Թուրքիայում ձերբակալվել է Ջիհադի Ջոնի ենթադրյալ հանցակիցը
Թուրքիայի իշխանությունները ձերբակալել են Ջիհադի Ջոնի ենթադրյալ հանցակցին։ «Reuters»–ի փոխանցմամբ՝ նրան կալանավորել են Ստամբուլում։
Այս գործի մանրամասները չեն հստակեցվում, քանի որ հետաքննությունը դեռ շարունակվում է։ Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ կասկածյալի անունն Էյնե Լեսլի Դևիս է, որը բրիտանական իսլամականների խմբի անդամ է. այդ խմբի պարտականությունն է հսկել Սիրիայի օտարերկրյա պատանդներին։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ զինվորականները «եռանդով» աշխատում են՝ ստանալու հաստատումն այն բանի, որ ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվել է Ջիհադի Ջոնը։
Բրիտանացի Ջիհադի Ջոնն իր դեմքը ցույց էր տվել պատանդներից մեկին գլխատելու տեսայնութի ժամանակ։ Նա նաև հայտնել էր, որ ծրագրում է վերադառնալ Մեծ Բրիտանիա՝ շարունակելու մարդկանց գլխատումները։

В Турции задержан предполагаемый пособник Джихади Джона
Подозреваемый в связях с Джихади Джоном задержан властями в Турции, передает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Reuters». Как отмечается, он был задержан в Стамбуле.
Подробности данного дела не разглашаются, так как расследование продолжается.
Источник сообщил, что подозреваемого зовут Эйне Лесли Дэвис, он является членом группы британских исламистов, в обязанности которых входит охрана иностранных заложников в Сирии.
Ранее сообщалось, что военные США «работают усердно» для того, чтобы получить подтверждение, был ли убит в ходе авиаудара Джихади Джон.
Британец по происхождению, Джихади Джон показал свое лицо на видеозаписи во время казни одного из пленников. Он также сказал, что планирует вернуться в Великобританию, чтобы продолжать «обезглавливать людей».