ՌԴ–ն և ԱՄՆ–ը կառաջարկեն ՄԱԿ ԱԽ–ին «Ալ–Քաիդայի» դեմ սահմանված պատժամիջոցները տարածել ԻՊ վրա
ՌԴ–ն և ԱՄՆ–ը բանաձև կառաջարկեն ՄԱԿ ԱԽ–ին, որը ենթադրում է 2002–ից «Ալ–Քաիդայի» դեմ կիրառվող պատժամիջոցները տարածել «Իսլամական պետության» վրա։ Այս մասին, «Reuters»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է ԱՄՆ ֆիննախի ներկայացուցիչ Ադամ Շուբինը։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ 2002թ. ՄԱԿ ԱԽ ընդունած 1390–րդ բանաձևը պատժամիջոցներ է սահմանել «Ալ–Քաիդայի», «Թալիբանի» և անձամբ Ուսամա բեն Լադենի դեմ, որոնց նպատակն էր ահաբեկիչների ֆինանսական միջոցների սառեցումը, նրանց զավթած տարածքների շրջափակումը և այնտեղ զենք տեղափոխելու անթույլտարելիությունը։

Россия и США предложат Совбезу распространить на ИГ санкции против «Аль-Каиды»
Россия и США предложат Совбезу ООН резолюцию, распространяющую на «Исламское государство» санкции, применяющиеся против «Аль-Каиды» с 2002 года. Как передает «Gazeta.ru», об этом заявил представитель министерства финансов США Адам Шубин.
«Мы ожидаем, что Совет Безопасности ООН будет принимать новую резолюцию, чтобы направить санкционный режим, действующий в отношении «Аль-Каиды», также против «Исламского государства»», – заявил он.
В январе 2002 года была принята резолюция Совбеза 1390, в рамках которой санкции были наложены на «Аль-Каиду», «Талибан» и лично Усаму бен Ладена. Целью санкций были заморозка финансов террористов, блокада захваченной ими территории и недопущение провоза туда оружия.