Ժիրայր Սեֆիլյան.«…մենք ստի, խաբկանքի դեմն առնելու խնդիր ունենք»
-Մենք խնդիր ունենք մեր երկրի ներսում ժողովրդի տրամադրության իրական պատկերը դրսևորելու։ Այս վերջին ամիսներին մենք տեսանք՝ իշխանական թևի կողմից ինչպիսի  ցուցադրական ձևերով դա փորձեցին անել՝ եզրակացնելով, որ դեմ էլ կա, կողմ էլ, բայց կարծես կողմնակիցները գերակշռում են, և ՀՀ-ում ապրող հասարակությունը, ըստ էության, կողմ է։ Ես կարծում եմ, որ այս ստի, այս խաբկանքի դեմն առնելու խնդիր ունենք,-«Սարդարապատ» շարժման կազմակերպած «Հայ-թուրքական հակամարտության ներկա վիճակը» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ասել է «Միացում» քաղաքացիական նախաձեռնության ղեկավար, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը։
Նա նշել է, որ «Սարդարապատ» շարժումն առաջիկայում մտածում է մի ձև գտնել, որպեսզի ժողովրդի իսկական տեսակետը ցույց տա։
-Այդ ձևն այնպիսի հնարք պետք է լինի, որ ոչ ոք չկարողանա հերքել այն ո՛չ ներքին, ո՛չ արտաքին ճակատում։ Սա մեր անելիքներից մեկն է,-նշել է Ժիրայր Սեֆիլյանը։

Жирайр Сефилян: «...у нас есть проблема преградить путь лжи, иллюзии»
«У нас есть проблема представления реальной картины настроения народа внутри нашей страны. За эти последние месяцы мы увидели, как со стороны властного крыла показательным образом попытались это сделать, делая выводы, что есть и сторонники, и противники, но как будто сторонников больше, и по сути проживающее в РА общество «за». Я считаю, что у нас есть проблема преградить путь этой лжи и иллюзии», - заявил член инициативной группы «Сардарапат, руководитель политической инициативы Жирайр Сефилян во время круглого стола по теме «Нынешнее состояние армяно-турецкого конфликта».
Он отметил, что движение «Сардарапат» в ближайшее время думает найти одну форму, чтобы показать реальную точку зрения народа.
«Эта форма должна быть такой уловкой, чтобы никто не смог отрицать это ни во внутреннем, ни во внешнем фронте. Это один из наших предстоящих шагов», -   отметил Жирайр Сефилян.