Ինչո՞ւ են «բերանները ջուր առել»
Հունվարի 12-ին հայ-թուրքական ցյուրիխյան արձանագրությունների վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշումից հետո հայրենի իշխանական կոալիցիայի մաս կազմողներից շատերը  «լռության օրեր» են հայտարարել։ Նրանցից թերևս մի քանի հանրապետականներ, ովքեր միշտ պատրաստ են գովերգելու իշխանությունների իրականացրած յուրաքանչյուր քայլ, հերթապահ մի քանի նախադասությամբ դրական գնահատեցին այն, ու...այդքանը։
Որոշ հանրապետականներ պարզապես վստահ են, որ արձանագրություններն Ազգային ժողովում վավերացվելու են։ Օրինակ՝ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանն ասում է, որ հաշվի առնելով Սահմանադրական դատարանի եզրակացությունները՝ խորհրդարանը կհաստատի արձանագրությունները։
Իսկ մյուսներն ընդհանրապես լռում են։
Թե ինչով է պայմանավորված այդ լռությունը, խորհրդարանական ընդդիմադիր «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ կամ, այլ կերպ ասած, չլռող պատգամավոր  Արմեն Մարտիրոսյանն ասում է, թե իր կարծիքով նրանք այդպիսի հրահանգ ունեն. «Հակառակ դեպքում մինչև այժմ իրենք մեկնաբանություններով են հանդես եկել, այժմ էլ հանդես կգային»։
-Կարծում եմ, որ Հայաստանի շուրջ, բայց ոչ Հայաստանի ակտիվ մասնակցությամբ, գործընթացներ են տեղի ունենում, որոնց վերաբերյալ տեղեկատվություն իշխանական դաշտի քաղաքական գործիչները չունեն, ուստի դրանով է պայմանավորված նրանց ձեռնպահ լինելը,– նշում է Ա. Մարտիրոսյանը։
Որ իշխանական քաղաքական դաշտի շարքային կուսակցականները կարող են տեղեկատվություն չունենալ Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների մասին, դա թեպետ և անտրամաբանական է, սակայն ինչ-որ տեղ կարելի է հասկանալ։ Բայց որ այնպիսի կարևորագույն հարցի վերաբերյալ, ինչպիսին հայ-թուրքական հարաբերություններն են,  այս պահին լռում են երկրի գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների ղեկավարների մեծամասնությունը՝ խոսքերն ավելորդ են։
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Ա. Մարտիրոսյանը համոզված է, որ Տիգրան Սարգսյանի և Հովիկ Աբրահամյանի լռությունը ևս իր նշած՝ տեղեկատվություն չունենալու հանգամանքով է պայմանավորված, թեև, ըստ նրա, «վարչապետն այդքան էլ հաճախ չի հանդես գալիս մեկնաբանություններով, որովհետև ինչպես ինքն է ոչ մեկ անգամ նշել, արտաքին քաղաքականությամբ զբաղվում են նախագահն ու արտգործնախարարը»։
Թե որքան կտևի այդ լռությունը, հայտնի չէ, իսկ թե ինչպե՞ս նրանք կքվեարկեն արձանագրությունները վավերացնելիս, կարելի է միայն ենթադրել...

Почему «в рот воды набрали»?
После принятого 12-го января решения Конституционного суда РА относительно цюрихских армяно-турецких протоколов многие из политических сил, входящих в состав отечественной правящей коалиции, объявили «дни молчания». Несколько республиканцев, которые всегда готовы были восхвалить любой шаг властей, очередными несколькими предложениями положительно оценили и... всё.
Некоторые республиканцы просто уверены, что протоколы будут ратифицированы в Национальном собрании. Например, республиканский депутат Лерник Алексанян говорит, что учитывая заключение Конституционного суда, парламент ратифицирует протоколы.
Остальные же вовсе молчат.
По мнению представителя оппозиционной парламентской фракции «Наследие» Армена Мартиросяна, это молчание обусловлено тем, что им было дано подобное распоряжение: «В противном случае, они бы выступали с комментариями, как делали это до сих пор».
«Думаю, что их воздержание обусловлено тем, что процессы проходят вокруг Армении, а не с ее активным участием, о чем политические деятели властного поля не имеют информации», - отметил А. Мартиросян.
То, что рядовые члены правящей партии могут не обладать информацией о процессах вокруг Армении, хотя и нелогично, но в какой-то мере еще можно понять. Но то, что относительно такого важного вопроса, как армяно-турецкие отношения, в данный момент молчит большинство руководителей исполнительной и законодательной властей... слова излишни.
Председатель правления партии «Наследие» А. Мартиросян убежден, что молчание Тиграна Саркисяна и Овика Абрамяна также обусловлено указанным им обстоятельством отсутствия информации, хотя, по его мнению, «премьер-министр не так уж часто выступает с комментариями, поскольку как он неоднократно заявлял, внешней политикой занимаются президент и министр иностранных дел».
Неизвестно сколько будет длиться это молчание, а как они будут голосовать во время ратификации протоколов, можно лишь догадываться...