Եղիազար Այնթապցին Լևոն Տեր–Պետորսյա՛նն է
-Այդ համագործակցության մասին խոսք անգամ լինել չի կարող, ո՛չ էլ կարող էր քննարկվել, ո՛չ էլ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն առաջարկ է արել համագործակցելու,- «Ազդակ» ակումբում ասել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը՝ պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե ՀՀԿ-ում քննարկե՞լ են Լևոն Տեր-Պետորսյանի՝ նոյեմբերի 11-ի ելույթի վերջին հատվածը, որը, ըստ որոշ մեկնաբանությունների, նրա կողմից Սերժ Սարգսյանին ուղղված համագործակցության հստակ առաջարկ էր։
Հիշեցնենք, որ այդ ելույթում Լևոն Տեր-Պետորսյանը հիշատակել էր XVII դարի փառամոլ և իշխանատենչ հոգևորական Եղիազար Այնթապցուն, ով կաշառքի ու խարդավանքների միջոցով հռչակվել էր թրքահայության կաթողիկոս։ Եվ ազգի գլխին փորձանք բերելու ու եկե­ղեցին չպառակտելու համար Էջմիածնի միաբանները նրան դարձնում են Ամենայն հայոց կաթողիկոս։
«Ինչո՞ւ է Սերժ Սարգսյանին թվում, թե հայ ժողովուրդն ընդունակ չէ, հանուն ազգային նպատակների, ևս մեկ անգամ նման լայնախոհություն և իմաստնություն դրսևորելու»,- հայտարարել էր Լևոն Տեր-Պտերոսյանը։
Այդ հայտարարությանն ի պատասխան՝ Գ. Սահակյանն այսօր ասել է նաև, որ Եղիազար Այնթապցին ոչ թե Սերժ Սարգսյանն է, այլ Լևոն Տեր-Պետորսյա՛նը.
-Մենակ գիտեմ, որ ինչ-որ մի թվի Այնթապցին ցանկացել է դառնալ կաթողիկողս։ Որպեսզի դրանից պրծնեն, բերել են, դրել են կաթողիկոս։ Ես հասկացա, որ հիմա իրանից պրծնելու համար պիտի բերենք, իրան դնենք նախագահ։ Ասում է՝ ժողովո՛ւրդ, տեսե՛ք, այդ մարդուց ազատվելու համար բերեցին, կաթողիկոս դրեցին։ Հիմա, քաղական ուժե՛ր, ժողովո՛ւրդ, ուզո՞ւմ եք ինձնից ազատվեք, բերեք, դրեք նախագահ։ Տարբերությունն այն է, որ կաթողիկո՛ս չի ուզում, նախագա՛հ է ուզում։

Егиазар Айнтапеци - Левон Тер-Петросян
«Об этом сотрудничестве не может быть и речи, оно и не обсуждалось, и Левон Тер-Петросян не делал предложения о сотрудничестве», - в клубе «Аздак сказал зампредседателя Республиканской партии Армении, глава фракции НС РПА Галуст Саакян», отвечая на вопрос «7or» о том, обсуждался ли в РПА последний фрагмент выступления Л. Тер-Петросяна, в котором, по некоторым комментариям, содержалось четкое предложение сотрудничества Сержу Саргсяну.
Напомним, что в этом выступлении Левон Тер-Петросян упомянул о «тщеславном и властолюбивом священнослужителе XVII века по имени Егиазар Айнтапци, которому с помощью взятки и мошенничества удалось провозгласить себя католикосом турецких армян. Эчмиадзинские монахи того времени созвали собрание и избрали его Католикосом всех армян, лишь бы он не «вверг народ в испытание и не расколол церковь».
«Почему Сержу Саргсяну кажется, что народ неспособен во имя национальных целей еще раз проявить подобную широту и мудрость?», - заявлял Левон Тер-Петросян.
В ответ на это заявление, Г. Саакян также сказал, что Егиазаром Айнтапци является не Серж Саргсян, а Левон Тер-Петросян: «Я лишь знаю, что в каком-то году Айнтапци пожелал стать католикосом. Чтобы избавиться от него, его поставили католикосом. Я понял, что чтобы сейчас избавиться от него нужно сделать его президентом. Говорит, народ, чтобы избавиться от того человека его сделали католикосом. Сейчас, политические силы, народ, хотите освободиться от меня - поставьте меня президентом. Разница в том, что он не хочет быть католикосом, хочет быть президентом»,