Կախարդված տեղապտույտից դուրս գալու անհրաժեշտությունը - 2
Մեկ մարդուց կախված ու անվերահսկելի իշխանության հնարավորություն տվող 1995-ին «ընդունված» սահմանադրությու՛նը պատճառ դարձավ մեզանում առկա հասարակական-քաղաքական գաղջ մթնոլորտի ձևավորմանը։ Նման սահմանադրությունը հնարավորություն չէր տալիս ընտրությունների միջոցով իշխանափոխություն կամ իշխանության պահպանում իրականացնել, այլ ենթադրում էր միայն ընտրակեղծիքներ, պալատական հեղաշրջումներ, հոկտեմբերիքսանյոթեր...
Միահեծան կառավարման համակարգ նախատեսող հիմնական օրենքը դեռ շատ պատուհասներ է բերելու մեր գլխին, մինչև որ սահմանադրության ու պետական կառավարման համակարգի արմատական վերանայում չլինի (2005-ի սահմանադրությունը 1995-ի համեմատ քայլ առաջ էր, բայց չլուծեց իշխանության ճյուղերի միմյանց զսպման ու հակակշռման մեխանիզմների ժողովրդավարացման, տեղական ինքնակառավարման համակարգին վերաբերող խնդիրները, ինչպես նաև մասնավոր սեփականության ինստիտուցիոնալ պաշտպանության ապահովման հարցը)։
Ես կողմ եմ, որ Հայաստանն, ի վերջո, անցնի խորհրդարանական կառավարման մոդելի, որպեսզի, օրինակ, երկրի անվերահսկելի նախագահը քնահարամ չանի ու փաստի առաջ չկանգնեցնի հայ ժողովրդին, թե բա գիտեք՝ գիշերը Գյուլի հետ արձանագրություններ եմ նախաստորագրել ու սազանդարներին չքշի եթեր՝ իր «իմաստուն» որոշումը գովերգելու՝ «Չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում» թեմայով։
1995-ի սահմանադրությամբ ՀՀ առաջին նախագահը «մեկ մարդու քաղաքական համակարգ» էր ստեղծել ու հիմա հնձում է այն, ինչ ցանել էր։
Ինչ վերաբերում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերջերս մատուցվող «հուժկու» ելույթներում ինքն իրեն հղում անելուն և դեմագոգիկ արդարացումներին, ապա ասեմ, որ այդպես չի լինում, որ դու տնտեսաքաղաքական լավ համակարգ սարքես, իսկ հետո գան մի քանի հոգի ու ամեն ինչ փչացնեն։ Համակարգն արատավոր է եղել ի սկզբանե։ Սա՛ է ճշմարտությունը։ Իսկ տերպետրոսյանականների նեղ շրջապատի թալան չանելու մասին հեքիաթները, ինչը շարունակ ներկայացնում է ՀԱԿ առաջնորդը, նախատեսված են զոմբիական ու մանկուրտացված շրջանակների համար։ Բավական է միայն հիշել, թե ինչպիսի ծախսաշատ ընտրարշավ անցկացրեց Տեր-Պետրոսյանը 2008-ին և նրա վարչակազմի տնտեսական մեքենայությունների արդյունքում ստեղծված ֆինանսական միջոցների մասին կարելի է պատկերացում կազմել։ Որտեղի՞ց այդ փողերը, եթե ամեն ինչ, ինչպես Տեր-Պետրոսյանն էր արտահայտվում, ավազակապետության ձեռքում էր կուտակված։ Ստացվում է, որ իշխանություննե՞րն էին ֆինանսավորում ու շարունակում ֆինանսավորել «ընդդիմությանը»։ Ինչևէ։
Կուռքամոլության հետևանքները
Այժմ դիտարկենք Հայաստանում ձևավորված քաղաքական պրակտիկան, որն այլ կերպ քան «կախարդված տեղապտույտ» չես անվանի։
Եվ այսպես. քաղաքական պայքարի ժամանակ իշխանությունները հայտարարում են, թե որևէ պարագայում պատրաստ չեն զիջել իրենց աթոռը, իսկ մյուս կողմում փոխվում են հակաիշխանական դաշտը ներկայացնող լիդերները, երբեմն նույնիսկ դրանք կրկնվում են, բայց պայքարի պարզունակ բնույթը չի փոխվում՝ «սև»-«սպիտակ»։ Արդյունքում՝ հանրության մեծամասնությունը մշտապես պարտվում է նրան, ում ձեռքում են կուտակված լինում ուժային, կրիմինալ, վարչական, ֆինանսական ու տեղեկատվական ռեսուրսները։
Նկատենք, որ քաղաքական մրցակցության մեջ ներգրավված կողմերից մեկի համար տոտալ հաղթանակով խաղը ենթադրում է մյուս կողմի լիակատար ոչնչացում։ Եվ այդպես էլ լինում է՝ պարտվողը պարտվում է մինչև վերջ, ու ամեն անհաջող ելքով գործընթացից հետո հասարակության մոտ սկսվում է նոր կուռքի փնտրտուքը մինչև հերթական հիասթափություն և այդպես շարունակ։
Միակ բանը, որը կայուն է մնում բողոքական էլեկտորատի մոտ՝ դա իշխանություններին հեռացնելն ու թաքուն հույս փայփայելն է, թե սեփականության ու իշխանության վերաբաշխումից իրենց էլ փայ կհասնի՝ մեկին՝ շատ, մյուսին՝ քիչ։ Մարդկանց մի մասը չի էլ խորանում այն հարցի մեջ, թե արդյոք սեփականության վերաբաշխումից իրենք կօգտվե՞ն, թե՞ ոչ։
Ոմանք չեն խորանում նաև այն հարցի մեջ, թե արդյոք իշխանավորնե՞րն են մեղավոր վատ կյանքի, հոռի բարքերի և անարդարության համար, թե՞ համակարգային «բռակի» հետևանք է այդ ամենը։
Այս պայմաններում խոսել քաղաքական ուժերի գաղափարական պայքարի մասին, բնականաբար, շատ դժվար է. ծայրահեղ բևեռացված տնտեսական կարողություններ ունեցող հասարակություններում գաղափարական պայքարն իջնում է ստամոքսի մակարդակի, և ռացիոնալիզմն իր տեղը զիջում է էմոցիաներին։ Մեզ մոտ այդօրինակ զարգացումներին նպաստում է նաև քաղաքական էլիտա կոչված խավը, որն արդեն վաղուց սպառել է իրեն, բայց առկա իրավիճակը նպաստում է նրանց «կենսունակությանը» և հնարավորություն չի տալիս նոր սերնդի քաղաքական էլիտայի գեներացիա ապահովել։
Փաստորեն, մեզանում քաղաքական մշակույթը դեռ բավական ցածր մակարդակի վրա է, ինչի հետևանքով էլ քաղաքական մրցակցությունը իջեցվում է անձերի հարթություն՝ «Լավ թագավոր - վատ թագավոր» անտոգոնիզմի շրջանակներում։ Ընտրողները անձերի վրա են հույսները դնում, լիազորությունները տալիս են իրենց կարծեցյալ «գերմարդուն», ու ակամայից գրում իրենց պարտության դատավճիռը (ընդ որում՝ վիճակն այդպիսին է և՛ իշխանական, և՛ ընդդիմադիր կոչված դաշտում Արդյունքում՝ նույն ջուրը, նույն ջրաղացը։
Կրկնվող ֆարս
Անձերի հետևից գնալով լավ կյանք որոնողները դառնում են «միաբջիջ» քաղաքական պայքարի մասնակիցներ։ Այդ պարագայում ընտրողների քաղաքական գործողությունները տեղավորվում են հակաիշխանական մարդ-գործիքի միջոցով «սրանց հեռացնելու» սխեմայի մեջ։ «Սրանք»-ի դերում հանդես է գալիս տվյալ պահի իշխանությունը։
Ի դեպ, երբեմն շատերը մոռանում են, որ իրենց այսօրվա գործիքը երեկվա «սրանքն» է եղել։ Բայց կյանքը ցույց է տալիս, որ բողոքավորներն էպիզոդիկ հարցեր են ուզում լուծել ու մեկ քայլանոց խաղի մասնակցել. կարևորն օրվա «սրանքին» հեռացնելն է, հետո կարելի է երեկվա կուռքին հայհոյել և, ինչպես հայտնի երգում է ասվում, վաղն ամեն ինչ կսկսվի նորից։ Եկեք հետադարձ հայացք նետենք և կհամոզվենք ասվածի մեջ։
Տեսե՛ք. 1988-ի շարժման սկզբում «սրանք»-ը կոմունիստական վարչակարգն էր ու դրա ներկայացուցիչ Կարեն Դեմիրճյանը։
«Միայն թե էս փտած կոմունիստները գնան ու մենք արդեն լավ կապրենք»,- սպասվելիք երջանիկ կյանքն էին բանաձևում շատերը։ Բնականաբար այդպես չեղավ։ Անցավ 10 տարի և հայ ժողովրդի մի ստվար զանգված կոմունիստական շրջանի «սրանքի» ոտքերի մոտ գառների կոտորած կազմակերպեց՝ ընկնելով կարոտախտի գիրկը։
1996-ին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի արմատական իշխանության դեմ մեր հանրության մեծ մասը որպես «Սասունցի Դավիթ» տեսնում էր արմատական ընդդիմադիր Վազգեն Մանուկյանին։ Հիմնական կարգախոսներն էին՝ «Լե-վո՛ն, հեռացի՛ր»-ը և «Վազ-գե՛ն, նախագա՛հ»-ը։ Սակայն հենց իշխանափոխություն տեղի չունեցավ՝ հիասթափություն առաջացավ երեկվա կուռքի նկատմամբ ու հասարակության մոտ սկսվեց նոր կուռքի, նոր գործիքի փնտրտուք։ Ու արդեն կապ չուներ, որ Տեր-Պետրոսյանի թիմն իշխանությունը պահել էր տանկերի միջոցով։ Կռապաշտները պարտվողներին չեն սիրում և հաշվի չեն առնում, թե ինչ պատճառներով է պարտվել նախկին կուռքը։
Տեսնելով, որ ընտրողներից շատերը հիվանդացել են կռապաշտություն կոչվող հիվանդությամբ և այդպիսով դարձել խոցելի՝ իշխանությունները, կանխատեսելի դարձնելու համար ընտրությունների գործընթացը, իրենք սկսեցին կուռքեր մատակարարել քաղաքականության տարրական դասերը նոր-նոր յուրացնել փորձող բազմաչարչար հայ ժողովրդին։ Այդ ծրագրի շրջանակներում 1998-ին քաղաքական ասպարեզ վերադարձավ, իսկ ավելի ճիշտ, բերվեց Կարեն Դեմիրճյանը։ Եկել էր նրա՛ կուռք դառնալու ժամանակը։ Արդյունքն այնպիսին էր, ինչպիսին Վ. Մանուկյանի ժամանակ. կրկին պարտություն։ Բայց քանի որ Դեմիրճյանը խաղի մեջ էր մտել այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանի ուղղորդմամբ՝ ուստի հակաիշխանական թեկնածուի պարտությանը չհաջորդեց հետընտրական ընդվզումը, ինչը պահանջում էր կռապաշտների հոծ բանակը։
Կ. Դեմիրճյանը վերադարձել էր որոշակի պայմանավորվածությունների շրջանակներում և հետընտրական սրացումներ, բնականաբար, չէին կարող լինել։ 1998-ից հետո նա արդեն բացահայտ համագործակցեց իշխանության մի թևի հետ և միայն ներսից կարողացավ մտնել իշխանության մեջ՝ 1999-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո դառնալով ԱԺ նախագահ։
2003-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ կուռքի դերում հանդես էր գալիս Ստեփան Դեմիրճյանը, ում պայքարի դրոշի վրա, փաստացի, գրված էր «Պտուղը ծառից հեռու չի ընկնում»։ Այդ կարգախոսը տեղավորվում էր «Լավ մարդ Կարենի որդին էլ լավը կլինի» հանրային ընկալման սխեմայի մեջ։ Վերջ, կռապաշտներին ուրիշ բան պետք չէր, մարդը «լուրջ» հայտ էր ներկայացրել։
Ս. Դեմիրճյանի քաղաքական «ծրագիրն», ըստ էության, այն էր, որ նա դեմքով նման էր հորը՝ Կարեն Դեմիրճյանին և հոր ձայնից իր ձայնը չէր տարբերվում։ Համաձայնե՛ք, որ նման «ծանրակշիռ» «ծրագրով» դժվար թե հաղթանակ ապահովվեր, բայց փաստն այն է, որ ահագին մարդ գնաց Ստեփան Դեմիրճյանի այդ «ծրագրի» հետևից։ Այսինքն՝ որդին դարձավ նախկին կուռքի «թագաժառանգը» և այդքանն էլ բավարար էր, որպեսզի զանգվածներն ընկնեին էքստազի մեջ ու ... հերթական անգամ պարտվեին։
2008-ին քաղաքական պարբերաշրջանը կրկին ասպարեզ բերեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, բայց այս անգամ ոչ թե հակահերոսի, ինչպես 1996-ին կամ 1998-ին էր, այլ՝ հերոսի կամ, ավելի ճիշտ, կուռքի դերում։ «Լևոնի վկա» տարածված արտահայտությունը լավագույնս բնութագրում է այդ շրջանում տիրող մթնոլորտը։
Անձամբ ինձ համար 2008-ին տեղի ունեցածն իսկական ողբերգություն էր, քանի որ ընտրության հնարավորություն, ըստ էության, չկար։ Մի կողմում ավազակապետության հիմնադիր նախագահն էր, ով շանս էր ստացել քաղաքական գերեզմանոցում «քելեխի տերտերություն» անելու, իսկ մյուս կողմում՝ ավազակապետությունից օգտվողները։ Մնում էր միայն Սերժ Սարգսյանի դեմ Տեր-Պետրոսյանին որպես գործիք օգտագործելը։ Այդ փուլում, խոստովանեմ, ՀՀ առաջին նախագահն իր գործիքի դերը փայլուն կատարեց։
Գնա մեռի, արի սիրեմ
Վերջին նախագահական ընտրությունների ժամանակ ականատեսը դարձանք լուրջ մտորումների տեղիք տվող մի երևույթի. մարդկանցից շատերն, ովքեր տարիներ առաջ «Լե–վո՛ն, հեռացի՛ր» էին գոռում, 2008-ին դարձել էին իսկական զոմբի և լևոնապաշտ։ Եվ դա այն դեպքում, երբ ասպարեզ վերադարձած առաջին նախագահը հայտարարում էր, թե իր քաղաքական հայացքներն ու սկզբունքները չեն փոխվել և ինքը նախկինում գործած միակ մեղքն է համարում Ղարաբաղից «սրանց» Հայաստան բերելը։ Մնացած առումներով Տեր-Պետրոսյանը անմեղ գառնուկ էր ներկայանում (Վանո Սիրադեղյան՝ ծափահարություններ - Լ.Տ.-Պ.)։ Զարմանալին այն է, որ մարդն առանց ամոթի հայտարարում է, թե ես նույնն եմ մնացել, բայց նրա երեկվա ատողներից ոմանք ընտրությունների ժամանակ լևոնապաշտ դարձան։ Սակայն այդ մարդկանց էլ հասկանալ կարելի էր։ Իշխանությունները ձեռնոց էին նետել հասարակությանը՝ նախագահի թեկնածու առաջարկելով Սերժ Սարգսյանին։ Այդ դեպքում անգամ նախկին ատելին կարող էր կուռք դառնալ ու դարձավ։
Տեր-Պետրոսյանի շռնդալից վերադարձը հնարավոր դարձավ նաև այն պատճառով, որ քաղաքական դաշտը ոչնչացվել էր։ Բայց որքան էլ մեծ էր Տեր-Պետրոսյանի շուրջ ստեղծված կռապաշտական ֆոնը համեմատած մյուս շրջանի կուռքերի (բացառությամբ, թերևս, Կարեն Դեմիրճյանի), միևնույն է պարտություն արձանագրվեց։ Ու հիմա եթե կրկին հետևություններ չեն արվելու ու ազգս նոր կուռքեր է փնտրելու կամ պարտված կուռքին փորձելու է բազմակի օգտագործման դարձնել, ապա մեր հասարակությանը կրկին պարտություն է սպասվում, բայց Սերժ Սարգսյանի նախագահի պաշտոնում վերարտադրվելն արդեն ոչ թե անհատ ընտրողներիս, այլ մեր պետության ամբողջական պարտությունը կլինի, ինչը մենք դատապարտված ենք թույլ չտալ։
Տեղապտույտից դուրս գալու ժամանակը
1988-ից հետո մեր ժողովուրդը, բացառությամբ անկախության ձեռքբերման և Արցախյան հաղթանակի, մշտապես պարտություն է կրել թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության մեջ։ Անընդհատ արձանագրվող այդ պարտությունները մի օր կբերեն նաև նշված հաղթանակների վերջնական մսխմանը, և կկանգնենք կոտրած տաշտակի առջև։
Չպարտվելու համար նախ անհրաժեշտ է հիշել, որ քրիստոնեա ազգ ենք, իսկ քրիստոնեությունը մերժում է կռապաշտությունը։ Կռապաշտությունից բուժվելուց հետո արդեն նախադրյալներ կստեղծվեն մտածելու համար։ Իսկ մտածելու շատ բան կա։
ՀՀ-ին անհրաժեշտ համակարգային փոփոխություններն ու դրա նախապայման իշխանափոխությունը հնարավոր է միայն առաջիկա ԱԺ ընտրություններում նոր փոխդասավորություն ունենալու դեպքում։ Դա նշանակում է, որ հանրային լայն կոնսոլիդացիա է պետք, ինչը ենթադրում է ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի, «Ժառանգության», իշխանության մի մասի, ինչպես նաև ՀԱԿ-ի մաս կազմող չզոմբիացվածների և երկրի ապագայով մտահոգ ու լևոնապաշտությամբ չտառապող կազմակերպությունների, անհատների քաղաքական վարքաբանության փոփոխություն յս մասով ավելի հանգամանալից հանդես կգամ առանձին հրապարակմամբ)։
Սերժ Սարգսյանին թույլ չտալով տիրանալ խորհրդարանական մեծամասնությանը՝ փոփոխություններ պահանջող հանրությունը 2013-ին վերարտադրվելու հնարավորությունից նրան կզրկի։ Եթե այս գիտակցումը չլինի և հույսներս դնենք նախագահական ընտրությունների վրա և չկարևորենք ԱԺ ընտրությունների դերը, ապա պարտությունը երաշխավորված է։
Հիշեցնեմ, որ վերջին քսան տարիների ընթացքում «իշխանափոխություն դրսից» տարբերակը հնարավոր է դարձել միայն 88-ի շարժման արդյունքում, երբ բեկում մտցվեց խորհրդարանակա՛ն ընտրությունների ժամանակ։ 1990-ի Գերագույն խորհրդի ընտրություններում ՀՀՇ-ի վերածված «Ղարաբաղ» կոմիտեն մեծամասնություն չվերցրեց, սակայն, սովետական կառավարման համակարգի թույլ կողմերը հաշվի առնելով, արմատական վերափոխման ենթարկեց խաղի կանոնները, և հետագայում ամբողջությամբ վերցրեց իշխանությունը։
1990-ից հետո արդեն 1991-ի նախագահական ընտրությունը դարձավ ֆորմալ միջոցառում, քանի որ իշխանությունը փաստացի անցել էր Ղարաբաղյան շարժման ղեկավարներին և նախագահի ով լինելը կանխորոշված էր։ Տեր-Պետրոսյանի նախագահ ընտրվելով ՀՀՇ-ն ընդամենը «պոստ-ֆակտում» ամրագրեց իր հաղթանակը, որը ժողովրդի ու շարժման հաղթանակն էր։
Շատ կարևոր է ընդգծել, որ 88-ի շարժումը ձևավորվեց գաղափարի, այլ ոչ թե անձի շուրջ, և շարժումն այդ ղեկավարում էր կոմիտեն, այլ ոչ թե մեկ մարդ։ Շարժման ղեկավարները և մասնակիցները համակարգային փոփոխությունների խնդիր էին դնում, իսկ իշխանություն վերցնելու հարցը հետագայում առաջացավ։ Շարժման սկզբում որևէ մեկը չէր գոռում «Վազ-գե՛ն, նախագա՛հ», «Լե-վո՛ն, նախագա՛հ», «Բաբ-կե՛ն, նախագա՛հ» կամ, առավելևս, «Սամ-սո՛ն, նախագա՛հ»։
Եվս մեկ անգամ շեշտեմ՝ 2012-ին սպասվող ԱԺ ընտրությունները շատ կարևոր նշանակություն ունեն։ Եթե Սերժ Սարգսյանին թույլ չտրվի խորհրդարանի հսկիչ փաթեթին տիրանալ, ապա ՀՀԿ «ֆուտբոլասեր» ղեկավարն արդեն չի կարողանա կառավարություն ձևավորել ու այդ դեպքում 2013-ին ընդհանրապես չի առաջադրվի նախագահի թեկնածու։ Իսկ որպեսզի այդ ամենը հաջողվի՝ մեզ անհրաժեշտ է քաղաքական դաշտի նոր կոնֆիգուրացիա և այդ նոր կոնֆիգուրացիային նպաստող նոր ուժ։
Ուզում եմ նշել մի շատ կարևոր հանգամանք. ՀԱԿ-ի տիտղոսային ընդդիմություն մնալու պարագայում՝ Ս. Սարգսյանի վերարտադրությունը կասկած չի հարուցում։ Հետևաբար՝ պետք չէ սպասել 2012-ին, որպեսզի համոզվել ասածներիս մեջ։ Ի վերջո, Տեր-Պետրոսյանը պարտվել է 2008-ին ու դրան հաջորդած բոլոր ընտրական գործընթացներում և անհասկանալի է, թե նախագահականից հետո միանշանակ թուլացած ՀԱԿ առաջնորդը ո՞ր ռեսուրսով է պայքարելու Սարգսյանի դեմ, մանավանդ որ պայքարի ցանկություն ու կիրք էլ առանձնապես չի նկատվում նրա մոտ։ Տեղի ունեցող հանրահավաքներն ու երթերն ընդամենը իներցիայի հետևանք են։
Եվ ամենակարևորը՝ եթե որևէ մեկը պայքարում է գործող ռեժիմի ու նրա իրականացրած քաղաքականության դեմ, ապա անիմաստ է գնալ մի ուժի հետևից, որն այդ ռեժիմի հիմնադիրն ու գաղափարախոսն է։ Ի վերջո, Սարգսյանի «նախաձեռնողականության» ձախողմամբ ձախողվել է նաև տերպետրոսյանական գաղափարախոսությունը։
Տեր-Պետրոսյանն իր գործիքի դերը կատարեց 2008-ին և այլևս անելիք չունի, եթե իհարկե գեղամյանական կամ ԱԽՔ-ային դափնիները սեփականաշնորհելու խնդիր չկա։
Ամփոփենք. մեզ նոր շարժում է պետք, այդ շարժումը կոորդինացնող թիմ և, բնականաբար, ազգային-դեմոկրատական փոփոխություններին միտված ծրագրեր, որոնք կդնեն Նոր Հայաստանի հիմքերը։ Մնացածը տեխնիկայի հարց է։

О необходимости выйти из заколдованного круга - 2
Зависящая от одного человека и предоставляющая возможность бесконтрольной власти «принятая» в 1995г. конституция стала причиной формирования имеющейся у нас общественно-политической атмосферы. Подобная конституция не предоставляла возможности смены или сохранения власти посредством выборов, а предполагала лишь фальсификацию выборов, дворцовые перевороты, 27-е октября...
Предусматривающий систему авторитарного управления основной закон принесет нам еще много бед, до тех пор, пока не будет осуществлен коренной пересмотр конституции и системы госуправления (конституция 2005г. по сравнению с конституцией 1995г. была шагом вперед, но она не решила проблемы, связанные с демократизацией механизмов взаимного сдерживания и противовеса ветвей власти, проблемы системы местного самоуправления, а также вопрос обеспечения институциональной защиты частной собственности).
Я за то, чтобы Армения перешла к модели парламентского управления, чтобы, например, неконтролируемый президент страны ни свет ни заря не поставил армянский народ перед фактом ночного парафирования протоколов с Гюлем и не заполонял эфир сазандарами, призванными воспевать его «мудрое» решение по теме: «Не ошибается тот, кто ничего не делает».
Конституцией 1995г. первый президент РА создал «политическую систему одного человека» и сейчас пожинает то, что посеял.
Что касается преподносимых в последнее время в «мощных» выступлениях Левона Тер-Петросяна ссылок на самого себя и демагогических оправданий, то скажу, что так не бывает, что ты создаешь хорошую политико-экономическую систему, а потом приходят несколько человек и всё портят. Система была порочной изначально. Истина в этом. Что касается последовательно преподносимых Тер-Петросяном сказок его узкого окружения о том, что они не грабили, то это предназначено для кругов зомби и манкуртов. Чтобы составить представление о финансовых средствах, полученных в результате экономических махинаций режима Тер-Петросяна, достаточно лишь вспомнить, сколь затратную предвыборную кампанию провел он в 2008г. Откуда эти деньги, если всё, по словам самого Тер-Петросяна, было сосредоточено в руках «бандократии»? Выходит, что власти финансировали «оппозицию»? Что ж...
Последствия идолопоклонства
Сейчас рассмотрим сформировавшуюся в Армении политическую практику, которую не назовешь иначе, как «заколдованный круг».
Итак, во время политической борьбы власти заявляют, что ни при каких обстоятельствах не готовы уступить свои посты, а у другой стороны сменяются лидеры антивластного поля, иногда даже повторяясь, но примитивный характер борьбы, заключающийся в противостоянии между «черным» и «белым», не меняется. В результате, большая часть общества постоянно проигрывает тому, в чьих руках бывают сосредоточены силовые, криминальные, административные, финансовые и информационные ресурсы.
Заметим, что игра с тотальной победой одной из вовлеченных в политическую конкуренцию сторон предполагает полное уничтожение другой стороны. Так и бывает: проигрывающий проигрывает до конца, а после каждого процесса с неудачным исходом у общества начинаются поиски нового идола вплоть до очередного разочарования. И так происходит постоянно.
Единственное, что стабильно сохраняется у протестующего электората - намерение отстранить власти и тайная надежда на то, что от передела собственности и власти им тоже достанется доля: одному - много, другому - мало. Часть людей даже и не углубляется в вопрос о том, получат они пользу от передела собственности или нет.
Некоторые не углубляются и в вопрос о том, власти ли виноваты в том, что мы плохо живем, что у нас ужасные нравы и несправедливость, или же это всё является следствием системного брака?
Естественно, говорить в данных условиях об идейной борьбе политических сил очень сложно: в обществах с крайне поляризованными экономическими способностями идейная борьба опускается до уровня желудка, и рационализм уступает свое место эмоциям. У нас подобным развитиям способствует также слой, называемый политической элитой, который уже давно изжил себя, но имеющаяся ситуация способствует его «жизнеспособности» и не дает возможности для обеспечения генерации нового поколения политической элиты.
Фактически, политическая культура у нас еще на достаточно низком уровне, вследствие чего политическая конкуренция переходит в плоскость личностей - в рамках антагонизма «Хороший король - плохой король». Избиратели возлагают свои надежды на личности, дают полномочия тому, кто кажется им «сверхчеловеком» и невольно пишут вердикт о своем поражении (причем такая ситуация наблюдается как во властном, так и в «оппозиционном» полях). В результате, всё остается без изменений.
Повторяющийся фарс
Следуя за личностями, ищущие хорошей жизни становятся участниками «одноклеточной» политической борьбы. В данном случае политические действия избирателей умещаются в схему «устранения этих»  при помощи антивластного человека-инструмента. В роли «этих» выступают те, кто являются властями на момент действий.
Кстати, иногда многие забывают, что их сегодняшний «инструмент» вчера был «этим». Но жизнь показывает, что протестующие хотят решить эпизодические вопросы и участвовать в одноходовой игре: главное избавиться от сегодняшних «этих», а потом можно поносить вчерашнего идола. Давайте взглянем в прошлое и убедимся в сказанном.
Посмотрите, в начале движения 1988г. «этими» являлись коммунистический режим и его представитель Карен Демирчян.
«Лишь бы только эти гнилые коммунисты ушли, и мы начнем жить хорошо», - так многие формулировали ожидаемую счастливую жизнь. Естественно, на деле всё произошло иначе. Прошло 10 лет, и значительная часть армянского народа, предавшись ностальгии, организовала заклание ягнят у ног «этих» коммунистического периода.
В 1996г. большая часть нашего общества рассматривала радикального оппозиционера Вазгена Манукяна в качестве «Сасунци Давида» (герой армянского эпоса - пер.) против радикальной власти Левона Тер-Петросяна. Основными лозунгами были следующие: «Левон, уходи!» и «Вазген - президент!». Однако как только смена власти провалилась, по отношению к вчерашнему идолу проявилось разочарование и в обществе начались поиски нового идола, нового «инструмента». И уже не имело значения, что команда Тер-Петросяна удержала власть при помощи танков. Идолопоклонники не любят проигравших и не учитывают причины поражения бывшего идола.
Видя, что многие избиратели заболели идолопоклонством и, тем самым стали уязвимыми, власти, с целью превращения процесса выборов в предсказуемый, стали сами поставлять идолов многострадальному армянскому народу, который только-только пытается усвоить элементарные уроки политики. В рамках этой программы, в 1998г. на политическую арену вернулся, а точнее, был приведен Карен Демирчян. Настало его время стать идолом. Результат был таким же, как и во время В. Манукяна: снова поражение. Но поскольку Демирчян вошел в игру  по направлению тогдашнего министра обороны Вазгена Саркисяна, то за поражением антивластного кандидата не последовало поствыборной «раскачки», которой требовала армия идолопоклонников.
К. Демирчян возвращался в рамках определенных договоренностей и, естественно, что поствыборных обострений быть не могло. После 1998г. он уже открыто сотрудничал с одним крылом власти и лишь изнутри смог войти во власть, став после парламентских выборов 1999г. председателем НС.
Во время президентских выборов 2003г. в роли идола выступил Степан Демирчян, на знамени борьбы которого, фактически, было написано: «Яблоко от яблони не далеко падает». Этот лозунг умещался в схему общественного восприятия «Сын хорошего человека Карена тоже будет хорошим». Всё. Идолопоклонникам ничего другого и не нужно было: человек представил «серьезную» заявку.
Политическая «программа» С. Демирчяна, по сути, заключалась в том, что внешне он был похож на отца - Карена Демирчяна и его голос не отличался от отцовского.  Согласитесь, что вряд ли со столь «весомой» «программой» он мог добиться победы, но факт в том, что множество людей пошло за этой «программой» Степана Демирчяна. То есть, сын стал «престолонаследником» бывшего идола и этого было достаточно, чтобы массы впадали в экстаз и... в очередной раз потерпели поражение.
В 2008г. политический цикл вновь вывел на арену Левона Тер-Петросяна, но на этот раз не в роли антигероя, как в 1996г или 1998г, а героя или, точнее, идола. Распространенное сочетание «Свидетели Левона» наилучшим образом характеризует царившую в этот период ситуацию.
Лично для меня произошедшее в 2008г. было настоящей трагедией, так как, по сути, возможность выбора отсутствовала. В одном углу был президент-основатель «бандократии», который получил шанс провести властвовать на политическом кладбище, а в другом углу - те, кто пользовались благами «бандократии». Оставалось лишь использовать Тер-Петросяна в качестве инструмента против Сержа Саргсяна. На этом этапе, признаюсь, первый президент РА исполнил свою роль «инструмента» блестяще.
От любви до ненависти - один шаг. И наоборот.
Во время последних президентских выборов  мы стали очевидцами явления, дающего повод для серьезных размышлений: многие люди, которые когда-то кричали «Левон, уходи!», в 2008г. стали настоящими зомби и левонопоклонниками. И это в том случае, когда вернувшийся на арену первый президент заявлял, что его политические взгляды и принципы не изменились и единственной своей ошибкой он считает то, что привел «этих» из Карабаха в Армению. В остальном Тер-Петросян преподносил себя в качестве невинной овечки (аплодисменты Вано Сирадегяну - Л. Т.-П.). Удивительно то, что человек без стыда заявлял, что остался тем же, а некоторые из бывших левононенавистников во время выборов стали левонопоклонниками. Но этих людей тоже можно было понять. Предложив Сержа Саргсяна кандидатом в президенты, власти бросили обществу перчатку. В данном случае, идолами могли стать даже те, кого раньше ненавидели. И стали.
Мажорное возвращение Тер-Петросяна стало возможным и по той причине, что политическое поле было уничтожено. Но сколь большим ни был сложившийся вокруг Тер-Петросяна фон идолопоклонства по сравнению с фоном вокруг идолов других периодов (за исключением, наверное, Карена Демирчяна), всё равно было зафиксировано поражение. И если сейчас снова не будут сделаны выводы и наша нация снова будет искать идолов или попробует превратить проигравшего идола в инструмент многоразового использования, то нашему обществу вновь предстоит поражение, но воспроизводство Сержа Саргсяна на посту президента РА станет поражением не отдельных избирателей, а полным поражением нашего государства, что мы обязаны не допустить.
Время выйти из заколдованного круга
После 1988г. наш народ, за исключением обретения независимости и Арцахской победы, постоянно терпел поражения, как во внутренней, так и во внешней политике. Постоянно фиксируемые поражения однажды приведут к окончательной растрате указанных побед, и мы окажемся у разбитого корыта.
Для того, чтобы не допустить поражения, прежде всего, необходимо вспомнить, что мы являемся христианской нацией, а христианство отвергает идолопоклонство. После излечения от идолопоклонства уже создадутся предпосылки для размышления. А пищи для размышления более чем достаточно.
Необходимые Республике Армения системные перемены и являющаяся предусловием для этого смена власти возможны лишь в случае новой расстановки сил на предстоящих парламентских выборах. Это означает, что нужна широкая консолидация общества, что предполагает смену политического стиля действий ППА, АРФД, «Наследия», части власти, а также незомбированной, обеспокоенной будущим страны и не страдающей левонопоклоннством части АНК (более обстоятельно эту тему раскрою  в другой раз).
Не позволив Сержу Саргсяну завладеть парламентским большинством, общество, требующее перемен, лишит его возможности воспроизвестись в 2013г. Если же не будет осознания этого и мы возложим надежду на президентские выборы, не придав значения роли парламентских выборов, то поражение гарантировано.
Напомню, что в течение последних двадцати лет, вариант «смена власти извне» стал возможным лишь в результате движения 1988г., когда во время парламентских выборов был внесен перелом. На выборах в Верховный совет 1990г. превратившийся в АОД комитет «Карабах» не взял большинство, однако, учитывая слабые стороны системы советского управления, правила игры были подвержены коренным преобразованиям и в дальнейшем АОД взял власть полностью.
После 1990г. уже президентские выборы 1991г. стали формальным мероприятием, поскольку власть фактически перешла к руководителям Карабахского движения и имя президента было предрешено. Избранием Тер-Петросяна президентом, АОД всего лишь «постфактум» закрепил его победу, которая была победой народа и движения.
Очень важно подчеркнуть, что движение 1988г. сформировалось вокруг идеи, а не личности, и этим движением управлял комитет, а не один человек. Руководители и участники движения ставили задачу системных перемен, а вопрос завладения властью возник в дальнейшем. В начале движения никто не кричал «Вазген - президент!», «Левон - президент!», «Бабкен - президент!» и уж, тем более, «Самсон - президент!».
Еще раз подчеркну, что предстоящие в 2012г. парламентские выборы имеют очень важное значение. Если Сержу Саргсяну не будет позволено завладеть контрольным пакетом парламента, то «футбололюбивый» глава РПА уже не сможет сформировать правительство и в этом случае в 2013г. вообще не выдвинет свою кандидатуру на пост президента. А чтобы всё это удалось, нам необходима новая конфигурация политического поля и способствующая этой новой конфигурации новая сила.
Хочу отметить одно очень важное обстоятельство: если АНК останется в качестве титульной оппозиции, то воспроизводство Сержа Саргсяна не вызывает сомнений. Следовательно, не нужно ждать 2012г., чтобы убедиться в сказанном. В конце концов, Тер-Петросян проиграл в 2008г. и во всех состоявшихся после этого электоральных процессах и непонятно, каким ресурсом будет бороться против Саргсяна однозначно ослабевший после президентских выборов лидер АНК, тем более, что желание и рвение бороться у него не особо заметны. Имеющие место митинги и шествия являются всего лишь следствием инерции.
И самое главное, если кто-то борется против действующего режима и проводимой им политики, то бессмысленно следовать за силой, которая является основателем и идеологом этого режима. В конце концов, с провалом «инициативности» Саргсяна провалилась и тер-петросяновская идеология.
Тер-Петросян исполнил свою роль инструмента в 2008г. и ему больше нечего делать, если, конечно, он не ставит задачу приватизировать арташесгегамяновские или артурбагдасаряновские лавры.
Резюмируем сказанное: нам нужно новое движение, команда, координирующая это движение, и, естественно, программы, направленные на национально-демократические перемены, которые заложат фундамент Новой Армении. Всё остальное - вопрос техники.