Գագիկ Գինոսյան. «2010թ. Հայաստանի համար ամենաանհաջող տարիներից մեկն էր»
«Կարին» ավանդական երգի, պարի համույթի գեղարվեստական  ղեկավար,  ազգագրագետ Գագիկ Գինոսյանը կարծում է, որ միայն «Լեզվի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները բավարար են, որ 2010 թվականը կոչենք Հայաստանի համար ամենաանհաջող տարիներից մեկը։
-Սա հոգևոր ընկեցիկության ցուցանիշ է, և որոշումը կայացրել են իրենց ազգային պատկանելիությունը չգիտակցող և իրենց ծագումնաբանության պատճառով թերարժեքության բարդույթով տառապող մարդիք,-ամփոփելով անցնող տարին՝ «7օր»-ին ասել է Գ. Գինոսյանը։
Նա մաղթել է, որ 2011թ.-ը լինի հոգևոր ինքնամաքրման և ոգեղեն վերածննդի տարի:
-Հոգևոր ինքնամաքրմանն անընդունակ ազգերը պատժվում են մահվամբ: Նաև ինքնաճանաչ է պետք լինել, և կմաղթեի, որ հասկանանք՝ ոչ թե օտար լեզվին վատ տիրապետելն է մեր բազում խնդիրների ծագման պատճառը, այլ  մեր իսկ լեզվին վատ տիրապետելու, մեր տեսակին դավաճանելն ու նրանից օտարանալը: Թող 2011թ.-ը ինքնաճանաչման, մեր տեսակի վերարժևորման և մեր տեսակի նկատմամբ հարգանքի վերագտնելու տարի լինի: Ինքնաճանաչ և ինքնահարգ լինենք, և շատ ու շատ հարցեր ինքնաբերաբար ոչ թե կլուծվեն, այլ նման հարցեր այլևս չեն էլ առաջանա,-ասել է Գ. Գինոսյանը:

2010 год был одним из самых неудачных для Армении - Гагик Гиносян
Художественный руководитель ансамбля традиционной песни и танца «Карин», этнограф  Гагик Гиносян считает, что лишь внесенных в закон «О языке» изменений достаточно, чтобы назвать 2010 год одним из самых неудачных для Армении.
«Это показатель духовного сиротства... Решение принимали люди, не осознающие свою национальную принадлежность и страдающие комплексом неполноценности из-за своего происхождения», - сказал «7or» Гагик  Гиносян, поводя итоги уходящего 2010 года.
Он пожелал, чтобы 2011 год был годом духовного самоочищения и возрождения.
«Нации, не способные на духовное самоочищение, караются смертью. Нужно также познавать самих себя. Я пожелал бы, чтобы мы поняли, что причиной наших многочисленных проблем является не плохое владение иностранным языком, а плохое владение нашим языком, измена и отчуждение от нашего национального типа», - отметил этнограф.
«Пусть 2011 год будет годом самопознания, переоценки нашего национального типа и обретения  уважения к этому типу. Давайте познавать и уважать самих себя - и многие вопросы не то что решаться сами собой, а не будут возникать вообще», - сказал Гиносян.