Յունքեր. «Առանց Շենգենի՝ եվրոն անիմաստ է»
ԵՄ անդամ երկրները չկարողացան հաղթահարել փախստականների ճգնաժամը։ Եվրոպական ներքին շուկան սպառնալիքի տակ է։ Այս մասին, «Deutsche Welle»-ի փոխանցմամբ, ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունքերը։
Վերջինը նշել է, որ խնդրի լուծման համար միասին աշխատելու փոխարեն՝ ԵՄ անդամ պետություններն ուժեղացնում են սահմանների հսկողությունը, ինչը սպառնում է Շենգենյան համակարգին և ԵՄ գոյությանը։
«Առանց Շենգենի, առանց եվրոպացի քաղաքացիների և աշխատողների ազատ տեղաշարժի՝ եվրոն իմաստ չունի»,- ասել է Յունքերը։
Խոսելով ԵՄ–ում ներգաղթային ճգնաժամից՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ամաչում է այդ խնդիրը բացատրել այնպիսի երկրների առաջնորդներին, ինչպիսիք են Հորդանանն ու Լիբանանը, որոնք ապաստան են տրամադրել ավելի քան 2 մլն փախստականի։

В случае отмены Шенгенской зоны безработица в ЕС возрастет, а сохранение единой валюты при таком сценарии не будет иметь смысла. Об этом заявил президент Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер на пресс-конференции, сообщает «Reuters».
«Шенген – это одно из крупнейших достижений европейской интеграции. Без Шенгена, без свободного передвижения рабочей силы, без свободы для европейских граждан путешествовать, евро не будет иметь смысла», – сказал он.
По его словам, эта связь касается и внутреннего рынка, а также окажет влияние на рынок труда в ЕС.
«Меньше Шенгена – значит меньше рабочих мест, меньше экономического роста», – сказал он.
Юнкер: «Без Шенгена евро не будет иметь смысла»