«Amnesty International». թուրքերի հարձակումները սպառնում են հազարավոր քրդերի գոյությանը
Թուրքական կառավարական ուժերի հարձակումները քրդերով բնակեցված քաղաքներում ու թաղամասերում անմիջական սպառնալիք են ներկայացնում շուրջ 200 հազ մարդու գոյությանը և կարող են դիտարկվել իբրև «կոլեկտիվ հաշվեհարդար», որն արգելվում է 1949թ. Ժնևյան կոնվենցիայով։ Այս մասին, ՏԱՍՍ–ի փոխանցմամբ, ասվում է «Amnesty International» իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում։
Նշվում է, որ քրդերով բնակեցված մի շարք շրջաններում շուրջօրյա պարետային ժամ է հայտարարվում, կամ էլ սոցիալական բոլոր ծառայությունների աշխատանքն է դադարեցվում։ Սննդի, ջրի, բժշկական անհետաձգելի օգնության կարիք ունեցող բնակիչներից շատերն արդեն ամսից ավելի է՝ չեն կարողանում դուրս գալ տներից։
Բացի այդ ամենից՝ «Amnesty International»–ը հաղորդում է նաև քրդաբնակ շրջաններում թուրքական ոստիկանության՝ ծանր սպառազինություն և դիպուկազարկ հրացաններ կիրառելու մասին, որի հետևանքով շատ հաճախ զոհ են դառնում իշխանությունների հետ բախումներին չմասնակցող խաղաղ բնակիչներ, կանայք ու երեխաներ։
Իրավապաշտպանների համոզմամբ՝ թուրք զինվորականների դաժանությունները մշտական սպառնալիք են դարձել սովորական մարդկանց համար, որոնք ամենևին էլ վտանգավոր չեն թուրքական կառավարության համար։ Իսկ ամենասարսափելին էլ այն է, որ միջազգային հանրությունը որևէ կերպ չի արձագանքում այդ ամենին։
«Թուրքիայի հետ ռազմավարական համագործակցությունը՝ Սիրիայի հակամարտության կարգավորման և ներգաղթյալների հոսքը դեպի Եվրոպա սահմանափակելու հարցերով, չպետք է երկրորդ պլան մղի մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներն այդ երկրում... Միջազգային հանրությունը չպետք է թաքցնի իր աչքերը»,–ասվում է զեկույցում։

Турецкие нападки ставят на грань выживания десятки тысяч курдов – «Amnesty International»
Нападки правительства Турции в отношении населенных курдами городов и кварталов представляют прямую «угрозу для жизни» порядка 200 тысяччеловек и могут рассматриваться как «коллективное наказание», применение которого запрещается Женевской конвенцией от 12 августа 1949 года. Об этом говорится в поступившем в ТАСС докладе правозащитной организации «Amnesty International».
На основе опроса населения сотрудникам организации удалось установить, что целые районы компактного проживания курдов регулярно сталкиваются с объявлением «круглосуточного комендантского часа» или прекращением работы всех социальных служб.
В частности, очевидцы рассказали правозащитникам, что некоторые жители «уже более месяца» не могут покинуть свои дома, не имея доступа к пище, воде и неотложной медицинской помощи.
Помимо этого, «Amnesty International» сообщает о неоднократных операциях турецкой полиции и военных в жилых районах «с применением тяжелых видов вооружения и снайперских винтовок».
По информации правозащитников, нередко жертвами действий силовиков становятся «женщины и дети, которые едва ли принимают участие в столкновениях» с властями.
В целом же, по мнению правозащитников, подобный уровень жестокости со стороны полиции и военных – это постоянная угроза «для жизни обычных людей, не представляющих ни малейшей опасности для правительства или окружающих».
«В то время как турецкие власти пытаются сделать все возможное, чтобы заглушить внутреннюю критику, международное сообщество почти никак не реагирует, – заявил в этой связи директор европейских и центральноазиатских программ «Amnesty International» Джон Далхайзен. – Стратегическое партнерство для урегулирования конфликта в Сирии и усилия Турции по ограничению притока мигрантов в Европу не должны отодвигать на второй план обвинения в массовом нарушении прав человека».