Հայաստանի տնտեսությունը միֆերի և իրականության արանքում
Միջազգային տնտեսական ճգնաժամը չշրջանցեց նաև Հայաստանը, չնայած վարչապետի և «միջազգային կենտրոնների» մյուս սիրահարների այն հավաստիացումներին, թե մեզ ոչինչ չի սպառնում։
Մեզանում, փաստորեն, տնտեսական ճգնաժամի դեմ պայքարի նոր՝ «ազգային-ազատագրական-ավանդական» ձև էին գտել։ Ասում էին՝ ճգնաժամի մասին եթե չխոսենք, ապա այն կշրջանցի մեզ։ Այսինքն, ժողովրդական լեզվով ասած, կառավարությունն առաջնորդվում էր «սատանի ականջը խուլ» մոդելով։ Համաշխարհային տնտեսագիտական միտքը նման մոդելների ծանոթ չէ, բայց այդպիսի բլեֆով հայ ժողովրդին մի քանի ամիս «կերակրեցին»։ Դա տարվա սկզբին էր, երբ դեռ տիգրանսարգսյանական քարոզչական զինանոցում առաջատար դիրքեր էին զբաղեցնում Դիլիջանի, Ջերմուկի, Գյումրիի և Հայաստանի այլ քաղաքների զարգացման նյուվասյուկիական սցենարները, որոնցով «սպառնում» էին նշյալ քաղաքները միջազգային կենտրոնների վերածել։
Բայց կյանքն ամեն ինչ դրեց իր տեղը, և բոլորն իջան երկնքից։ Հետզհետե իշխանությունների քարոզչական էնտուզիազմը մարեց։ Եթե նախկինում հավաստիացնում էին, թե ճգնաժամը Հայաստանի տեղը չի գտնի, կգա, կմոլորվի ու կհեռանա, ապա հետագայում միջազգային ճգնաժամը պարզապես փրկօղակի վերածվեց մեր «վունդերկինդների» համար։ Ներքին տնտեսական քաղաքականության սեփական ձախողումներն արդեն «դուրս էին գրվում» միջազգային տնտեսական ճգնաժամի վրա։ Կարելի է ասել, որ եթե այդ ճգնաժամը չլիներ, ապա այն պետք էր հորինել։ Բա ուրիշ ինչո՞վ Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը «հիմնավորեր» ՀՀ տնտեսության գահավիժումը, որն առավելապես ներքի՛ն պատճառներ ունի, քան արտաքին։
Իսկ որ ՀՀ տնտեսությունը սրընթաց անկում է ապրում, վկայում է նույնիսկ «վիրտուոզ» թվանկարչի (ԿԸՀ-ից հետո, իհարկե) ամենակարող համբավ ունեցող վիճակագրական ծառայությունը։
Ըստ ազգային վիճակագրական ծառայության օպերատիվ տվյալների՝ ՀՀ ՀՆԱ-ն, այս տարվա 11 ամիսների տվյալներով, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 16 տոկոսով։ Նախորդ ամսվա նկատմամբ ՀՆԱ դինամիկան բացասական է' 6,6 տոկոս։ Բացառությամբ մանրածախ առևտրի, որտեղ աճը կազմել է 0,5 տոկոս՝ անկում է գրանցվել տնտեսության մյուս բոլոր ոլորտներում։ Արտաքին առևտրաշրջանառությունը պակասել է 28,5 տոկոսով՝ կազմելով 3570,8 մլն դոլար։ Ներմուծումը գերազանցում է արտահանմանն ավելի քան 4,6 անգամ։ Պաշտոնապես գրանցված գործազրկության աճի տեմպը կազմել է 11,6%:
Սրանք թվեր են, որոնց հետևում կոնկրետ ճակատագրեր և գործընթացներ կան՝ գործազրկության աճի, գնողունակության անկման, կրճատված ներդրումների, սոցիալական լարվածության և այլնի տեսքով։
Այս ամենի ֆոնին իշխանություններն արդեն «մոռացել» են, որ 2009-ի համար խոստացել էին ապահովել 9,2 տոկոս տնտեսական աճ և բյուջեի 3 մլրդ դոլարից ավելի ծախսային մաս, բայց հիմա տարին փակելու ենք երկնիշ անկմամբ և բյուջեի սեկվեստրով, քանի որ ի սկզբանե անիրատեսական և բիզնեսը ոչնչացնող ծրագրեր էին մշակվել։
Իշխանությունները «մոռացել» են նաև քարոզչական լոզունգի վերածված «երկրորդ սերնդի բարեփոխումների» մասին։ Այդ «բարեփոխումների» իրական նպատակն, իհարկե, «Մեկ մարդու տնտեսություն» կառուցելն էր, ինչը փորձ է արվում թաքցնել դեմագոգիկ հռետորաբանության տակ։ Եվ երբ մատնանշվում են իշխանության խայտառակ ձախողումները տնտեսության մեջ (արտաքին և ներքաղաքական ոլորտում էլ վիճակը նույնն է, եթե ոչ ավելի վատ), մեզ ասում են, թե «Չսխալվելուերաշխիքնուհոմանիշըդեռերեկոչինչչանելնէր: Այսօրոչինչչանելըհավասարազորէսխալվելուն:Ուրեմնմենքպետքէքայլերանենք՝սխալվելուվտանգնաչքիառաջունենալով: Համոզվածեղեք՝ մերժողովուրդըկների՛սխալները, չի՛ ներիանգործությունը: Սխալներիցհեռումնալուդեղատոմսչկա: Բայցկանսխալվելուցխուսափելուհնարավորություններ: Առաջինն, անշուշտ, ճկունություննէորոշումներկայացնելիսուդրանքփոխելիս»:Ներկայացվածը Սերժ Սարգսյանի կառավարման բանաձևն է, որը նա հնչեցրեց ՀՀԿ «պատմական» համագումարի ժամանակ։ Լա՛վ է, էլի։ Շատ հանճարեղ բանաձև է։ Պատկերացնո՞ւմ եք՝ հիվանդին բժիշկը վիրահատի, և սխալ վիրահատության պատճառով նույն այդ հիվանդը մահանա, կամ լավագույն դեպքում վիճակն ավելի վատանա, ու երբ պատասխան պահանջեն «բժշկից», նա արդարանա, թե չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում։
Նկատենք, որ սխալվել էլ կա, սխալվել էլ։ Այսպիսի մտածելակերպով կարելի է անգամ երկիրը տանել փորձությունների ու կործանման, իսկ հետո ասել, որ մեր ժողովուրդը կների՛ սխալները, չի՛ ների անգործությունը։ Ո՞վ է ասել։ Հարցրե՞լ եք ժողովրդից։ Ադիբեկյա՞նն է իրականացրել այդ հարցումները, թե՞ Գելափը։
Փաստորեն, այս իշխանության պատկերացրածով, կառավարչական ցանկացած քայլ պետք է սխալներով լեցուն լինի, քանի որ չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում. «երկաթյա տրամաբանություն»։
Ի դեպ, այդ «տրամաբանությունը» կառավարման համընդհանուր սկզբունք է դարձել։ Օրինակ՝ Տիգրան Սարգսյանի անբավարար աշխատանքը ոչ թե քննադատության ենթարկվեց, այլ նրան ավելի «առաջ» տարան՝ «ցեղակրոնացնելով» նախկին ԱԺՄ-ականին ու ապահովագրելով Սերժ Սարգսյանի «բութ» գործիքի ու համախոհի զբաղեցրած աթոռը։ Բանն այն է, որ Տիգրան Սարգսյանին վերապահված է տնտեսական դաշտը գերկենտրոնացնելու օրենսդրական ձևակերպումները տալու և դրա PR–ն ապահովելու կեղտոտ գործը։ Երբ վարչապետը ֆիասկոներ արձանագրեց՝ նրան անմիջապես հանրապետական դարձրեցին։ Այլ կերպ ասած՝ իշխանության հակադարձումը «Չեմբեռլենին» հետևյալն էր՝ այո՛, վարչապետի գլխավորած կառավարությունը վատ արդյունքներ է ապահովել. բոլորը տեսնում են դա, բայց կարող էր ավելի վատ լինել, համ էլ չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում։ Մենք ասում ենք՝ ձախողվել է Տ. Սարգսյանը, իսկ մեզ պատասխանում են՝ հետո՞ ինչ. նա արդեն ՀՀԿ-ից է և վերջ։
Հիշեցնեմ, որ բոլշևիկների օրոք քաղաքականությունն իրականացվում և կադրային առաջխաղացման սկզբունք էր ընդունվում «Сукин сын, но наш сукин сын» տարբերակը։ Հետանկախական շրջանում այդ սկզբունքին փոխարինելու եկավ «Թող «պոլի փեդ» լինի, բայց ՀՀՇ-ից լինի» նեոբոլշևիկյան մոտեցումը։ Այժմ «հատակի փայտիկի» հովանավորը դարձել է ՀՀԿ-ն։ Ուրիշ բան չի փոխվել։ Դուրս է գալիս, որ ինչ ուզում ես՝ արա, եթե իշխող թիմից ես, ապա կարող ես անգամ «պտտվել» իշխող կուսակցության «պտտաձողի» շուրջը. մեր ժողովուրդը ներողամիտ է, իսկ հայոց լեզուն՝ ճկուն և բարբարոս։ Ինչևէ։
Գործադիրի քայլերը ողջ տարվա ընթացքում տեղավորվում էին դրսից վարկ բերելու շրջանակներում։ Սա՛ էր միակ հակաճգնաժամային միջոցառումը։ Այսինքն, ստացվում է՝ ով ասես կարող է տնտեսություն կառավարել։ Եթե հույսը դրվում է միայն դրսից փող բերելու վրա, ապա դրա համար գիտելիք ու կառավարման հմտություն առանձնապես չի պահանջվում։ Դրա համար բավարար կարող է լինել «տերտերական» առոգանությունն ու կուսակցական կրծքանշանը, որի պակաս չի զգացվում մեր օրերում։
Հետաքրքրական է, որ 2010-ի բյուջեն ներկայացնելիս ու հակաճգնաժամային քայլերի մասին խոսելիս՝ կառավարության հիմնական հույսը կրկին արտաքին՝ իրենցից չկախված և իրենցից մեծ աշխատանք չպահանջող գործոններն են։
Իշխանության հաշվարկն ու ցանկությունն այն է, որ դրսում (հատկապես Ռուսաստանում, որտեղից հիմնականում ուղարկվում են մասնավոր տրանսվերտները) ճգնաժամը շուտ հաղթահարվի, և մեր հայրենակիցները կարողանան շատ գումարներ ուղարկել իրենց հարազատներին, ինչը մեզ մոտ կբերի վճարունակ պահանջարկի աճին, և վիճակը հարաբերականորեն կշտկվի։ Հաջորդ «հակաճգնաժամային քայլն» այն է, որ աշխարհում պղնձի ու մոլիբդենի գներն աճեն, և մենք կարողանանք այդ մասով արտահանման աճ ունենալ, և երկիր գումարներ մտնեն։ Եվ մյուս մոտեցումը, որը ցուցաբերելու են իշխանությունները, դրսից վարկ վերցնելն է լինելու։
Համաձայնե՛ք, որ նշված կետերի պարագայում համաշխարհային պրոլետարիատի առաջնորդ Լենինի տեսությունը ճիշտ է դուրս գալիս այն մասով, որ յուրաքանչյուր խոհարարուհի կարող է երկիր ղեկավարել։ Մերոնք էլ պակաս «խոհարար» չեն, պարզապես ֆորմալ առումով բոլշևիկյան կուսակցությունը չեն ներկայացնում։ Այժմյան կոմկուսը ՀՀԿ է կոչվում։
Իշխանությունները «մոռացել» են նաև քարոզչական լոզունգի վերածված «երկրորդ սերնդի բարեփոխումների» մասին։ Այդ «բարեփոխումների» իրական նպատակն, իհարկե, «Մեկ մարդու տնտեսություն» կառուցելն էր, ինչը փորձ է արվում թաքցնել դեմագոգիկ հռետորաբանության տակ։ Եվ երբ մատնանշվում են իշխանության խայտառակ ձախողումները տնտեսության մեջ (արտաքին և ներքաղաքական ոլորտում էլ վիճակը նույնն է, եթե ոչ ավելի վատ), մեզ ասում են, թե «Չսխալվելու երաշխիքն ու հոմանիշը դեռ երեկ ոչինչ չանելն էր: Այսօր ոչինչ չանելը հավասարազոր է սխալվելուն: Ուրեմն մենք պետք է քայլեր անենք՝ սխալվելու վտանգն աչքի առաջ ունենալով: Համոզված եղեք՝ մեր ժողովուրդը կների՛ սխալները, չի՛ ների անգործությունը: Սխալներից հեռու մնալու դեղատոմս չկա: Բայց կան սխալվելուց խուսափելու հնարավորություններ: Առաջինն, անշուշտ, ճկունությունն է որոշումներ կայացնելիս ու դրանք փոխելիս»: Ներկայացվածը Սերժ Սարգսյանի կառավարման բանաձևն է, որը նա հնչեցրեց ՀՀԿ «պատմական» համագումարի ժամանակ։ Լա՛վ է, էլի։ Շատ հանճարեղ բանաձև է։ Պատկերացնո՞ւմ եք՝ հիվանդին բժիշկը վիրահատի, և սխալ վիրահատության պատճառով նույն այդ հիվանդը մահանա, կամ լավագույն դեպքում վիճակն ավելի վատանա, ու երբ պատասխան պահանջեն «բժշկից», նա արդարանա, թե չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում։

Международный экономический кризис не обошел и Армению, несмотря на те заверения премьер-министра и других любителей «международных центров», что нам ничего не угрожает.
У нас, фактически, нашли новый «национально-освободительно-традиционный» вид борьбы с экономическим кризисом. Говорят, что если не будем говорить о кризисе, то он обойдет нас. То есть, говоря народным языком, правительство руководствовалось моделью «тьфу-тьфу-тьфу». Мировая экономическая мысль с подобными моделями не знакома, но таким блефом армянский народ несколько месяцев «кормили». Это было начало года, когда еще в тигрансаркисяновском пропагандистском арсенале передовые позиции занимали ньювасюкиевские сценарии развития Дилижана, Джермука, Гюмри и других городов Армении, по которым «угрожали» отмеченные города превратить в международные центры.
Но жизнь всё расставила по местам, и все опустились с небес. Постепенно пропагандистский энтузиазм властей угас. Если ранее заверяли, что кризис не найдет места в Армении, придет, заблудится и уйдет, то в дальнейшем международный кризис просто превратился в спасательный круг для наших «вундеркиндов». Собственные провалы внутренней экономической политики уже «списывались» на международный экономический кризис. Можно сказать, что если б этого кризиса не было, то его надо было придумать. Но как еще власть Сержа Саргсяна «обосновала» бы обвал экономики Армении, который преимущественно имеет внутренние причины, чем внешние?
А то, что экономика РА переживает стремительный спад, свидетельствует даже статистическая служба, имеющая всемогущую славу «виртуозного» художника (конечно, после ЦИК).
Согласно оперативным данным Национальной статистической службы ВВП РА, по данным 11 месяцев нынешнего года, по сравнению с тем же периодом прошлого года уменьшился на 16 процентов. По отношению к прошлому месяцу динамика ВВП отрицательная - 6,6 процентов. За исключением розничной торговли, где рост составил 0,5 процентов, спад зафиксировался во всех отраслях экономики. Внешнеторговый оборот сократился на 28,5 процентов, составив 3570,8 млн.долларов. Импорт превышает экспорт более чем в 4,6 раза. Темп роста официально зарегистрированной безработицы составил 11,6%.
Это цифры, за которыми есть конкретные судьбы и процессы в виде роста безработицы, падения покупательской способности, сокращения инвестиций, социальной напряженности и др.
На всем этом фоне власти «забыли», что для 2009 года обещали обеспечить 9,2 процента экономического роста и более 3 млрд. долларов расходной части бюджета, но сейчас год мы закроем двузначным спадом и секвестром бюджета, поскольку изначально были разработаны нереальные и уничтожающие бизнес программы.
Власти «забыли» также о превратившихся в пропагандистский лозунг «реформах второго поколения». Реальная цель этих «реформ», конечно, создание «Экономики одного человека», что пытаются скрыть под демагогической риторикой. И когда указываются позорные провалы властей в экономике (во внешне и внутриполитической сфере состояние то же самое, если не хуже), нам говорят: «Гарантией и синонимом безошибочности еще вчера было - ничего не делать. Сегодня ничего не делать - равнозначно тому, чтобы ошибаться. Значит, мы должны делать шаги, имея перед глазами опасность ошибиться. Будьте уверены, наш народ простит ошибки, не простит - бездействия. Нет рецепта, чтобы уберечься от ошибок. Но есть возможности избежать ошибок. Первое - это, несомненно, гибкость при принятии решений и их изменении». Это формула правления Сержа Саргсяна, которую он озвучил во время «исторического» съезда РПА. Хорошо, да? Очень гениальная формула. Представляете, врач прооперирует больного и из-за неправильной операции больной умрет, или в лучшем случае его состояние ухудшится, и когда призовут к ответу «врача» , он будет оправдываться, что не ошибается тот, кто ничего не делает.
Заметим, что ошибиться можно по-разному. Таким мышлением можно даже повести страну и к испытаниям и гибели, а потом сказать, что наш народ простит ошибки, не простит бездействия. Кто сказал? Спросили у народа? Адибекян провел эти опросы или Гелап?
Фактически, по представлению этой власти, любой управленческий шаг должен быть полон ошибок, поскольку не ошибается тот, кто ничего не делает - «железная логика».
Кстати, эта «логика» стала всеобщим принципом управления. Например, неудовлетворительная работа Тиграна Саркисяна не то, чтобы подверглась критике, а наоборот его продвинули еще «дальше», «этноверизируя» бывшего члена НДС и застраховав кресло «тупого» орудия и соратника Сержа Саргсяна. Дело в том, что на Тиграна Саркисяна возложено грязное дело по приданию законодательной формулировки сверхцентрализации экономического поля и обеспечению ее PR-а. Когда премьер-министр допустил ряд фиаско, его сразу сделали республиканцем. Иначе говоря, ответ властей «Чемберлену» был следующим: «да, правительство, возглавляемое премьером, обеспечило плохие результаты, все видят это, но могло быть еще хуже, помимо этого не ошибается тот, кто ничего не делает». Мы говорим, Т.Саркисян допустил провал, а нам отвечают - ну и что, он из РПА и всё.
Напомним, при большевиках политика и кадровое продвижение осуществлялись по принципу «Сукин сын, но наш сукин сын». В постнезависимый период этот принцип был заменен необольшевистским подходом «Пусть будетшваброй, но из АОД». Ныне спонсором «палочки для пола» стала РПА. Ничего другого не поменялось. Выходит, что хочешь, делай, если ты из правящей команды, то можешь даже «вращаться» вокруг «шеста» - наш народ снисходительный, а армянский язык - гибкий и варварский. Как бы то ни было.
Шаги исполнительного органа в течение всего года умещались лишь в рамки привлечения кредитов извне. Это было единственным антикризисным мероприятием. То есть, получается, кто хочет, может управлять экономикой. Если надежда возлагается лишь на привлечение денег извне, то для этого особого знания и умелости управлять не требуется. Для этого может быть достаточным лишь интонация «священника» и партийный значок, отсутствие которого сегодня в наши дни не ощущается.
Примечательно, что при представлении бюджета на 2010 год и антикризисных мер основная надежда правительства была вновь связана с внешними факторами, не зависящими от них и не требующих от них большой работы.
Расчет и желание властей, чтобы за рубежом (особенно в России, откуда в основном отправляются частные трансферты) кризис был быстро преодолен и наши соотечественники смогли побольше сумм отправить своим близким, что у нас приведет к росту покупательской способности и положение относительно выправится. Следующим «антикризисным шагом» было то, чтобы цены на медь и молибден росли, и мы смогли бы по этой части иметь рост импорта и в страну поступили бы суммы. И другой подход, который проявят власти, - привлечение кредита извне.
Согласитесь, при отмеченных пунктах теория вождя пролетариата Ленина выходит верной по той части, что любая кухарка может управлять страной. И наши не хуже «кухарки» , просто в формальном плане не представляют большевистскую партию. Нынешняя Компартия сейчас называется РПА.
Экономика Армении между мифами и реальностью
Напомним, при большевиках политика и кадровое продвижение осуществлялись по принципу «Сукин сын, но наш сукин сын». В постнезависимый период этот принцип был заменен необольшевистским подходом «Пусть будет шваброй, но из АОД». Ныне спонсором «палочки для пола» стала РПА. Ничего другого не поменялось. Выходит, что хочешь, делай, если ты из правящей команды, то можешь даже «вращаться» вокруг «шеста» - наш народ снисходительный, а армянский язык - гибкий и варварский. Как бы то ни было.