Եթե Արամ Գ. Սարգսյանը լիներ Սերժ Սարգսյանի փոխարեն, Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը չէր գնա
Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը «7օր»-ին ասել է, որ եթե ինքը լիներ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փոխարեն, ապա հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունները, թե Զանգեզուրն իրենց պատմական տարածքն է և այլն՝ նրա հետ հանդիպմանը չէր գնա։
-Դա արդեն նվաստացուցիչ է։ Որքան էլ մեր դիվանագետները պնդեն, թե այդ հայտարարությունները ներքին օգտագործման համար են, բայց դա միանշանակ վիրավորական է, և այդ պայմաններում այդպիսի մարդու հետ բանակցելն ինձ համար անհասկանալի է։ Ես չեմ տեսնում շատ ավելի բարձր որևէ նպատակ, հանուն որի պետք է մենք գնանք այսպիսի նվաստ քայլերի։ Կարծում եմ, որ պետք է սթափվել,- ասել է Ա. Սարգսյանը՝ միաժամանակ հավելելով, որ ավելի հակված է հավատալու Սերժ Սարգսյանի այն խոսքին, որ բանակցություններում գլխավորը կարգավիճակի հարցն է։
ՀԴԿ նախագահի խոսքերով՝ Հայաստանը նաև որևէ մեկի հողն անօրինական կերպով չի վերցրել, որ հիմա էլ հանձնի, իսկ եթե հանկարծ միջազգային ճնշումների ներքո Հայաստանը համաձայնի Արցախի տարածքների հանձնմանը, ապա, ըստ նրա, ողջ հայ ժողովուրդը, այդ թվում նաև Սփյուռքը, ոտքի կկանգնի, Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունն էլ՝ որպես կազմակերպիչ, ամեն ինչ կանի այդ ուղղությամբ.
-Չեմ կարծում, թե կարող են նման շրջանակային համաձայնագրի ստորագրմանը դիմել, որովհետև ցանկացած իշխանության համար դա ինքնասպանություն է։ Եթե բոլոր հիմքերը նախապատրաստված չեն և, առավել ևս, Ղարաբաղը դեռ չի մասնակցել այդ փուլին, Հայաստանը որևէ իրավունք չունի՝ ո՛չ բարոյական, ո՛չ իրավական, այդպիսի շրջանակային պայմանագիր ստորագրելու։

Если бы Арам Саркисян был вместо Сержа Саргсяна, он не пошел бы на встречу с Ильхамом Алиевым
Председатель демократической партии Армении Арам Саркисян сказал 7or, что, если бы он был президентом РА вместо Сержа Саргсяна, то, учитывая последние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Зангезур является их исторической территорией и т. п., он не пошел бы на встречу с ним.
«Это уже унизительно. Сколько бы наши дипломаты не утверждали, что эти заявления рассчитаны на внутреннее потребление, это однозначно оскорбительно и в данных условиях вести переговоры с подобным человеком для меня является непонятным. Я не вижу какой-либо более высокой цели, во имя которой мы должны пойти на подобные унизительные шаги. Думаю, что нужно отрезвиться», - сказал А. Саркисян, одновременно добавив, что он более склонен верить словам Сержа Саргсяна о том, что главным вопросом переговоров является вопрос статуса.
По словам председателя ДПА, Армения незаконно не забирала чьих-либо земель, чтобы сейчас их сдавать, а если вдруг под влиянием международного давления Армения согласится на сдачу территорий Арцаха, то, по его мнению, весь армянский народ, в том числе и Диаспора, встанет на ноги, а Демократическая партия Армении в качестве организатора сделает все возможное в этом направлении:
«Не думаю, что могут пойти на подписание подобного рамочного соглашения, поскольку для любой власти это будет самоубийством. Если не все основы подготовлены и, тем более, Карабах еще не принимал участие в этом этапе, Армения не имеет какого-либо права (ни морального, ни правового) подписать подобное рамочное соглашение».