Ինչու և ինչի շուրջ համախմբվել
Ապրիլյան թեժ ու արյունալի մարտերի օրերին մեր ժողովուրդը համախմբվել էր առանց որևէ կոչի: Համախմբվել էր բանակի շուրջը և երկրպագում էր սահմանում կռվող զինվորին ու սպային:
Չորսօրյա պատերազմից հետո համախմբումն ու հայրենասիրությունն ամենաշատը հնչող բառերն են: Դրանք հիմնականում օգտագործվում են անկեղծորեն, սակայն կան նաև դեմագոգների, պատճառահետևանքային կապերը խառնողների և անմեղսունակների խմբեր, որոնց հանդիպում ենք քաղաքական դաշտում, լրատվական տիրույթում և սոցիալական ցանցերում:
Ինչու հնարավոր չէ Տեր-Պետրոսյանի պատկերացրած համախմբումը
Արդարացնելու համար երկու մասնավոր անձանց հանդիպումն ու ձևական էֆեկտներ ապահովող զրույցը՝ ներկայացնում են մի հիմնավորում, այն է՝ կա արտաքին մարտահրավեր, Հայաստանին ու Ղարաբաղին վտանգ է սպառնում, և ուրեմն, անհրաժեշտ է համախմբում, իսկ դա բանակցային գործընթացում պետք է դրսևորվի իշխանության, ընդդիմության ու հանրության միասնությամբ:
Նկատենք, որ այս պնդման մեջ կան փիլիսոփայություն, մոլորություն և լիքը դեմագոգիա:
Դեմագոգիան Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու Սերժ Սարգսյանի հանդիպմանը ռազմահայրենասիրական տեսք տալու և ներքաղաքական ենթատեքստ ունեցող «երկխոսությունը» քողածածկելու համար է:
Մոլորությունը վերաբերում է չորսօրյա պատերազմին հաջորդող զարգացումներին, այսինքն՝ բանակցություններին:
Ինչ վերաբերում է փիլիսոփայությանը, ապա ըստ Տեր-Պետրոսյանի՝ քանի դեռ մենք չունենք բաց սահմաններ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ, չենք կարող զարգանալ: Ու որպեսզի բացել տանք այդ սահմանները, պետք է հրաժարվենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը պահել ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգում և ընդունել Թուրքիայի նախապայմանները՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կապելով հայ-թուրքականի հետ, իսկ Ադրբեջանին էլ պետք է տարածքներ զիջենք, տարածաշրջան հրավիրենք խաղաղապահներին ու նույնիսկ համակերպվենք Ղարաբաղի կարգավիճակի անորոշ հեռանկարի հետ (1997-ի փուլային լուծման տարբերակը հենց սա էր):
ՀԱԿ առաջնորդի դավանած գաղափարախոսության հիմքում ընկած է հետևյալ փիլիսոփայությունը. «Առանց ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգության, տնտեսական զարգացման եւ ժողովրդագրական վիճակի բարելավման հեռանկար չունի, անկախ այն հանգա­մանքից, թե ում ձեռքում կլինի իշխանության ղեկը»:
Ահա այս մտածողության հիմքով է առաջարկվում աջակցել Սերժ Սարգսյանին բանակցությունների ժամանակ, ինչն անընդունելի է:
Ելնելով այն կանխադրույթից, որ Ղարաբաղի հարցը պետք է շուտափույթ լուծել (այսօր «արագ լուծում» կոչվածը միայն հայկական կողմի միակողմանի զիջումներ է նշանակում՝ աղետալի զարգացումների անխուսափելի հեռանկարով)՝ Տեր-Պետրոսյանը կոչ է անում համախմբվել Սերժ Սարգսյանի շուրջը, որպեսզի նա լավ բանակցի: Բայց Ղարաբաղի հարցը տեսանելի ապագայում չի կարող լուծվել բանակցությունների միջոցով: Դա մոլորություն է կամ էլ՝ Սարգսյանի հետ ներքաղաքական հարցերում «երկխոսությունը» քողածածկելու ձև:
Ի դեպ, Սերժ Սարգսյանից բոլոր «երկխոսացվածներն» ու «ֆոտոսեսիայի» ենթարկվածները դա հիմնավորել են պետության ու քաղաքացու շահերով: Չի եղել մի դեպք, երբ հաճախորդը հայտատարի, թե իր մասնավոր խնդիրները լուծելու համար է կոչ արել համախմբվել Սերժ Սարգսյանի շուրջը:
Հիշո՞ւմ եք, թե 2008-ի ընտրությունների ժամանակ ինչպես էր Արտաշես Գեղամյանը աշխարհաքաղաքական ցունամի ներկայացնում ու դրանով հիմնավորում ընդդիմադիր դիրքերից Սերժ Սարգսյանի հետ համախմբվելու և նրա ընդդիմախոս Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դեմ հանդես գալու իր որոշումը:
2008-ի մարտի 1-ից առաջ էլ ընդդիմադիր դաշտից մեկը համախմբվեց Սերժ Սարգսյանի հետ՝ իր քայլը հիմնավորելով, թե բա՝ հայրենիքին Ադրբեջանի կողմից մեծ վտանգ է սպառնում:
Մի խոսքով, ձեր հեքիաթները ձեր շարքերի համար պատմեք, ախպոր պես:
«Եղիազար Այնթապցու» հետ միավորվենք, որ ի՞նչ անենք
Պետք չէ պարզունակացնել արհեստական և ներքաղաքական ենթատեքստ ունեցող «համախմբման» կոչերի մեր քննադատությունը հող հանձնել-չհանձնել թեմայով: Տեր-Պետրոսյանն ու Սարգսյանը որ շատ էլ ուզենան բանակցություններով տարածք հանձնել, միևնույն է, չեն կարողանա: Այնպես որ, այս առումով մտահոգություն չունենք, հետևաբար անհեթեթ մտավարժանքների կարիք չկա:
Մենք չենք ասում, որ համախմբման կոչ են անում, որպեսզի հանձնեն: Ու ճիշտ են այն պնդումները, թե հանձնելու հարցով համախմբում չի կարող լինել, թեև նման բան Իսրայելում եղավ, երբ համախմբվեցին քաղաքական ուժերն ու հակառակ ժողովրդի դիմադրությանը՝ տարածք տվեցին պաղեստինցիներին, որպեսզի բանակցությունները լավ ստացվեն, բայց արդյունքի չհասան: Ինչևէ:
Ղարաբաղի հարցով ընթացիկ բանակցությունները (եթե դրանք տեղի ունենան) ընդամենը լավ գործիք կարող են լինել սահմանում կրակոցները դադարեցնելու համար, բայց չեն կարող հակամարտության համապարփակ լուծման հանգեցնել:
Ղարաբաղի տիպի հակամարտությունները հեշտ ու արագ լուծվողներից չեն, մանավանդ արյունալի բախումներից անմիջապես հետո:
Հիշեցնեմ, որ 1994-ի հրադադարից հետո կողմերը պայմանավորվել էին 30-օրյա ժամկետում հասնել խնդրի ամբողջական կարգավորմանը: Այդ երեսուն օրը ձգվում է քսան տարուց ավելի:
Խաղաղություն և Ադրբեջանի հետ նորմալ հարաբերություններ հնարավոր է հաստատել միայն ռազմաքաղաքական ու տնտեսական որոշակի հաշվեկշռի և միջազգային համապատասխան դրության պայմաններում: Իսկ դա հիմա չկա:
Այո՛, արտաքին մարտահրավեր, իրոք, կա: Համախմբման անհրաժեշտություն էլ կա, բայց համախմբում ինչի՞ և ո՞ւմ շուրջ: Որտեղի՞ց եք վերցրել, որ Ղարաբաղի շուրջ հիմա կայծակնային բանակցություններ են ընթանալու, և ինչո՞ւ պետք է բոլորս համախմբվենք Սերժ Սարգսյանի շուրջը, որպեսզի նա կարողանա իրեն ուժեղ զգալ այդ ենթադրյալ կայծակնային ռեժիմով ընթացող բանակցություններում: Նման բան չկա:
Հիմա հակամարտության կարգավորումը մտել է սառեցման փուլ: Ճիշտ է, Ալիևը փորձում է Հայաստանից կորզել հրադադարի նոր համաձայնագիր, որտեղ, ի տարբերություն 1994-ի, չի լինի Ղարաբաղի ստորագրությունը, բայց մեր երեխեքն իրենց կյանքով հնարավորություն են տվել Հայաստանի ապաշնորհ իշխանությանը չգնալ նման քայլի, քանզի ադրբեջանական բլից-կրիգը, մեծ հաշվով, չի ստացվել, թեև մենք շատ ծանր գին վճարեցինք դրա համար, և ինչպես պարզվեց, կարող էինք չվճարել, եթե համապատասխան քայլեր ձեռնարկված լինեին:
Եթե Սարգսյանը գնա Ալիևի պատկերացրած համաձայնագրի ձևաչափով բանակցությունների, ապա նրան պետք է ոչ թե աջակցել, այլ հակառակը՝ նրա դեմ պետք է հզոր ընդդիմություն ձևավորել, ինչը կվախեցնի նրան, կուժեղացնի Հայաստանի ու Ղարաբաղի դիրքորոշումը բանակցություններում և հնարավորություն կտա նման հակահայկական փաստաթուղթ չստորագրել: Սարգսյանը հիմա այս փուլում պետք է կարողանա վնասներ չտալ. նրանից այլ բան ակնկալելն անմեղսունակություն է: Առնվազն անմեղսունակություն:
Միայն լուրջ ճնշման պարագայում Սարգսյանը կարող է իրեն ուժեղ զգալ ընթացիկ բանակցություններում: Նա պետք է իմանա, որ ցանկացած սխալ քայլ կարող է ռեակցիա առաջացնել և աթոռ արժենալ իր համար: Փորձը ցույց է տվել, որ միայն աթոռի հարցով կարելի է նրան վախեցնել:
Օրինակ՝ տխրահռչակ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությանը Սարգսյանը հանուն աթոռի գնաց: Տիտղոսային ընդդիմություն հանդիսացող և «փողոցին» տիրապետող Տեր-Պետրոսյանն այդ պահին անուղղակիորեն կոչ արեց համախմբվել Սերժ Սարգսյանի շուրջը, որպեսզի նա իրեն ուժեղ զգա Գյուլի հետ բանակցելիս: Եվ ի՞նչ: Ստացանք խայտառակ արդյունքներ: Աթոռի պահպանման առումով շահեց Սարգսյանը, և տուժեցին Հայաստանն ու Ղարաբաղը. չորսօրյա պատերազմն ու մեր զոհերը հենց «նախաձեռնողականության» ուղղակի հետևանքն են, իսկ դա նշանակում է, որ մեր կորուստների համար ոչ պակաս պատասխանատու է նաև Տեր-Պետրոսյանը, ով գաղափարական առումով մշտապես սատարել է Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունը» Հայոց ցեղասպանության և Ղարաբաղի հարցերով:
Հիմա մեզ կրկին կոչ են անում համախմբվել Սարգսյանի շուրջը, որպեսզի նա լավ բանակցի՝ կարծելով, թե առաջիկա բանակցություններում Ղարաբաղի հարցը լուծվելու է, և «Սերգո ջանը» վերջապես լավ է ապրելու: Կրկնենք՝ դա մոլորություն է:
Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններն ընթանում են քսան տարուց ավելի, ու մոտ ապագայում խնդրի բանակցային լուծում չի երևում, այսինքն՝ հակամարտությունը, ցավոք սրտի, դեռ երկար է շարունակելու չկարգավորված մնալ: Հետևաբար, Սերժ Սարգսյանի հրամանատարությունը բանակցությունների ժամանակ ընդունելը նշանակում է շատ երկար ժամանակով ընդունել նրան որպես պետության ղեկավար, այսինքն՝ անել այն, ինչ արեցին Տեր-Պետրոսյանի սիրած էջմիածնական միաբանները Եղիազար Այնթապցու պահով:
Եթե Տեր-Պետրոսյանն այդ «միաբանական» ճանապարհն է ընտրել ներքաղաքական կյանքում, ապա դա իր իրավունքն է, բայց պետք չէ նրա մասնավոր հաշվարկին տալ հայրենասիրական փաթեթավորում, մասնավոր հաշվարկի մեջ ներքաշել հանրությանը և սրտաճմլիկ ձևակերպումներ հրամցնել համախմբման թեմայով: Չմոռանանք, թե ում վերջին հանգրվանն է հայրենասիրությունը:
Տասնյակ զոհերն ու վիրավորները մեզ համախմբման այլ «մեսիջ» են ուղարկել: Մենք պետք է համախմբվենք երկրում փոփոխություններ կատարելու համար, արդար Հայաստան ձևավորելու համար, տնտեսաքաղաքական մենաշնորհը վերացնելու համար, թալանի դեմն առնելու համար: Կարճ ասած՝ պետականաշինության հարցով պետք է համախմբվել:
Մենք պետք է համախմբվենք ներկայիս խայտառակ վիճակի փոփոխության համար, այլ ոչ թե այն մարդու շուրջը, ում գործունեության կամ անգործության հետևանքով մեր տղաները «մերկ ձեռքերով» դուրս եկան մինչև ատամները զինված թշնամու դեմ:

Почему и вокруг чего сплачиваться
В дни напряженных и кровопролитных апрельских боев наш народ сплотился без какого-либо призыва. Сплотился вокруг армии и переживал за воюющих на границе солдат и офицеров.
После четырехдневной войны «сплоченность» и «патриотизм» стали наиболее часто звучащими словами. В основном они используются искренне, но есть также группы демагогов, путающих причинно-следственные связи и невменяемых, которые можно встретить на политическом поле, в медиа-пространстве и в социальных сетях.
Почему невозможна представляемая Тер-Петросяном консолидация
Для оправдания частной встречи двух лиц и обеспечивающей формальный эффект их беседы преподносится одно обоснование – мы стоим перед внешним вызовом, Армении и Карабаху угрожает опасность, поэтому нужно сплотиться, и в переговорном процессе это должно проявиться в единстве позиций власти, оппозиции и общества.
Заметим, что в этом утверждении есть как философия, так и заблуждение с большой долей демагогии.
Демагогия нужна для придания встречи Левона Тер-Петросяна и Сержа Саргсяна военно-патриотического облика и сокрытия имеющего внутриполитический подтекст «диалога».
Заблуждение касается предстоящих после четырехдневной войны развитий, то есть переговоров.
Что же касается философии, то, согласно Тер-Петросяну, пока у нас нет открытых границ с Турцией и Азербайджаном, мы не можем развиваться. И дабы открыть их, нужно отказаться от удержания вопроса признания Геноцида армян в повестке внешней политики РА и принять предусловия Турции, связав армяно-азербайджанские отношения с армяно-турецкими, а также уступить Азербайджану территории, пригласить в регион миротворцев и даже смириться с неопределенной перспективой статуса Карабаха (вариант поэтапного решения 1997-го года именно в этом и заключался).
В основе исповедуемой лидером АНК идеологии лежит следующая философия: без урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений перспективы обеспечения безопасности, экономического развития и улучшения демографического положения Армении не существует, независимо от того, в чьих руках будет власть.
Именно на основе подобного мышления и предлагается поддержать Сержа Саргсяна на переговорах, что неприемлемо.
Исходя из той предпосылки, что вопрос Карабаха должен быть решен скорейшим образом (сегодня так называемое быстрое решение означает лишь односторонние уступки армянской стороны с неминуемой перспективой катастрофических развитий), Тер-Петросян призывает консолидироваться вокруг Сержа Саргсяна, чтобы он сумел вести успешные переговоры. Однако вопрос Карабаха в ближайшей перспективе не может быть решен путем переговоров. Это заблуждение, либо способ сокрыть «диалог» с Саргсяном во внутриполитических вопросах.
Кстати, все «диалогизированные» Сержем Саргсяном и подвергнутые им фотосессии обосновывали свое поведение интересами государства и граждан. Не было случая, когда клиент власти заявил бы, что призвал сплотиться вокруг Сержа Саргсяна для решения своих частных вопросов.
Помните, какие во время выборов 2008 года сценарии геополитического цунами преподносил Арташес Гегамян, обосновывая этим решение консолидироваться с Сержем Саргсяном с оппозиционных позиций и выступить против его оппонента Левона Тер-Петросяна?
До 1 марта 2008 года кое-кто еще из оппозиционного поля консолидировался с Сержем Саргсяном, обосновав свой шаг угрожающей родине со стороны Азербайджана большой опасности.
Словом, по-братски, оставьте ваши сказки для своих же.
Объединиться с «Егиазаром Айнтапци»… для чего?
Не нужно примитизировать нашу критику искусственных и имеющих внутриполитический подтекст призывов к «консолидации» ее сведением к сдаче или несдаче территорий. Даже если Тер-Петросян с Саргсяном очень захотят сдать территории посредством переговоров, все равно им это не удастся. Так что, опасений в этом плане у нас нет, поэтому необходимость в суемудриях отпадает.
Мы не говорим, что призыв к сплочению озвучивается для сдачи территорий. И верны те утверждения, что в вопросе сдачи консолидации быть не может, хотя нечто подобное и произошло в Израиле, когда политические силы страны, вопреки сопротивлению народа, отдали территории палестинцам, чтобы добиться успеха в переговорах, но результата не добились.
Текущие переговоры по Карабаху (если они состоятся) могут стать всего лишь хорошим инструментом прекращения обстрелов на границе, но не в состоянии привести к всеобъемлющему решению конфликта.
Конфликты вроде Карабахского не имеют простых и быстрых решений, тем более сразу после кровопролитных столкновений.
Напомним, что после соглашения о прекращении огня в 1994 году стороны договорились достичь в течение 30 дней полного решения проблемы. И эти тридцать дней длятся уже больше двадцати лет.
Мира и нормальных отношений с Азербайджаном можно добиться лишь в условиях определенного военно-политического и экономического паритета и соответствующей международной обстановки. А этого сейчас нет.
Действительно, внешние вызовы налицо. Имеется также необходимость консолидации. Но вокруг чего и кого она должна состояться? С чего вы взяли, что вокруг Карабаха сейчас развернутся молниеносные переговоры и почему мы все должны сплотиться вокруг Сержа Саргсяна, чтобы он сумел почувствовать себя сильным в этих мнимых переговорах в блиц-режиме? Нет ничего подобного.
Сейчас решение конфликта вошло в этап заморозки. Правда, Алиев пытается урвать у Армении новое соглашение о прекращении огня, в котором, в отличие от 1994-го года, не будет подписи Карабаха, но наши ребята ценой своей жизни предоставили бесталанной власти Армении возможность избежать этого шага, поскольку азербайджанский блицкриг, по большому счету, провалился, за что мы заплатили очень высокую цену, хотя, как выяснилось, могли и не заплатить, если бы были предприняты соответствующие меры.
Если Саргсян пойдет на переговоры в формате представляемого Алиевым соглашения, то ему нужно будет оказать не поддержку, а мощное организованное сопротивление, которое испугает его, усилит позиции Армении и Карабаха в переговорах и даст возможность не подписывать подобный антиармянский документ. Саргсяну на данном этапе нужно попытаться не нанести вреда – ожидание от него другого попросту невменяемо. Как минимум невменяемо.
Лишь в условиях серьезного давления Саргсян может чувствовать себя уверенным в текущих переговорах. Он должен знать, что любой неверный шаг может вызвать реакцию, и ценой этого может стать потеря властного кресла. Опыт показывает, что испугать его можно лишь вопросом удержания власти.
Например, на печально известную «футбольную» дипломатию Саргсян пошел во имя кресла. В тот момент Тер-Петросян призвал сплотиться вокруг Сержа Саргсяна, чтобы последний чувствовал себя уверенно в переговорах с Гюлем. И что? Получили позорные результаты. В плане удержания своей власти выиграл Саргсян, но пострадали Армения и Карабах – четырехдневная война и наши жертвы стали прямым следствием «инициативности», а это означает, что за наши потери не меньшую ответственность несет Тер-Петросян, который в идеологическом плане постоянно поддерживал «инициативность» Саргсяна в вопросах Карабаха и Геноцида армян.
Сейчас нас вновь призывают сплотиться вокруг Саргсяна, чтобы он вел успешные переговоры, полагая, что на предстоящих переговорах вопрос Карабаха будет решен и «Серго джан» наконец-то заживет хорошо. Повторимся, что это заблуждение.
Переговоры вокруг Карабаха длятся более двадцати лет, и в ближайшей перспективе переговорного решения не намечается, то есть конфликт, к сожалению, еще долго будет оставаться нерешенным. Следовательно, принятие главенства Сержа Саргсяна в переговорах означает принятие его в качестве руководителя страны на очень долгое время. То есть это сродни тому, что сделали любимые Тер-Петросяном эчмиадзинские монахи по части Егиазара Айнтапци.
Если Тер-Петросян избрал во внутриполитической жизни подобный «монашеский» путь, то это его выбор, но не нужно придавать его частному расчету патриотическую обертку, втягивать во всё это общество и втулять ему душещипательные формулировки на тему консолидации. Не будем забывать, чьим последним пристанищем является патриотизм.
Десятки погибших и раненых посылают нам совсем другой месседж. Мы должны сплотиться во имя изменений в стране, построения справедливой Армении, ликвидации экономико-политической монополии и пресечения разграбления.
Мы должны сплотиться для выхода из сегодняшнего позорного состояния, а не вокруг человека, вследствие деятельности или бездействия которого наши ребята оказались против вооруженного до зубов врага «с голыми руками».