Վարդան Բոստանջյան. «Այս պահին վտանգն ակումուլացվում է»
–Նավթի համաշխարհային գների անկումը և ռուսական ռուբլու արժեզրկումն ի՞նչ ազդեցություն կունենան Հայաստանի վրա։
–Անշո՛ւշտ, վա՛տ ազդեցություն կունենան։ Միայն այն հանգամանքը, որ Հայաստանի տնտեսությունը, կոպիտ հաշվարկով, 85%–ով կապված է Ռուսաստանի հետ, այդ երկրին վերաբերող ցանկացած բացասական զարգացում համամասնորեն իր արտացոլումն է գտնում Հայաստանի վրա։ Առավել ևս, որ մեր երկրում ռազմավարական հումք գոյություն չունի, և, ըստ էության, մեր ապրելը, գոյատևելը (ես այդպես կբնութագրեի այսօրվա վիճակը) պայմանավորված է ՌԴ–ի հետ ունեցած շատ սերտ կապերով, մասնավորապես ու հատկապես՝ տրանսֆերտներով։ Նավթի գների անկման հետ Ռուսաստանը հայտնվեց շատ ծանր իրավիճակում. Դմիտրի Մեդվեդևն ասաց, որ պետք է վերանայեն բյուջեն, և, բնականաբար, Ռուսաստանի մասշտաբով մեծ ծրագրեր ու նախագծեր կկրճատվեն։ Իսկ դրանք, որպես այդպիսիք, սոցիալական բնույթի ծրագրեր են, որի տակ ուղղակի թե անուղղակի ձևով հայտնվում են նաև արտագնա աշխատանք իրականացնող մեր հայրենակիցները։ Արդեն իսկ ցուցանիշները կան, որ կտրուկ պակասում են տրանսֆերտները։ Այսինքն, նավթի գնանկումը Ռուսաստանի համար ստեղծել է դժվարություններ, ինչը մի փոքր տրանսֆորմացված ձևով արտացոլվում է Հայաստանի վրա։
–Հայաստանի իշխանությունների կանխարգելիչ կամ պատասխան գործողություններն ադեկվա՞տ եք համարում։
–Դուք մտածում եք՝ այդպիսի գործողություններ կա՞ն։ Որևէ գործողություն չկա։
–Ինչո՞ւ չեն իրականացնում։
–Համարել են, որ նման բարդ տարածաշրջանում Հայաստանի գտնվելու պարագայում հազիվ էլ մարդ կարողանա իր աթոռը պահպանել։ Ասենք, ո՞նց կարող են երկրի մասին մտածել։
–Իսկ այն, որ դրամը կայուն են պահում, ոչ մի կերպ չեն անցնում լողացող փոխարժեքի, իր տեսակի մեջ գործողություն չէ՞։
–Խոշոր առումով գործողություն է, այո՛։ Մեր դրամային իշխանությունները, էլի նորից հրահանգով, բայց, բոլոր դեպքերում, իրենց հնարավորությունները մաքսիմալ օգտագործում են։ Սակայն, արի ու տես, որ այդ հնարավորությունները չափազանց փոքր են ֆինանսական շուկայում ընդհանուր կայունություն պահպանելու համար։ Իհարկե, գործիքաշարը հիմա կիրառելով, մի քիչ ուժային մոտեցումներ ցուցաբերելով՝ մեր մոտ այդ վայրիվերումները, ինչպես Ադրբեջանում կամ այլուր ենք նկատում, չեն երևում։
–Բայց արդյոք դրամը կայուն պահելը հետագայում ավելի մեծ պայթյունի չի՞ հանգեցնի։
–Իհարկե, դա հղի է վտանգներով։ Այս պահին վտանգն ակումուլացվում է, այդպես չի շպրտվում հասարակության մեջ (գոնե այսօր), բայց դա հղի է բացասական հետևանքներով։ Որովհետև դրանից հետո առաջացող պայթյունը կարող է ունենալ սարսափելի հետևանքներ։
–Այսօրվա դրությամբ՝ ի՞նչ պետք է անեն իշխանությունները դա բացառելու համար, որ չեն անում։
–Իրական կուրսը մենք պետք է ապահովենք, իսկ այն ՀՀ–ի համար այս պարագայում 560–ից մինչև անգամ, չեմ խուսափում ասել, 600 դրամ պետք է լինի դոլարի նկատմամբ։ Իրերի վիճակը պետք է սկսենք արտացոլել մեր երկրում։ Այն տնտեսվարող սուբյեկտները, որոնք դեռևս գտնվում են հարցականի մեջ՝ աշխատել, թե չաշխատել, նման իրավիճակում գոնե արտահանողները կունենան ավելի մեծ եկամուտներ, դա ինչ–որ չափով կարող է նաև խթանող գործոն հանդիսանալ այս ստագնացիոն վիճակից դուրս գալու համար։ Բայց, անշուշտ, միայն դա չէ. բազմաթիվ ուրիշ քայլեր կան, որոնք համալիր, համակարգված պետք է կիրառել, որ այս ողորմելի, մղձավանջային վիճակից մենք կարողանանք փրկվել։

Вардан Бостанджян: «На данный момент угрозы аккумулируются»
-Какое влияние на Армению могут оказать падение мировых цен на нефть и обесценивание российского рубля?
-Несомненно, это окажет негативное влияние. Уже одно то обстоятельство, что экономика Армении, по грубым подсчетам, на 85 процентов зависит от России, ведет к тому, что любое негативное развитие в этой стране пропорционально отражается и на Армении. В условиях отсутствия у нас стратегического сырья наша жизнь, наше существование (именно так я бы и охарактеризовал сегодняшнее состояние) обусловлено имеющимися с Россией тесными связями, в частности и особенности касательно трансфертов. С падением цен на нефть РФ оказалась в крайне тяжелом состоянии. Дмитрий Медведев заявил, что нужно пересмотреть бюджет, и, естественно, большие в российских масштабах программы и проекты будут сокращены. А они, как таковые, являются социальными программами, под которые прямо или косвенно подпадают также уезжающие на заработки в РФ наши граждане. Уже сейчас имеются показатели, свидетельствующие о резком сокращении трансфертов. То есть падение цен на нефть создало для России проблемы, которые в немного трансформированном виде отражаются и на Армении.
-Считаете ли Вы превентивные или ответные меры властей Армении адекватными?
-Вы, думаете, что такие меры имеют место быть? Нет ничего подобного.
-А почему они не предпринимаются?
-Считают, что в условиях пребывания Армении в столь сложном регионе достижением для них является уже одна возможность сохранения своей власти. И как им в этих условиях думать о стране?
-А то, что курс драма поддерживается стабильным, не осуществляется перехода на плавающий, не является предпринимаемой властями мерой?
-В широком смысле является. Проводящая у нас денежно-кредитную политику структура, хотя и по спущенному распоряжению, использует свои возможности по максимуму. Но, как выясняется, эти возможности весьма ограничены в плане обеспечения общей стабильности на финансовом рынке. Конечно же, применяемый сейчас инструментарий и проявляемый немного силовой подход обуславливают внешнее отсутствие у нас скачков, подобных тем, которые имеют место в Азербайджане и других странах.
-Не приведет ли поддержание стабильного курса драма к еще более опасному взрыву в будущем?
-Конечно, это чревато угрозами. На данный момент угрозы аккумулируются, они не выплескиваются на общество (хотя бы сейчас), но они чреваты негативными последствиями, так как вызванный ими взрыв может иметь кошмарные последствия.
-Что сегодня должны предпринять власти из того, что не делают, для исключения подобного сценария?
-Мы должны обеспечить реальный курс, который для РА сейчас колеблется в пределах 560-600 драмов за доллар. Мы должны начать отражать положение вещей таким, как оно есть. В условиях, когда многие хозяйствующие субъекты не могут определиться, работать или нет, возможность получить большие доходы смогут хотя бы экспортеры, и это в какой-то мере может стать стимулирующим фактором выхода из сегодняшней стагнации. Но, несомненно, не только это. Есть много других шагов, которые нужно предпринять комплексно и системно, чтобы суметь выйти из этого жалкого, кошмарного состояния.