Երկաթգծից օգտվելը կթանկանա՞
Մենք բազմիցս անդրադարձել ենք «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գործունեությանը՝ նշելով, որ կոնցեսիոները չարաշահում է իր բնական մենաշնորհ ունենալու դիրքը։ Ընկերության վարած քաղաքականությունը դժգոհություն է առաջացնում գործարար շրջանակների, երկաթգծից օգտվողների ու աշխատակիցների մոտ։
Փաստն այն է, որ Շայդուլինի գլխավորած հիմնարկը, կառավարումը ստանձնելուց ի վեր, հիմնականում աչքի է ընկել ծառայությունների գների բարձրացմամբ և իր ներդրումային պարտավորությունների չկատարմամբ։
Արդեն մոտ մեկ ամիս առաջ խոսակցություններ կային, թե «Հարավկովկասյան երկաթուղին» իր ծառայությունների սակագները հոկտեմբերի 1-ից թանկացնելու է։ «7օր»-ի հետ զրույցում, սակայն, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի մամլո խոսնակ Վահե Դավթյանը հերքել էր այդ խոսակցությունները։ Այդուհանդերձ, որոշ ժամանակ անց ընկերության պաշտոնական կայքում տեղեկություն է տեղադրվել, թե փոխարժեքով պայմանավորված՝ սակագների որոշակի փոփոխություններ են լինելու։ Իրավիճակի պարզաբանման համար «7օր»-ը կրկին դիմել է Վահե Դավթյանին։ Ստորև ներկայացնում ենք նրա հետ ունեցած կարճ հարցազրույցը.
-Ավելի վաղ մեզ ասել էիք, թե բեռնափոխադրումների սակագները չեն բարձրանալու։ Սակայն ձեր կայքում հաղորդագրություն է տեղադրված, որտեղ նշվում է, որ սակագները հաստատվելու են շվեյցարական ֆրանկով։ Այն ՀՀ դրամի վերածելը սակագների վրա ոչ մի ազդեցություն չի՞ ունենա։
-Ամեն դեպքում, եթե փոփոխությունը ստացվում է, ապա տեղի է ունենում ինդեքսացիա։ Այսինքն, սակագինը ֆիքսված է շվեյցարական ֆրանկով, ինչից հետո եթե դա սարքում ենք դրամ, այստեղ հնարավոր է ոչ լուրջ, բայց որոշակի չնչին փոփոխություն։ Բնականաբար, այդ փոփոխությունները ոչ մի կերպ չեն ազդում սակագնային ձևավորման վրա, քանի որ անց է կացվում համապատասխան ինդեքսացիա։ Այսինքն՝ դրամը համապատասխանեցվում է տվյալ շվեյցարական ֆրանկին։
-Այսինքն, եթե ավելի պարզ ասենք, բեռնափոխադրումների սակագները կբարձրանա՞ն, թե ոչ։
-Գները չեն բարձրանա։ Առայժմ սակագների բարձացման մասին խոսք լինել չի կարող։ Ասեմ, որ հոկտեմբերին տեղի է ունենալու Միջազգային սակագնային կոնֆերանսը, որի ժամանակ հաստատվելու է ԱՊՀ և բալթյան երկրների նոր սակագների քաղաքականությունը, և այն հրապարակվելու է, այդ թվում նաև մեր կայքում։ Բայց նախօրոք կարող եմ ասել, որ լուրջ փոփոխությունների մասին խոսք լինել չի կարող։ Հնարավոր է միայն ինդեքսացիայի տեսքով։
-Որ ասում եք՝ չնչին փոփոխություններ կարող են լինել, ներկա սակագները մոտավորապես քանի՞ դրամով կամ գուցե լումայով կբարձրանան։
-Ամեն ինչ կախված է շվեյցարական ֆրանկի բարձրանալուց։ Իսկ գիտենք, որ շվեյցարական ֆրանկը լուրջ տատանումների երբեք չի ենթարկվել։ Շվեյցարական ֆրանկն ընտրված է որպես շատ կայուն դրամ։

Тарифы на услуги железной дороги подорожают?
Мы многократно касались вопроса деятельности компании «Южно-Кавказская железная дорога», отмечая, что концессионер злоупотребляет своей позицией естественного монополиста. Политика компании вызывает недовольство бизнес-кругов, простых пассажиров и работников компании.
Факт, что возглавляемое Шевкетом Шайдуллиным учреждение, начиная с того времени, как оно взяло на себя управление, в основном запомнилось повышением цен на услуги и невыполнением своих инвестиционных обязательств.
Еще месяц назад были разговоры о том, что с 1-го октября ЮКЖД повысит тарифы на свои услуги. Однако, в беседе с «7or», пресс-секретарь ЗАО ЮКЖД Ваге Давтян опроверг эти разговоры. Тем не менее, некоторое время спустя на официальном сайте компании была размещена информация о том, что в связи с изменениями курса валюты, произойдут определенные изменения в тарифах. Для прояснения ситуации «7or» снова обратился к Ваге Давтяну. Ниже приводим беседу с ним.
-Некоторое время назад Вы сказали, что тарифы на грузоперевозки не повысятся, однако на вашем сайте размешена информация, в которой указывается, что тарифы будут утверждены в швейцарских франках. При переводе франка на армянские драмы тарифы не изменятся?
-В любом случае, если происходит изменение, то проводится индексация. То есть, тариф фиксирован швейцарским франком. Если мы переводим его в драмы, то возможны незначительные изменения. Естественно, эти изменения никак не влияют на формирование тарифа, поскольку проводится соответствующая индексация. То есть, драм приводится в соответствие с швейцарским франком.
-Если сказать яснее, тарифы на грузоперевозки повысятся или нет?
-Цены не повысятся. Сейчас о повышении тарифов не может быть и речи. Скажу, что в октябре состоится Международная тарифная конференция, во время которой будет утверждена новая тарифная политика для стран СНГ и Балтии. Этот документ будет опубликован, в том числе, на нашем сайте. Но заранее могу сказать, что о серьезных изменениях не может быть и речи. Возможно лишь в виде индексации.
-Что Вы имеете в виду под незначительными колебаниями? Насколько драмов или лум повысятся нынешние тарифы?
-Все зависит от степени повышения швейцарского франка. А, как известно, он никогда не испытывал серьезных колебаний. Швейцарский франк избран в качестве условной единицы, поскольку он является очень стабильной валютой.