2010–ին կենսաթոշակները չեն ավելանա
-Սոցիալական ծախսերի այն մակարդակը, որը կար այս տարի, կպահպանվի նաև եկող տարի, այսինքն՝ նվազեցում չի լինի։ Այս իրավիճակը թելադրված է ճգնաժամով, ինչպես նաև բյուջետային մուտքերի նվազմամբ,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով կենսաթոշակների բարձրացման մասին՝ ասել է Հայաստանի սոցիալական ապահովության ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանը։
Նրա խոսքերով՝ համաձայն 2010թ. պետական բյուջեի՝ եկող տարի կենսաթոշակները չեն ավելանա։
Սոցապահովության ծառայության պետը նշել է, որ կենսաթոշակների չբարձրանալը կարող է բերել սոցիալական լարվածության, բայց և հավելել, որ 2007-2008թթ. կենսաթոշակները բարձրացել են 2 անգամ։
Վազգեն Խաչիկյանը տեղեկացրել է, որ  2012-ին պետությունը փորձելու է կենսաթոշակները հասցնել այն մակարդակին, որ դրանց չափը համապատասխանի կենսապահովման նվազագույն զամբյուղին։

В 2010 году размер стипендий не увеличится
«Тот уровень социальных расходов, который имеется в этом году,  сохранится также в будущем году, то есть не будет сокращения. Эта ситуация продиктована кризисом, а также сокращением бюджетных поступлений», - сказал журналистам начальник Службы социального обеспечения Армении Вазген Хачикян.
По его словам, согласно госбюджету 2010 года в будущем году размер стипендий не увеличится.
Начальник Службы соцобеспечения отметил, что не поднятие размеров стипендий может привести к социальной напряженности, но вместе с тем добавил, что стипендии 2007-2008 гг. поднялись в 2 раза.
В.Хачикян проинформировал, что в 2012 году государство попытается довести стипендии до того уровня, чтобы их размер соответствовал минимальной корзине.