Ռ. Հախվերդյան. «100 հազ. մարդ է արտագաղթում երկրից, և դրանով կարելի է գնահատել մեր իշխանավորների «պրոֆեսիոնալիզմը»»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ երգիչ-երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը հայտարարել է, թե իր ընկերների մի մասն արդեն հողի տակ է, իսկ մի մասն էլ բռնել է արտագաղթի ճանապարհը։
-Պատերազմը շարունակվում է, բայց ոչ թե հենց պատերազմական ձևով, այլ գոյություն պահպանելու իմաստով։ Շատերը չեն կարողանում իրենց ընտանիքները պահել և ստիպված արտագաղթում են։ Արտագաղթը սարսափելի չափերի է հասել։ Ես չգտեմ՝ սոցիոլոգիան այդ բաները հաշվո՞ւմ է, թե՞ ոչ, բայց կարծեմ՝ միայն վերջին ամսիներին 70, նույնիսկ 100 հազ. մարդ արտագաղթում է, և դրանով կարելի է գնահատել մեր իշխանավորների «պրոֆեսիոնալիզմը», թե ո՞նց են «հաջողացրել» այդպիսի «հրաշալի» թվերի հասնել։ Դա արդեն գինեսյան ռեկորդ է,-նշել  է նա։
Ռուբեն Հախվերդյանը ևս մեկ անգամ պնդել է այն միտքը, թե  մեկ զարգացած թուրքին 10 տգետ հայի հետ չի փոխի։
-Վերցնենք Փամուքին կամ մյուս այն գրողներին, որոնք ընդունում են, որ միլիոնուկես ժողովուրդ է կոտորվել՝ Ցեղասպանություն է եղել, և միևնույն ժամանակ վերցնենք մեր շատ ու շատ իշխանավորների՝ այս երեք կառավարությունների ժամանակաշրջանից, որոնք նպաստել են ահռելի արտագաղթին։ Հիմա այս թուրքե՞րն են ավելի հայամետ, թե՞ սրանք, որ ծագումով հայ են, բայց որոնց սխալների պատճառով մարդիկ թողել-հեռացել են,-ասել  է նա։
Ըստ Ռուբեն Հախվերդյանի՝ համատարած բարոյալքություն է տիրում, ու ժողովուրդն էլ իրեն անտեր է զգում։ Անդրադառնալով ապագային՝ նա նշել է, թե այն միայն Աստծուն է հայտնի, բայց ինքը լավ է գիտակցում, որ ներկան շատ դժվար է։
-Ուղղակի ես կուզեի, որ իշխանավորները հասկանային իրենց սխալները, որ իրենք նույնպես հաճույք զգային, որ ծառայում են  ժողովրդին, այլ ոչ թե ժողովրդին ծառայեցնեն իրենց։ Ինձ ոչ թե բիզնեսմենների և օլիգարխների շատ  փող ունենալն  է զզվեցնում (հա, ինչ անենք՝ լավ բիզնես է անում, փող է աշխատում), այլ այն, որ չինովնիկը, սկսած վերևից վերջացրած սովորական գրասենյակային աշխատողով, ավելի մեծահարուստ է, քան ամենամեծահարուստը, չնայած չինովնիկն ունի ֆիքսված աշխատավարձ։ Արտասահմանում կգան, կհաշվեն ու ձեռքից կառնեն, իսկ այստեղ...,-նշել է Ռուբեն Հախվերդյանը։

Р. Ахвердян: «Из страны эмигрировало 100 тыс. человек, и из этого можно судить о “профессионализме” наших властей»
На встрече с журналистами певец и композитор Рубен Ахвердян заявил, что часть его друзей уже под землей, а другая часть - избрала путь эмиграции.
«Война продолжается, но не в виде войны, а в смысле сохранения существования. Многие не могут содержать свои семьи и вынужденно эмигрируют. Эмиграция достигла ужасающих масштабов. Не знаю, учитывает ли всë это социология. Но, думаю, лишь за последние месяцы 70 и даже 100 тыс. человек эмигрирует и из этого можно судить о "профессионализме" наших властей, благодаря которому им "удалось" достичь этой "чудесной" цифры. Это уже может попасть в Книгу рекордов Гиннеса»,- отметил он.
Рубен Ахвердян еще раз заверил в том, что не обменяет одного развитого турка на 10 глупых армян.
«К примеру, Памук или другие писатели, которые признают тот факт, что было истреблено полтора миллиона населения, был Геноцид и, в то же самое время, рассмотрим многих наших власть имущих периода действия последних трех правительств, которые содействовали эмиграции. Теперь кто настроен более проармянски: эти турки или те армяне, из-за чьих ошибок люди покинули родину?»,- отметил он.
По мнению Ахвердяна, всюду царит массовая деморализованность, народ чувствует себя брошенным на произвол. Говоря о будущем, музыкант сказал, что оно известно лишь Богу, но он хорошо осознает, что настоящее положение очень трудное.
«Просто я хотел бы, чтобы власти осознали свои ошибки, чтобы они тоже получили удовольствие от того, что служат народу, а не делали так, чтобы народ служил им. Мне противно не то, что у бизнесменов и олигархов есть много денег (ну и что с того, что  у него есть бизнес и деньги), а то, что чиновник, начиная с работающих в верхах и вплоть до обычного офисного работника, намного состоятельнее, чем самый состоятельный, хотя и у чиновника есть фиксированная зарплата. За рубежом за это придут, рассчитают и отберут, а здесь...»,- отметил Ахвердян.