Լևոն Չաուշյան. «Ղարաբաղի հարցում որևէ զիջում լինել չի կարող»
-Ես կարծում եմ, որ հարևանների հետ հարաբերութուններ պետք է հաստատել, և սա անհրաժեշտություն է,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին՝ ասել է կոմպոզիտոր Լևոն Չաուշյան։
Նա նշել է, սակայն, որ երկու մտահոգություն ունի՝ կապված այս հարաբերությունների հետ։
-Առաջինը մտահագությունը մշակույթին է վերաբերում։ Այստեղ այնքան պարարատ հող է պատարաստված նրանց մշակույթի էքսպանսիայի համար, որն ինձ համար անդուր և անընդունելի բան է։ Վաղը, մյուս օրը, եթե նրանց անորակ երաժիշտները գան և իրենց անորակ երաժշտությունը ներակայացնեն, մեծ հաջողություն կունենան, որը համարում եմ աղետ մեզ համար,-նշել է կոմպոզիտորը։
Նրա երկրորդ մտահոգությունը վերաբերում է Ղարաբաղին։
-Ղարաբաղյան հարցում որևէ զիջում լինել չի կարող, որովհետև այդ հարցում դա կլինի ընդհանուր զիջում։ Ես լսեցի Ալիևը հայատարարությունն այն մասին, թե եթե համաձայնություն չլինի, նրանք ուժի կդիմեն։ Դե եթե այդպես է, ուրեմն մենք էլ պետք է պատրաստ լինենք, որովհետև մենք չենք պատրաստվում զիջել, ու դա մեր սկզբունքն է,-ասել է Լևոն Չաուշյանը։

Левон Чаушян: «Никаких уступок в карабахском вопросе быть не может»
«Я думаю, что отношения с соседями надо установить, и это необходимость», - говоря в беседе с «7or» об армяно-турецких отношениях, сказал Левон Чаушян.
Он отметил, однако, что у него есть два опасения в связи с этими отношениями.
«Первое опасение касается культуры. Здесь настолько подготовлена благоприятная почва для экспансии их культуры, что это для меня неприятно и неприемлемо. Завтра, послезавтра, если их некачественные музыканты придут и будут представлять свою некачественную музыку, они будут иметь большой успех, что я считаю для нас бедствием», - отметил композитор.
Его второе опасение касается Карабаха.
«Никаких уступок в карабахском вопросе быть не может, так как в данном вопросе это будет общей уступкой. Я услышал заявление Алиева о том, что, если не будет согласия, они прибегнут к силе. Ну, если так, значит мы тоже должны быть готовы, потому что мы не готовимся уступать, и это наш принцип», - сказал Левон Чаушян.