Իլհամ Ալիև. «Առանց մեր համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող անկախ լինել»
Նոյեմբերի 22-ին Մյունխենում կայանալիք հանդիպումից առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Ներկայացնում ենք մեկ հատված այդ հայտարարությունից։
«1918 թ. Երևանը «նվիրվել է» Հայաստանին։ Այդ ժամանակվանից չի անցել և 100 տարի, և մեր առջև նոր հավակնություններ են դրվում։
Ադրբեջանական հողի վրա ստեղծվել է հայկական մեկ պետություն։ Իսկ հիմա ցանկանում են երկրորդը ստեղծել։ Սա որևէ տրամաբանության չի ենթարկվում. ադրբեջանական ազգը, ադրբեջանական պետությունը դրա հետ երբեք չի համաձայնի։ Դա ասում ենք և՛ մենք, և՛ միջազգային հանրությունը։ Առանց մեր համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող անկախ լինել։ Եվ մենք երբեք այդ համաձայնությունը չենք տա։  Դրա համար Հայաստանը բանակցություններում պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկի։ Նրա՛նք պետք է քայլեր ձեռնարկեն, ոչ թե մենք։ Մենք ի՞նչ պետք է զիջենք։ Մենք ի՞նչ ենք զավթել, որ զիջենք։ Մենք ո՛չ մի զիջման չենք գնա։  Մեր զիջումը հարցի լուծումն է խաղաղ ճանապարհով, ահա և վերջ»,-ասել է Իլհամ Ալիևը։

Ильхам Алиев: «Без нашего согласия Нагорный Карабах не может стать независимым»
Накануне предстоящей встречи президентов Армении и Азербайджана в Мюнхене, глава Азербайджана Ильхам Алиев выступил с заявлением. Представляем фрагмент из этого заявления:
«В 1918 году «Иреван» был подарен Армении. С того времени не прошло и 100 лет, а против нас выдвигаются новые притязания. На азербайджанских землях было создано одно армянское государство. А теперь хотят создать второе. Это не поддается никакой логике, азербайджанский народ, Азербайджанское государство никогда не согласятся на это. Нагорный Карабах никогда не будет независимым. Это говорим и мы, и международное сообщество. Без нашего согласия Нагорный Карабах никогда не может стать независимым. А мы никогда не дадим на это согласия. Поэтому Армения должна предпринять на переговорах серьезные шаги. Они должны предпринимать шаги, а не мы. Что мы должны уступать?! Что мы захватили, чтобы уступать?! Мы не пойдем ни на какие уступки. Наша уступка - это решение вопроса мирным путем, вот и все», - сказал Алиев.