции толпа сначала возвела в кумиры жирондистов. Затем их руководителей обезглавили. После пришли представители Якобинского клуба. Любимчиками толпы стали Марат, Дантон и остальные. Как известно, Марат был заколот, а отправлявший политических оппонентов под гильотину Дантон в конце сам был казнен с её помощью – руками своих революционных друзей Робеспьера, Сен-Жюста и др. Затем пришел черед Робеспьера. Толпа его любила и приветствовала его решения по обезглавливанию оппонентов. Немногим спустя Робеспьер той же толпой был провозглашен антигероем и казнен. Эта схема действовала неукоснительно во все времена и во всех странах. Армения просто не имеет права оказаться в подобном водовороте.