Հարցազրույց «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանի հետ
-Գեղեցիկ կառուցված խոսք էր, որը ոչ մի կապ չունի իրականության հետ։ Այն գործողությունները, այն գործելաոճը, որն իշխանությունն ունի այժմ, ամբողջովին հակասում է այդ ելույթի և՛ ոգուն, և՛ տրամաբանությանը։ Նմանատիպ ուղերձ, ըստ էության, եղել է նաև անցած տարի, երբ  Սերժ Սարգսյանն ԱԺ-ում առաջին անգամ ուղերձով հանդես եկավ։ Գործող նախագահի այդ ելույթից հետո, որտեղ նա արտահայտություն արեց «անհասկացողության պատի» մասին, այդ պատն այդպես էլ չքանդվեց, և իրական երկխոսություն այդպես էլ տեղի չունեցավ, քաղբանտարկյալներ ինչպես կային, այդպես էլ մնում է նրանց մի մասը, մարտի 1-ի հետ կապված բացահայտումներ չեղան, էլ չեմ խոսում քաղաքական դաշտում, տնտեսության մեջ այդպես էլ տեղի չունեցած իրական բարեփոխումների մասին։
-Որքանո՞վ եք համամիտ այն կարծիքի հետ, թե ՀՀԿ 12-րդ համագումարը կոմունիստական հավաք էր հիշեցնում։
-Ի տարբերություն իմ գործընկերոջ՝ ես կասեմ, որ դա իր ոճով և ներկայացնելու ձևով ԽՄԿԿ 25-րդ համագումարն էր հիշեցնում։
-Բազմաթիվ անգամ «Ժառանգություն» կուսակցությունը նշել է, որ արտաքին պարտք վերցնելը մեր երկրի համար վնասակար է, իսկ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում նշել է, որ այն մարդիկ, ովքեր այդպես են կարծում, տնտեսական քաղաքականությունից ոչինչ չեն հասկանում։ Ինչպե՞ս սա կմեկնաբանեք։
-Նախ ասեմ, որ հնարավոր է տնտեսական քաղաքականությունից չհասկանալը, բայց կա իրականություն, և մենք տեսնում ենք, որ տնտեսությունն ինչպես կենտրոնացված եղել է, այնպես էլ մնում է։ Իրական եկամուտները ոչ թե բնակչությանն ու քաղաքացիներինն են, այլ մի խումբ մոնոպոլ, օրիգարխիկ, կրիմինալ  համակարգում գտնվող անձանցը։ Մենք բոլորս, ըստ էության, մեր աշխատավարձերից և մեր եկամուտներից պարտք ենք փակում, բայց այդ պարտքերից օգտվում են հիմնականում իշխանությունների հովանավորյալ կառույցներն ու նրանց մերձակա շրջանակները։ Հենց իրենք՝ իշխանություններն են քննադատում, որ տնտեսությունը սխալ է զարգացել՝ շինարարության վրա կենտրոնանալով, բայց հենց այսօր էլ նորից գումարներ են տրվում բնակարանաշինության և հիպոթեկի համար։ Դա այն ռազմավարությունը չէ, որն իրականացվում է բնակչության աճը խթանելու ուղղությամբ, այսինքն՝ սոցիալական բնակարանաշինություն, երիտասարդ ընտանիքներին ցածր տոկոսադրույքներով  տրամադրվող երկարաժամկետ վարկեր։ Մենք տեսնում ենք, որ դա տեղի չի ունենում։ Գումարները, որոնք վերցնում են այդ  կազմակերպություններից և պետություններից, որոշակի տոկոսադրույքներ են կազմում, բայց մեր քաղաքացիներին դրանք հասնում են 4-5 անգամ ավելի տոկոսադրույքներով։ Արդյունքում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համար դա անհասանելի է դառնում։ Այդ ամենը հաշվի առնելո՞վ պետք է նշել, որ մարդիկ տնտեսությունից չեն հասկանում։ Մարդիկ պետք էլ չէ, որ տնտեսությունից հասկանան, որովհետև այդ ամենն այնքան ակնհայտ է. իրենց մաշկի վրա են զգում, դրա  համար պետք չէ տնտեսագետ լինես, որ հասկանաս։ Ուրիշ հարց, որ եթե մեր տնտեսությունը դիվերսիֆիկացված լիներ, մենք ունենայինք մեծ թվով փոքր և միջին ձեռնարկատերեր, ունենայինք իսկապես միջին խավ կոչվածը, այդ դեպքում ես կհասկանայի, որ այդ գումարները, որ բերվում են այս պահին,  հետագայում բեռ չեն դառնալու մեր և մեր երեխաների համար։ Բայց, ցավոք սրտի, մինչև այժմ մենք տեսնում ենք, որ այն գումարը, որ իրենք բերել էին, և այսօր ներդրված է ճանապարհների վրա (թող հանրապետության ճանապարհներով էլ ման գան, Երևանի ճանապարհներով էլ։  Բացառապես մի քանի կենտրոնական մայրուղիների հատվածների, բացառապես Բաղրամյան, Մաշտոց, Կոմիտաս պողոտայի՝ մնացած բոլոր ճանապարհներին ընդամենն ասֆալտ է փռած, բայց ճանապարհը հարթ չէ)...Այսինքն, գումարների վատնում. եթե գումարը վերցնում ես ու արդյունավետ չես ծախսում, դա, ըստ էության, արդեն վատնում է։
-Ինչպիսի՞ն է այսօրվա քաղաքական դաշտը։
-Ես կասեի՝ հիշեցնում է մի ռինգ, որտեղ գործում են տարբեր կանոններ տարբեր խաղացողների համար, որի արդյունքում այն նպատակներն ու պարտականությունները, որ քաղաքական դաշտը պետք է իրականցներ երկրի հեռանկարային զարգացմանն ուղղված քայլեր ապհովելու տեսքով,  չեն իրականացվում։ Եթե այստեղ քաղաքական ուժը ռեալ է և կարող է ինչ-ինչ այլընտրանքներ առաջարկել, ավելի շատ փորձում են ամեն գնով խեղդել, իսկ դա, բնականաբար, զարգացման բերել չի կարող։
-Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ զարգացումներ են սպասվում։
-Կանխատեսումներ ընդհանրապես չեմ կարող անել, որովհետև նախ իրավիճակն է շատ բարդ, երկրորդ՝ մեզ մոտ իրավիճակի փոփոխությունը կախված է բազմազդակ գործոններից։ Իսկ այդ ազդակներն, իսկապես, բազմաթիվ են։ Կապված որոշների ուժգնության աստիճանից՝ կարող է այս կամ այն կերպ զարգանալ, ուստի կանխատեսումն այս դեպքում ամբողջովին անշնորհակալ  գործ կլինի։

Интервью с председателем правления партии «Наследие», депутатом НС РА Арменом Мартиросяном
- Красиво построенная речь, которая не имеет никакой связи с реальностью. Те действия, тот стиль действий, которые ныне имеются у властей, полностью противоречат и духу и логике этого выступления. Подобное послание, по сути, было также в прошлом году, когда Серж Саргсян впервые в НС выступил с посланием. После этого выступления действующего президента, где он использовал выражение о «стене непонимания», эта стена так и не была разрушена, и реальный диалог так и не состоялся, как были политзаключенные, так и их часть осталась, не было раскрытий, связанных с 1-м марта, не говорю уже о  несостоявшихся реальных преобразованиях в политическом поле и экономике.
- Насколько вы согласны с тем мнением, что 12-й съезд РПА напоминал коммунистический сбор?
- В отличие от моего коллеги, я скажу, что  это по своему стилю и форме представления он напоминал 25-й съезд ЦК СССР.
- Множество раз партия «Наследие» отмечала, что брать внешний долг для нашей страны было вредоносным, а Серж Саргсян в своем выступлении отметил, что те люди, которые считают так, ничего не понимают в экономической политике. Как бы вы это прокомментировали?
- Прежде всего, скажу, что возможно, чтобы не разбираться в экономической политике, но есть реальность, и мы видим, как экономика была централизована, так и осталась. Реальные доходы не у населения и граждан, а у группы лиц, находящихся   в монопольной, олигархической и криминальной системе. Мы все, по сути, из наших зарплат и доходов закрываем долг, но от этих долгов пользуются в основном структуры, находящиеся под патронажем властей, и их ближайшее окружение. Именно власти критикуют, что экономика неправильно развивалась, концентрируясь на строительстве, но и сегодня вновь выдаются суммы жилищному строительству и для ипотеки. Эта не та стратегия, которая  осуществляется для содействия росту населения, то есть социального жилищного строительства, это не краткосрочные кредиты, предоставляемые молодым семьям под низкие процентные ставки. Мы видим, что этого не происходит. Суммы, которые берут у этих организаций и государств, содержат определенные процентные ставки, но до наших граждан  они доходят в 4-5 раза с большими процентными ставками. В результате для среднего и малого бизнеса эти суммы становятся недосягаемыми. Учитывая все это, надо отмечать, что люди не разбираются в экономике?  И не надо, чтобы люди разбирались в экономике, поскольку всё это, очевидно, ощущают на своей шкуре, для этого не надо быть экономистом, чтобы понять. Другой вопрос, что, если б экономика была диверсифицирована, если б мы имели в большом количестве средних и малых предпринимателей, действительно называемых средним классом, в этом случае я бы понял, что эти суммы, которые приносят в этот момент, в дальнейшем не станут бременем для нас и наших детей.   Но, к сожалению,  до сегодняшнего дня мы видим, что те суммы, которые они принесли,  сегодня вложены в дороги (Пусть, по республиканским дорогам едят и по дорогам Еревана, исключительно по нескольким участкам центральных трасс, исключительно по Баграмяну,  Маштоцу, проспекту Комитас. На всех остальных дорогах лишь  уложен асфальт, но дорога не гладкая)... То есть, растрата сумм - если берешь суммы и эффективно не расходуешь, то это, по сути, уже растранжиривание.
-Каково сегодняшнее политическое поле?
-Я бы сказал, что оно напоминает ринг, где для различных игроков действуют различные правила, в результате чего те цели и обязанности, которые должно было осуществить политическое поле в виде обеспечения шагов, направленных на перспективное развитие страны, не осуществляются. Если здесь политическая сила реальна и может предложить какие-то альтернативы, то еще больше пытаются любой ценой задушить ее, а это естественно не может привести к развитию.
-На Ваш взгляд, какие ожидаются развития?
-Прогнозы вообще не могу делать, поскольку прежде всего ситуация очень сложная, во-вторых, изменение ситуации зависит у нас от факторов, содержащих множество сигналов. А эти сигналы, действительно, многочисленны. В зависимости от мощи некоторых из них, ситуация может развиваться тем или иным образом, так что прогноз в данном случае будет совершенно неблагодарным делом.