Տիգրան Խզմալյան. «…նման զարգացումները անխուսափելիորեն բարձրացնում են պատերազմի հավանականությունը»
«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ, ռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը «7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով նոյեմբերի 22-ին Մյունխենում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մասին՝ ասել է, որ այս համաձայնությունները նշանակում են Ղարաբաղի ազատագրված տարածքների հանձնում։
-Համաձայն  «Euronews»-ի տեղեկությունների՝  Ալիևն ու Սարգսայանը Մյունխենում համաձայնեցրել են որոշակի ծրագիր, որտեղ նախատեսված է պահպանել միայն ցամաքային սահմանը և փաստորեն հանձնել ազատագրված տարածքները։ Դա Հայաստանի և տարածաշրջանի համար նշանակում է նույնը, ինչ 1938թ. Մյունխենում կնքված համաձայնությունը Չեխոսլովակիայի համար։ Նման զարգացումներն անխուսափելիորեն բարձրացնում են պատերազմի հավանականությունը։  Դրանով վերանում է անվտանգության գոտի կոչվածը,-ասել է նա։
Այն հարցին, թե որքա՞ն է հավանականությունը, որ այդ համաձայնագիրը կստորագրվի, Տիգրան Խզմալյանը պատասխանել է, թե պետք է մի կողմ թողնել մանր հավակնություններն ու պայքարել, որպեսզի դա տեղի չունենա։
Նա նաև նշել է, որ «Սարդարապատ» շարժումն այս կապակցությամբ պատրաստում է հայատարարություն, և օրվա երկրորդ կեսին այն կտարածվի ԶԼՄ-ներով։

Тигран Хзмалян: «...подобные развития событий неизбежно повышают вероятность войны»
Член инициативной группы движения «Сардарапат», режиссер Тигран Хзмалян говоря в беседе с «7or» о прошедшей 22-го ноября встрече президентов Армении и Азербайджана, сказал, что эти соглашения означают сдачу освобожденных территорий Карабаха.
«Согласно информации «Euronews», Алиев и Саргсян согласовали в Мюнхене определенную программу, по которой предусмотрено сохранить лишь сухопутную границу и фактически сдать освобожденные территории. Для Армении и региона это значит то же самое, что для Чехословакии соглашение, подписанное в 1938г. в Мюнхене. Подобные развития событий неизбежно повышают вероятность войны. Тем самым исчезает так называемая зона безопасности», - сказал он.
На вопрос о том, насколько вероятно, что это соглашение будет подписано, Тигран Хзмалян ответил, что нужно оставить в стороне мелкие притязания и бороться, чтобы этого не произошло.
Он также отметил, что в связи с этим движение «Сардарапат» готовит заявление, и во второй половине дня оно распространится в СМИ.