Ամփոփելով 2010-ը պետք է նկատել, որ այն ՀՀ-ի համար հերթական լճացման տարի էր՝ նման բրեժնեվյան շրջանի մառազմին։ Ներքին ու արտաքին կյանքում համատարած ձախողումներ էին, իսկ ձեռքբերումներն ի հեճուկս վարչակազմի էր։
Օրինակ՝ Հայաստանին հաջողվեց մասամբ դուրս գալ «նախաձեռնողական» որակված դիվանագիտության տակից, բայց դա ոչ թե Սերժ Սարգսյանի, այլ արտաքին ինչ-ինչ հանգամանքների և Ալիև-Էրդողան զույգի հիմարության ու ագահության շնորհիվ։ Թե չէ Սարգսյանին որ մնար՝ նա իր «ֆուտբոլասիրությամբ» Հայաստանն ակամայից կդարձներ թուրք-ադրբեջանական «պռախադնոյ դվոռ», և մենք այսօր ոչ թե Նոր տարի, այլ, ասենք, Բայրամ կանեինք։
Ինչ վերաբերում է Սարգսյանի «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը միտված «նախաձեռնողականությանը», ապա այն թափ է հավաքում ու նորանոր ավերածություններ գործում մեր երկրում։
Վատ պարողներին խանգարող «հանգամանքները»
Վագրի տարին ավարտվեց հավի ձվի շուկայում տիրող ճգնաժամով, և ինչպես սովետական ժամանակաշրջանում էր լինում՝ հեռուստատեսությամբ հիմա ցույց է տրվում, թե ձվի պլանը գերակատարվել է, այն է՝ որևէ խնդիր չկա, բայց մարդիկ խանութներից կա՛մ չեն կարողանում հավկիթ գնել, կա՛մ էլ հայաստանյան հավերի ածած ձուն, պատկերավոր ասած, արդեն ոսկու գնի է հավասարվել։
Ընդհանուր առմամբ գնահատելով Սերժ Սարգսյանի և Տիգրան Սարգսյանի վարած տնտեսական քաղաքականությունը՝ կարելի է երկու պաշտոնական ցուցանիշ ներկայացնել, որոնք շատ խոսուն են։ Այդ ցուցանիշներն են՝  Հայաստան ժամանողների և այստեղից մեկնողների բացասական հաշվեկշիռը (շուրջ 60 000 մարդ) և ինֆլյացիան (մոտ 10%)։ Սա՛ է ՀՀ իշխանությունների որդեգրած տնտեսական քաղաքականության իրական գնահատականը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանի  Կառավարությունը շատ վատ է աշխատել, իսկ Կենտրոնական բանկը խախտել է ՀՀ Սահմանադրության համապատասխան նորմը և չի ապահովել գների կայունությունը, բայց նման երևույթները Սերժ Սարգսյանի համար, բնականաբար, չեն դառնում անընդունելի և անհանդուրժելի, քանի որ հենց ի՛նքն է այդ անհանդուրժելի ու անընդունելի երևույթների թիվ 1 ճարտարապետն ու պատասխանատուն։
Իրականությունն այն է, որ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի համար անհանդուրժելի ու անընդունելի են միայն այն երևույթները, որոնք անձամբ իր ֆինանսատնտեսական ու աթոռային շահերի դեմ են։ Մնացած դեպքերում անհանդուրժելի երևույթները խրախուսվում են։ Օրինակներ որքան ուզեք։
Այսպես. երկրի արտաքին պարտքը երկու տարում կրկնապատկվում է, իսկ բերված վարկերը, մեղմ ասած, անարդյունավետ են օգտագործվում, բայց «տիրացուն» շարունակում է «Հայկական աշխարհ» կառուցել՝ ձեռքի հետ հաղթահարելով սեփական շրջապատի ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը։ Այս ամենը ոչ միայն անհանդուրժելի չի դառնում, այլ ոմանց ախորժակը ուտելիս է բացվում. հաջորդ տարի նախատեսվում է Հայաստանի արտաքին պարտքը հասցնել 4,2 միլիարդ դոլարի։ Այսինքն՝ արտաքին տնտեսական «նախաձեռնողականությունը» շարունակվելու է։
Մենք երկրորդ տարին անընդմեջ տնտեսական անկում ենք արձանագրում (այս տարվա 2%-ից մի փոքր ավել ՀՆԱ աճն անվանական է, քանի որ կա երկնիշ ինֆլյացիա), բայց վարչապետն ինքնագոհ շարունակում է non stop ռեժիմով հարցազրույցներ տալ ու դեմագոգիայի շքահանդես կազմակերպել։
Ի դեպ, շատ խորհրդանշական էր, որ Տ. Սարգսյանի՛ գլխավորած կառավարությունը բախվեց ձվի խնդրի հետ։ Մի փոքր վերափոխելով հայտնի ասացվածքը՝ կարող ենք արձանագրել, որ վատ «պարող» կառավարությանը նույնիսկ ձվի շուկան է խանգարում։
Ալիևը՝ ՀՀ անվտանգության երաշխավոր
Հայ-թուրքական գործընթացը, որը սահուն կերպով վերածվել էր Հայաստանի վրա Ղարաբաղի հարցով ճնշումներ բանեցնելու մեխանիզմի, Իլհամ Ալիևի անհեռատեսության ու նավթադոլարների հոտից առաջացած խելապակասության շնորհիվ գրողի ծոցն ուղարկվեց, ինչի համար պետք է շնորհակալ լինել մեր հարևան երկրի ղեկավարին։
Չլինեին Ալիևի ճնշումները Թուրքիայի վրա՝ մենք ականատեսն էինք լինելու անդառնալի  «ֆուտբոլի», որի համառ նախաձեռնողն էր դարձել Սերժ Սարգսյանը և որը ողջունում էր Սարգսյանի աթոռային մրցակից Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Փաստորեն՝ Իլհամ Հեյդարիչի հայամետ դիրքորոշման շնորհիվ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը չբերեց Հայաստանի անվտանգության կորստին, իսկ Սարգսյանի «նախաձեռնողականության» շնորհիվ հիմնովին արժեզրկվեց «Առանց Ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարա­բե­րու­թյունների կարգավորման Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգա­մանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը» գաղափարախոսությունը և խաղից դուրս մնացին այդ գաղափարախոսության  կրող ուժերը, ովքեր ներքաղաքական պայքարում հույսը դրել էին Հայաստանի համար արտաքին անբարենպաստ զարգացումների վրա՝ «Հեսա Ղարաբաղը կհանձնեն ու մենք կգանք իշխանության» թեմայով։
Տապալվելով «ֆուտբոլային» դիվանագիտության մեջ՝ Սերժ Սարգսյանը տապալեց նաև Հայ ազգային կոնգրեսում փոքրամասնություն կազմող  «սերգոջանական» թևին, ինչի համար պետք է շնորհակալ լինել անընդունելի և անհանդուրժելի Սերժ Սարգսյանից։ Բայց հասկանալի է, որ ՀՀ անվտանգությունը և զարգացումը չի կարող հավերժ կախված լինել ալիևների կամ էրդողանների, կներեք արտահայտությանս, էշությունից և Սարգսյանի «հայրենասիրական» պոռթկումներից։ Մեր ճակատագիրը մե՛նք պետք է տնօրինենք, այլ ոչ թե հույս ունենանք, որ Ալիևն էլի մեզ կփրկի։ Դրա համար հարկավոր է լցնել ներքաղաքական դաշտի վակուումը և գնալ համակարգային փոփոխությունների՝ նախապես, իհարկե, լուծելով իշխանափոխության հարցը։
2011-ն այդ առումով շատ կարևոր տարի է՝ նախապատրաստական աշխատանքների տարի։ Անհրաժեշտ է քաղաքական ուժերի և անհատների լայն կոնսոլիդացիա ապահովել, և կառուցել Նոր Հայաստան։

Подводя итоги 2010г., нужно отметить, что для Республики Армения уходящий год был очередным годом застоя, подобным маразму брежневского периода. Как во внутренней, так и во внешней жизни происходили сплошные провалы, но назло правящему режиму достижения тоже были.
Например, Армении удалось частично выйти из «инициативной» дипломатии, но это произошло не благодаря Сержу Саргсяну, а вследствие определенных внешних обстоятельств, а также глупости и жадности пары Алиев-Эрдоган. Если же зависело бы от Саргсяна, то он своей «любовью к футболу» невольно превратил бы Армению в турецко-азербайджанский проходной двор, и мы встречали бы не Новый год, а, скажем, Новруз байрам.
Что касается «инициативности» Саргсяна, направленной на построение «экономики одного олигарха», то она набирает обороты и приводит к новым разрушениям в нашей стране.
«Обстоятельства», мешающие плохим танцорам
Год тигра закончился кризисом на рынке куриных яиц. Подобно советскому периоду по телевидению показывали, что план по яйцам был перевыполнен (словно никаких проблем нет), но люди либо не могли купить яйца, либо яйца армянских кур продавались, образно говоря, по цене золотых.
Оценивая проводимую Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном экономическую политику в целом, можно представить два официальных показателя, которые о многом говорят. Этими показателями являются: отрицательный баланс прибывших в Армению и отбывших из страны (около 60 000 человек) и инфляция (около 10%). Это и есть реальная оценка проводимой властями РА экономической политики. Это значит, что Правительство РА работало очень плохо, а Центральный банк нарушил соответствующую норму Конституции РА и не обеспечил стабильность цен, но для Сержа Саргсяна подобные явления, естественно, не становятся неприемлемыми и нестерпимыми, поскольку именно он является главным архитектором и ответственным за эти неприемлемые и нестерпимые явления.
Действительность в том, что для «гибкого» руководителя РПА нестерпимы и неприемлемы лишь те явления, которые могут навредить его личным финансово-экономическим и властным интересам. В остальных же случаях нестерпимые явления поощряются. Примеров этому можно привести сколько угодно.
Так, внешний долг страны за два года увеличился вдвое, а взятый кредит, мягко говоря, используется неэффективно, но «дьячок» продолжает строить «Армянский мир», заодно преодолевая финансово-экономический кризис своего окружения. Всё это не становится нестерпимым. Более того, у некоторых аппетит приходит во время еды: в следующем году планируется довести внешний долг Армении до 4,2 миллиардов долларов. То есть, внешнеэкономическая «инициативность» продолжится.
Второй год подряд у нас фиксируется экономический спад (рост ВВП в этом году чуть более чем на 2% является номинальным, поскольку была зафиксирована двузначная инфляция), но премьер-министр продолжает самодовольно раздавать интервью в режиме non stop и организовывать парад демагогии.
Кстати, очень символично, что возглавляемое Т. Саркисяном правительство столкнулось с яичной проблемой. Немного перефразировав известное выражение, можно сказать, что плохо «танцующему» правительству даже рынок яиц мешает.
Алиев - гарант безопасности РА
Армяно-турецкий процесс, который плавно превратился в механизм давления на Армению в вопросе Карабаха, благодаря недальновидности Ильхама Алиева и возникшему у него от запаха нефтедолларов умопомешательству, отправился ко всем чертям, за что нужно благодарить главу соседнего государства.
Если бы Алиев не оказывал давление на Турцию, то мы стали бы очевидцами необратимого «футбола», упорным инициатором которого стал Серж Саргсян и который приветствовал соперник Саргсяна за власть Левон Тер-Петросян.
Фактически, благодаря проармянской позиции Ильхама Гейдарыча «футбольная» дипломатия не привела к утрате безопасности Армении. Благодаря же «инициативности» Саргсяна полностью обесценилась пораженческая идеология («Без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений у Армении нет перспективы улучшения ситуации в сферах безопасности, экономического развития и демографии, независимо от того обстоятельства, в чьих руках будет находиться руль власти»), а силы-сторонники этой идеологии, которые во внутриполитической борьбе возлагали надежду на неблагоприятные для Армении внешние развития («Сейчас Карабах сдадут и мы придем к власти»), остались вне игры.
Потерпев провал в «футбольной» дипломатии, Серж Саргсян провалил и составляющее меньшинство в Армянском национальном конгрессе «сергоджановское» крыло, за что нужно благодарить неприемлемого и нестерпимого Сержа Саргсяна. Но понятно, что безопасность и развитие РА не могут вечно зависеть от алиевых или эрдоганов, простите за выражение, от тупости и саргсяновских приступов «патриотизма». Мы должны стать хозяевами нашей судьбы, а не надеяться на то, что Алиев снова спасет нас. Для этого необходимо заполнить вакуум внутриполитического поля и пойти на системные преобразования, предварительно решив вопрос смены власти.
В этом плане, 2011г. является очень важным годом - годом подготовительных работ. Необходимо обеспечить широкую консолидацию политических сил и отдельных деятелей и построить Новую Армению.