Թուրքիայում լրագրողներին դատապարտեցին Էրդողանին «վիրավորելու» համար
Թուրքական «Birgün» պարբերականի 3 լրագրողի դատապարտել են 11 ամսվա և 20 օրվա ազատազրկման նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին «վիրավորելու» համար։ Այդուհանդերձ, դատարանը հետաձգել է պատիժը՝ պայմանով, որ պատասխանատուներն այլևս չեն զբաղվի «հանցավոր գործունեությամբ»։ Այս մասին գրում է «Վեստին»։
Գլխավոր խմբագիր Բերքանթ Գյուլթեքինը, թողարկող խմբագիր Ջան Ուգյուրը և համակարգող Բարըշ Ինջեն դատարան էին կանչվել 2015թ. հունվարի հրապարակման համար. «Birgün»–ի առաջին էջում «Մարդասպան և գող Էրդողան» վերնագրով հոդված էր տպվել։
Փաստաբանների կարծիքով հոդվածի վերնագիրը չի կարող դատական գործ հարուցելու և լրագրողներին ձերբակալելու առիթ դառնալ։
«Today's Zaman»–ի նախկին գլխավոր խմբագրին և տեսաբանին էլ՝ Բյուլենթ Քենեշին ու Սևգի Աքարչեշմեին, պայմանական ժամկետներ են տվել՝ մեկ տարի և մի քան ամիս՝ վարչապետ Ահմեդ Դավութօլուի մասին «Twitter»–ի գրառումների համար։
Հիշեցնենք՝ այս նոյեմբերին էլ «Cumhuriyet»–ի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունարը և Անկարայում թերթի բյուրոյի ղեկավար Էրդեմ Գյուլը, որոնք լրագրողական հետաքննության արդյունքում պարզել էին, որ Անկարան «մարդասիրական օգնություն» անվան տակ զենք է մատակարարում Սիրիայի ջիհադականներին, ձերբակալվել են լրտեսության և պետական գաղտնիքը բացահայտելու մեղադրանքներով։ Անձամբ Էրևդողանը նրանց համար ցմահ ազատազրկում է պահանջում։

В Турции журналисты осуждены «за оскорбление» Эрдогана
Три журналиста турецкой газеты «Birgün» приговорены к 11 месяцам и 20 дням лишения свободы за оскорбление президента Турции Реджепа Эрдогана. Однако суд отложил исполнение наказания при условии, что ответчики не будут заниматься в дальнейшем «преступной деятельностью», сообщает «Vesti.ru».
Главный редактор Беркант Гюльтекин, выпускающий редактор Джан Угюр и координатор Барыш Индже были привлечены к суду за публикацию в январе 2015 года статьи на первой странице газеты «Birgün» под заголовком «Убийца и вор Эрдоган». Отложив исполнение приговора, суд назначил осужденным один год испытательного срока. По мнению адвокатов, заголовок статьи не может быть использован как предлог для возбуждения дела и ареста журналистов.
Также, еще двое журналистов – бывший главный редактор турецкой газеты «Today's Zaman» Бюлент Кенеш и обозреватель издания Севги Акарчешме – получили условные сроки в один год и два месяца и один год и пять месяцев соответственно за оскорбительные, по мнению суда, посты в Twitter в адрес премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу.
Напомним, что ранее против турецких журналистов власти подали десятки исков по обвинению в оскорблении должностных лиц и в террористической деятельности. В ноябре 2015 года главный редактор турецкой газеты «Cumhuriyet» Джан Дюндар и глава бюро газеты в Анкаре Эрдем Гюль, проводившие журналистское расследование о тайных поставках оружия сирийским джихадистам со стороны спецслужб Турции, были арестованы по обвинению в шпионаже.