Սոցիալական ոլորտում եղածով յոլա կգնանք, մինչև լավ օրերը գան
-2010թ. պետական բյուջեում նախատեսված է ծախսերի այն մակարդակը, որը մենք ձեռք ենք բերել 2009թ.,- «Ուրբաթ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ Աժ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը։
Այս առումով նա նշել է, որ այն մարդկանց կենսամակարդակը,  որոնց եկամուտը կախված է պետական բյուջեից, 2009թ. նկատմամբ ցածր կլինի 2-3%-ով։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ կենսաթոշակների և այլ վճարների ուշացում չի լինի։
-Այս տարի սոցիալական ոլորտում մենք նոր բան չենք կառուցելու, նոր վերանորոգումներ չենք անելու։ Եղածով յոլա կգնանք, մինչև լավ օրերը գան,- ընդգծել է Հակոբ Հակոբյանը։
Այդուհանդերձ, գումարների ճիշտ ծախսման և օգտագործման դեպքում տնտեսական աճը, նրա կարծիքով, կարող է լինել ավելի բարձր, քան նախատեսվում է բյուջեում։
Ինչ վերաբերում է գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների աճին, Հ. Հակոբյանը նշել է, որ գազի գների աճը Հայաստանի կառավարության ձեռքում չէ, բայց էլեկտրաէներգիայի թանկացման հարցում հաշվելու խնդիր կա, քանի որ 2010թ. ապրիլին աշխատելու է Երևանի նոր ՋԷԿ-ը, որի սակագինն ավելի էժան է, ինչի տարբերության հաշվին հնարավոր է փոխհատուցում անել, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացում չլինի։
Հակոբ Հակոբյանը նշել է նաև, որ կառավարությունը նոր ներարկումներ և ներդրումներ է նախատեսում տնտեսության ոլորտում, և այդ ուղղությամբ բանակցություններ են գնում, կան նաև գումարները։ Մասնավորապես, բանակցություններ են գնում մոտ €100 մլն ԵՄ-ից և մոտ այդքան գումար էլ Եվրոպական զարգացման բանկից ստանալու համար։

В социальной сфере обойдемся тем, что есть, пока не наступят хорошие дни
«В госбюджете 2010г. запланирован тот уровень расходов, который мы достигли в 2009 году», - сказал председатель постоянной комиссии НС РА по социальным вопросам Акоп Акопян во время встречи с журналистами в клубе «Урпат».
Он отметил, что уровень жизни тех людей, которые зависят от госбюджета будет ниже на 2-3% по сравнению с 2009г. Одновременно он подчеркнул, что задержек пенсий и других пособий не будет.
«В этом году в социальной сфере мы ничего нового не построим, не сделаем новых восстановлений. Обойдемся тем, что есть, пока не наступят хорошие дни», - подчеркнул Акоп Акопян.
Тем не менее, в случае правильного расходования и использования сумм, экономический рост, по его мнению, может быть более высоким, чем предусмотрено бюджетом.
Что касается роста тарифов на газ и электроэнергию, то А. Акопян отметил, что рост цен на газ не в руках правительства Армении, но в вопросе подорожания электроэнергии есть проблема расчета, поскольку в апреле 2010г. будет работать новая ТЭЦ Еревана, чьи тарифы ниже, можно компенсировать за счет этой разницы, чтобы электроэнергия не подорожала.
Акоп Акопян отметил также, что правительство планирует сделать новые инъекции и инвестиции в сфере экономики и в этом направлении идут переговоры, есть суммы. В частности, идут переговоры для получения около 100 млн. € от ЕС и примерно столько же от Банка европейского развития.