Առաջնային գծում հրադադարի խախտումների թիվը ավելացել է 53%-ով
Ինչպես հայտնում է «Regnum» գործակալությունը՝ ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ 2010թ-ին լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում ադրբեջանական կողմից հրադադարի խախտումների քանակը, նախորդ տարվա համեմատ, աճել է 53%-ով՝ կազմելով 5871։
-Սակայն դրանք հիմնականում նպատակային կրակոցներ չեն եղել։ Մեզ ավելի շատ անհանգստացրել էին դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի գործողությունները։ Ամբողջ հետպատերազմյա շրջանում դիվերսիոն խմբերի ներխուժման այդքան փորձեր չէր եղել։ Դրանք բոլորը, բացի մեկից, կասեցվել են ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի կողմից։ Ընդհանուր առմամբ գրանցվել է դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի ներխուժման 30 փորձ, - նշել է նա։
Նրա խոսքերով՝ միայն 6-րդ պաշտպանական շրջանում է հաջողվել հակառակորդի դիվերսիոն խմբին ներխուժել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերև սպանել 4 ու վիրավորել ևս 4 զինծառայողի՝ թողնելով մեկ զոհի։
-Մյուս բոլոր դեպքերում մեր ուժերը կա՛մ կասեցրել են հակառակորդի ներխուժումը, կա՛մ ոչնչացրել։ Ղարաբաղյան հատուկ նշանակության զորամիավորումների կողմից իրականացված պատասխան գործողությունների արդյունքում սպանվել են հակառակորդի 41 և վիրավորվել 23 զինծառայող։ Հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունների ու դիպուկահարների կրակոցների արդյունքում ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի կողմից զոհվել են 7 և վիրավորվել 8 զինծառայող, - ավելացրել է Մովսես Հակոբյանը։

Количество нарушений на передовой линии в 2010 году увеличилось на 53%
Количество нарушений с азербайджанской стороны на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана в 2010 году, по сравнению с предыдущим годом, увеличилось на 53%, составив 5 тысяч 871. Как сообщает «Регнум», об этом заявил министр обороны Нагорно-Карабахской Республики генерал-лейтенант Мовсес Акопян в ходе пресс-конференции, посвященной итогам 2010 года и планам на 2011 год.
«Однако это в основном были не прицельные выстрелы. Нас больше заботили действия диверсионно-разведывательных групп. За послевоенные годы в целом не было столько попыток проникновения диверсионных групп. Все они, кроме одного случая, были пресечены подразделениями Армии обороны НКР, несущими боевое дежурство. В целом зарегистрировано 30 случаев попыток проникновения диверсионно-разведывательных групп», - отметил глава оборонного ведомства НКР.
По его словам, только в 6-м оборонительном районе диверсионной группе противника удалось проникнуть на позиции Армии обороны НКР, убить 4 военнослужащих, 4 ранить, оставив одного убитого (18 июня, в 23:30, близ села Чайлу - прим.).
«Во всех остальных случаях силами наших подразделений, несущих боевое дежурство, либо было предотвращено проникновение, либо противник был уничтожен. В результате ответных действий карабахских подразделений специального назначения был уничтожен 41 и ранены 23 военнослужащих противника. В результате диверсионных действий и снайперских выстрелов противника погибли 7 и ранены 8 военнослужащих Армии обороны НКР», - отметил Мовсес Акопян.