Դավութօղլուն ՌԴ–ին «էթնիկ զտումների» մեջ է մեղադրել
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն մեղադրել է ՌԴ–ին Սիրիայում «էթնիկ զտումների» դիմելու համար։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «Reuters»–ին հղումով։
«Ռուսաստանը փորձում է էթնիկ զտումներ իրականացնել Հյուսիսային Լաթաքիայում՝ փախուստի մատնելով բոլոր թուրքմեններին ու սուննիներին, որոնք չեն աջակցում գործող ռեժիմին»,–ասել է Դավութօղլուն։
Վարչապետը նաև հավելել է՝ ՌԴ–ն այդկերպ ուզում է ապահովել Լաթաքիայում և Թարթուսում իր բազաների անվտանգությունը։
Ավելի վաղ էլ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ թուրք զինվորականներն անցել են Իրաք այն բանից հետո, երբ տեղեկատվություն է հայտնվել «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների կողմից սպառնացող վտանգի մեծացման մասին։
«Թուրքական զորքերն Իրաք մտցնելը համերաշխությա՛ն դրսևորում էր, ոչ թե ագրեսիայի»,–ասել էր Դավութօղլուն՝ հավելելով, որ զորքերը գնացել են զինյալներից պաշտպանելու թուրք հրահանգիչների ճամբարը, որոնք Նայնավի նահանգում քուրդ աշխարհազորայիններին էին պատրաստում ԻՊ դեմ կռվելու համար։
Հիշեցնենք՝ ՄԱԿ–ում Իրաքի մշտական ներկայացուցիչ Ալի ալ–Հաքիմը հայտնել էր լրագրողներին, որ ներկայումս բավական հաջող բանակցություններ են ընթանում Թուրքիայի հետ՝ վերջինի զորքերն Իրաքից հանելու հարցով։

Давутоглу обвинил Россию в проведении «этнических чисток» в Сирии
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу обвинил Россию в проведении «этнических чисток» в Сирии, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Reuters».
«Россия пытается провести этническую чистку в Северной Латакии, вынуждая к бегству всех туркмен и суннитов, которые не поддерживают действующий режим», – сказал Давутоглу.
Он также заявил, что Россия таким образом хочет обезопасить свои базы в Латакии и Тартусе.
Ранее Давутоглу заявил, что турецкие военные были отправлены в Ирак после того, как появилась информация о возросшей угрозе со стороны боевиков «Исламского государства».
«Это был акт солидарности, а не агрессии», – сказал он, добавив, что военные были отправлены для защиты тренировочного лагеря на севере страны, в котором якобы ведется подготовка курдских ополченцев, сражающихся против ИГ.
Напомним, что постпред Ирака при ООН Али аль-Хаким сообщил журналистам, что в настоящее время ведутся переговоры с Турцией по выводу турецких войск с иракской территории