Ասադը հնարավոր է համարել իր հրաժարականն ահաբեկիչների նկատմամբ հաղթանակից 2 տարի անց միայն
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ իր հրաժարականն անհնար է, մինչև «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման նկատմամբ հաղթանակ չտոնվի։ Ինչպես գրում է «lenta.ru»–ն, այս մասին նա ասել է իտալական «RAI» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Անցումային կառավարության գրաֆիկը պետք է աշխատի ահաբեկչության նկատմամբ հաթանակից հետո միայն։ Քաղաքական առումով հնարավոր չէ արդյունքների հասնել այնքան, քանի դեռ ահաբեկիչները վերահսկում են Սիրիայի շրջանների զգալի մասը»,–Ասադի խոսքերն է մեջբերում «Интерфакс»–ը։
Ահաբեկիչներին հաղթելուց հետո անցումային ժամանակաշրջանի տևողությունն Ասադը գնահատել է 1,5-2 տարի։ Միաժամանակ, նա հնարավոր է համարել իր մասնակությունը նախագահական ընտրություններին։
«Այս հարցում չկա որևէ արգելված կարմիր գիծ։ Եթե ես սիրիացիների կողմից նախագահ ընտրվեմ, ապա նրանց լավ ապագա է սպասվում»,–ասել է Ասադը՝ ընդգծելով, որ իշխանության ղեկին մնալու որոշումը՝ առանց ընտրությունների, իր համար քաղաքական սխալ կլիներ։

Асад заявил о возможности отставки через два года после победы над исламистами
Президент Сирии Башар Асад заявил о невозможности своей отставки до победы над группировкой «Исламское государство» (ИГ). Об этом он сказал в интервью итальянскому телеканалу RAI, передает «Lenta.ru».
«График (реализации политического перехода) должен заработать после победы над терроризмом. Невозможно получить результаты в политическом плане до тех пор, пока террористы контролируют значительные районы в Сирии», – заявил Асад.
Длительность переходного периода в случае победы над террористами Асад оценил в 1,5-2 года. При этом он допустил свое участие в президентских выборах.
«В этом вопросе нет никакой запрещающей красной линии. Если я буду избран сирийцами президентом, то их ждет хорошее будущее», – сказал Асад, отметив вместе с тем, что решение остаться у власти без выборов было бы для него политической ошибкой.