Ինչպես է հանձնվում Շուշին, և ինչպես այն ազատագրել
Խորհրդանշական է, որ այդ բերդաքաղաքի ազատագրման գլխավոր դերակատարներից մեկը՝ ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը (նա հանդիսացել է Շուշիի ազատագրման օպերատիվ պլանում առկա չորս ուղղություններից գլխավորի՝ Հարավային ուղղության հրամանատարը), ազատագրումից տարիներ անց շինծու մեղադրանքով հայտնվեց Շուշիի բերդում, իսկ հիմա էլ «Իգլայի» ոչ պակաս շինծու մեղադրանքով գտնվում է ԱԱԾ մեկուսարանում (Շուշիի ազատագրման հետ կապված միֆական ու իրական փաստերին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այստեղ):
Սա նշանակում է, որ մենք ռազմի դաշտում հաջողության ենք հասել, բայց տանուլ ենք տալիս թիկունքում: Իսկ դա պարտություն է:
Պատերազմից հետո, ի դեպ, մենք պարբերաբար պարտություններ ենք արձանագրում և հանձնում ոչ միայն Շուշին, այլ նաև Հայաստանն ու ազատագրված տարածքները:
Հայ ժողովուրդը սկսեց պարտվել,
երբ ընտրակեղծիքները դարձան խաղի կանոն,
երբ տնտեսական հարաբերությունները ձևով շուկայական, բայց բովանդակությամբ նեոբոլշևիկյան դարձան,
երբ քաղաքական վերնախավի ճնշող մեծամասնությունը սկսեց առանձնապես չտարբերվել փողոցում կանգնող մարմնավաճառից,
երբ ընտրակաշառք վերցնելը դարձավ «շնից մազ պոկելու» շուստրի վարքագիծ,
երբ չգիտակցվեց անկախությունն, ու չհասկացվեց ղարաբաղյան պատերազմի իմաստը,
երբ մարտնչող գորշությունը հայտնվեց «վերևում»,
երբ «մուտիլովկաները» դարձան պետական կառավարման հիմնական գործիքները,
երբ մամուլը սեփականաշնորհվեց, «անկախացավ» և վերափոխվեց՝ կատարելով ԿԳԲ-ական դանոսչիկի ու կեղծ մատնագրեր ներկայացնողի դեր,
երբ վեց հազարից ավելի զոհ տված և տարածք ազատագրած ժողովրդի քաղաքական վերնախավը չկարողացավ հաղթողի փիլիսոփայություն ներմուծել և կառչած մնաց պետականազուրկ ազգերին բնորոշ մտածողությունից,
երբ չորս օրում հարյուրից ավելի զոհ տված և 800 հեկտարից ավելի տարածք կորցրած ժողովրդի մի մասն ընդամենը մեկ տարի անց 10.000 դրամով ձայնը տալիս է կորուստների թիվ մեկ պատասխանատուի գլխավորած ուժին,
երբ տարեկան 30 հազարից ավելի մարդ է լքում ՀՀ-ն,
երբ քաղաքական անմեղսունակությունը դառնում է քաղաքականությամբ զբաղվողներից մեծ մասի բնորոշ հատկանիշը,
երբ ...
Մի խոսքով, մենք հանձնում ենք Շուշին ամեն օր, քանզի տապալվում ենք պետականաշինության գործում: Ու ինչքան էլ պետական պաշտոններ զբաղեցնողները արհեստական պաթոսով լեցուն տեքստեր արտասանեն այս տոն օրով ու ինչքան էլ «ռազմահայրենասիրական» կենացներ մատուցեն, միևնույն է, տխուր պատկերը չի փոխվում:
Շուշին, հետևաբար, կրկին պետք է ազատագրել՝ մեր երկրի ներսում իրավիճակ փոխելով:
Արտաքին թշնամին վտանգավոր չէ: Վտանգը ներսում է: Ներսում պետք է հաղթել, որպեսզի հետո բազում զոհերի գնով ստիպված չլինես հետ բերել կորցրածդ:

Как сдается Шуши и как он был освобожден
Символично, что один из главных участников освобождения этого города-крепости бывший командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян (он являлся командиром главного из четырех направлений операции по освобождению Шуши – Южного направления) спустя годы после освобождения оказался в тюрьме Шуши по сфабрикованному обвинению, а сегодня, по сфабрикованному «делу «Иглы»», находится в изоляторе СНБ (более подробно с мифологической и реальной сторонами освобождения Шуши можете познакомиться здесь).
Это означает, что мы достигли успеха на поле боя, но проиграли в тылу. А это является поражением.
Кстати, после войны мы периодически фиксируем поражения и сдаем не только Шуши, но и Армению и освобожденные территории.
Армянский народ начал проигрывать,
когда фальсификация выборов стала правилом игры,
когда экономические отношения стали рыночными по форме, но необольшевистскими по содержанию,
когда подавляющее большинство политической элиты начало не особо отличаться от стоящих на улице проституток,
когда взятие избирательного подкупа стало моделью шустрого поведения по варианту «с паршивой овцы хоть шерсти клок»,
когда не была осознанна независимость, не был понят смысл Карабахской войны,
когда воинствующая посредственность оказалась «наверху»,
когда «мутиловки» стали основными инструментами государственного управления,
когда пресса была приватизирована, стала «независимой» и начала выполнять функцию КГБ-евских доносчиков и пишущих фальшивые анонимки.
когда политическая элита народа, отдавшего более 6 тысяч жизней и освободившего земли, не смогла привить философии победителя и осталась привержена мышлению, которое присуще лишенным государства нациям,
когда часть народа, потерявшего за 4 дня более 100 человек и 800 гектаров территорий, всего год спустя за 10.000 драмов отдала свой голос главной ответственной за потери силе,
когда РА ежегодно начали покидать 30 тыс. ее граждан,
когда политическая невменяемость стала главной характерной чертой большей части занимающихся политикой,
когда…
Словом, мы сдаем Шуши каждый день, так как проваливаемся в деле государственного строительства. И какие бы пафосные речи в этот праздничный день ни произносили занимающие государственные посты фигуры и какие бы «военно-патриотические» тосты они ни озвучивали, всё равно печальная картина краше от этого не становится.
Следовательно, Шуши нужно снова освободить, изменив ситуацию внутри страны.
Внешний враг не опасен. Угроза таится внутри. Победить нужно внутри, чтобы впоследствии мы не оказались вынуждены возвращать утраченное.