«Հանրապետություն» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը լրագրողներինասել է, որպատրանքներ չունի, թե Հայաստանի արդարադատության համակարգը միանգամից դարձել է ժողովրդավարական։ Այդ պատճառով նա 3 ենթադրություն ունի՝ ինչու վարչական դատարանը բավարարեց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի հայցն ընդդեմ ոստիկանության, որի շնորհիվ նա թիվ 10 ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու գրանցվելու հնարավորություն ստացավ։
-Կա՛մ իշխանությունը որոշել է քաղաքական կամք դրսևորել, ինչը շատ քիչ հավանական եմ համարում, կա՛մ նախապատրաստել է նոր սցենար, և Փաշինյանի մասնակցությունն ընտրություններին կխոչընդոտվի այլ էտապներում։ Եվ կա երրորդ տարբերակը՝ գուցե իշխանությունն արտաքին գործոնների պատճառով անելանելի վիճակում է և առայժմ վերջնական որոշում չի կայացրել ու սպասում է իրադարձությունների զարգացմանը,- իր ենթադրություններն է ներկայացրել Ս. Սուրենյանցը։
Նա ավելացրել է, որ, այնուամենայնիվ, դրական էր վարչական դատարանի այդ որոշումը, և ընդդիմությունն ամեն ինչ պետք է անի թիվ 10 ընտրատարածքում քաղաքական պայքար իրականացնելու և քաղաքական գործընթացի արդյունքում հաղթանակ ապահովելու համար։
-Բայց իլյուզիաներ, թե իշխանությունները դեմոկրատական փոփոխությունների են գնում վարչական դատարանի միայն երեկվա որոշմամբ, ես չունեմ։ Դա իշխանությունը պետք է կոմպլեքս քայլերով ապացուցի։ Եթե 10-րդ ընտրատարածքում իշխանությունը կարողանա ազատ մրցակցության միջավայր ստեղծել, առաջին ողջունողներից մեկը կլինեմ ես՝ անկախ նրանից՝ թեկնածուներից ով կտիրանա մանդատին։ Բայց ես առայժմ նման մթնոլորտ չեմ տեսնում։
Սուրեն Սուրենյանցը Նիկոլ Փաշինյանի մասին
«Հանրապետություն» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը լրագրողներին ասել է, որ պատրանքներ չունի, թե Հայաստանի արդարադատության համակարգը միանգամից դարձել է ժողովրդավարական։ Այդ պատճառով նա 3 ենթադրություն ունի՝ ինչու վարչական դատարանը բավարարեց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի հայցն ընդդեմ ոստիկանության, որի շնորհիվ նա թիվ 10 ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու գրանցվելու հնարավորություն ստացավ։

Член политсовета партии « Республика» Сурен Суренянц сказал журналистам, что у него нет иллюзий, что система правосудия Армении сразу стала демократической. По этой причине у него есть 3 предположения, почему административный суд удовлетворил иск главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна против полиции, благодаря чему он в 10-м избирательном округе получил возможность зарегистрироваться в качестве кандидата в депутаты.
«Или власть решила проявить политическую волю, что очень маловероятным считаю, или подготовила новый сценарий, и участие Пашиняна в выборах будет препятствоваться на других этапах. И есть третий вариант, может быть, властьпо причине внешних факторов оказалась в безысходном состоянии и пока не приняла окончательного решения и ждет развития событий», - представил свои предположения Сурен Суренянц.
Он добавил, что, тем не менее, положительно оценивает это решение административного суда и оппозиция должна сделать всё для осуществления политической борьбы в 10-м избирательном участке и обеспечения победы в результате политического процесса.
«Но иллюзий относительно того, что вчерашним решением административного суда власти идут на демократические изменения, у меня нет. Это власть должна обеспечить комплексными шагами. Если в 10-м избирательном округе власть сможет обеспечить свободную конкуренцию, первым из приветствующих этот шаг буду я, независимо от того, кто из кандидатов овладеет мандатом. Но я пока подобной атмосферы не вижу», - отметил член политсовета «Республика».
Сурен Суренянц о Николе Пашиняне
«Или власть решила проявить политическую волю, что очень маловероятным считаю, или подготовила новый сценарий, и участие Пашиняна в выборах будет препятствоваться на других этапах. И есть третий вариант, может быть, власть по причине внешних факторов оказалась в безысходном состоянии и пока не приняла окончательного решения и ждет развития событий», - представил свои предположения Сурен Суренянц.