«Vesti.az»-ին տված հարցազրույցում ռուսաստանաբնակ հայազգի դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը պատասխանելով ԼՂ-ի հակամարտությանը վերաբերող հարցին՝ ասել է, թե դրա հիմքում կրոնական գործոնն է։
«Մի խումբ անկիրթ մարդիկ կարողացան կրակ վառել կրոնական հողի վրա։ Մենք ոչ միշտ է, որ սիրում ենք մեր հարևանին՝ մեզ նմանին։ Մեզ դուր է գալիս ապրել նրանց կողքին, ովքեր մեզ նման չեն։ Այդ պատճառով էլ հայերի և ադրբեջանցիների համար իրար կողք լինելը հետաքրքիր էր, հարմարավետ։ Ես ողջ կյանքում ապրել եմ ադրբեջանիցների հետ կողք կողքի։ Մենք անընդհատ հյուրախաղերի էինք մեկնում, և ամեն ինչ հիանալի էր։ Ոչ մի խնդիր չի եղել և չէր էլ կարող լինել»,-ասել է Ջիգարխանյանը։
Նա նաև ավելացրել է, թե Հայաստանն ու Թուրքիան վաղուց արդեն վատ հարաբերությունների մեջ են, սակայն ինքը հիշում է, որ սովորական մարդիկ իրար նորմալ էին վերաբերվում։
«Օրինակ, սովետական ժամանակաշրջանում մենք Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերից մեկում՝ Թուրքիայի հետ սահմանին, մի ֆիլմ էինք նկարահանում։ Հանկարծ թրքական կողմից բղավոցներ լսեցինք։ Պարզվեց, որ մի սովորական կով էր թրքական կողմից անցել գետը, որտեղով էլ և անցնում է սահմանը, և հայտնվել էր հայկական կողմում։ Եվ ի՞նչ եք կարծում։ Ոչ ոք նրան չվերցրեց, թեև կարող էր։ Նրան հետ ուղարկեցին թրքական կողմ։ Եվ դա արեցին սովորական հայերը։ Առակս կցուցանե, որ եթե ես ու դու ցանկանանք ստեղծել անհանդուրժելի իրավիճակ, ապա մենք դա կհորինենք»։
Հարցին՝ կցանկանայի՞ք գալ Բաքու, Ջիգարխանյանը պատասխանել է.
«Մեծագույն հաճույքով։ Ես թատրոնով էլ կգայի Բաքու։ Ես բազմից եղել եմ այնտեղ։ Երևանի ռուսական թատրոնի հետ հյուրախաղերով էլ եմ այցելել։ Շատ եմ սիրում Բաքուն։ Եվ հետո, Բաքուն ամենաիսկական մեծ եվրոպական քաղաք է՝ թատերական բարձր մշակույթով։ Նույնը կարող եմ ասել նաև Կիևի ու Մինսկի մասին»։
Ադրբեջանցի լրագրողն այնուհետև հետաքրքրվել է. «Ստացվում է, որ եթե հրավիրեն, դուք հաճույքով կգաք»։
«Կվազեմ, ոչ թե ուղղակի կգամ։ Կվազե՛մ»,-պատասխանել է Ջիգարխանյանը։
Ջիգարխանյանը մեծագույն հաճույքով Բաքու կվազի

Джигарханян с великим удовольствием «побежит» в Баку?
В интервью азербайджанским СМИ известный актер армянского происхождения Армен Джигарханян заявил, что в основе Карабахского конфликта лежит религиозный фактор.
«Пара неграмотных людей смогла разжечь костер на религиозной почве. Мы не всегда любим соседа, себе подобного. Нам нравится жить рядом с тем, кто на тебя не похож. А потому азербайджанцам и армянами быть рядом было интересно, комфортно. Я всю жизнь прожил бок о бок с азербайджанцами. Мы постоянно ездили на гастроли в Азербайджан, и все было здорово. Не было никаких трений, да и не могло быть», - отметил он.
Отвечая на вопрос о деятельности посредников по урегулированию Карабахского конфликта, Джигарханян заявил:
«Надеюсь, что у посредников благие намерения. Почему мы сегодня опираемся на эти страны? Потому что они богаты, влиятельные. Они могут помочь... Нельзя забывать, что проблема трудная, многолетняя...Ты знаешь, я однажды смеялся над одним человеком, когда он мне сказал: «Ара, эти азербайджанцы, турки в туалете задницу моют водой»...
Это я к тому, что все эти антипатии от того, у нас чего-то не хватает, что-то не так...
Знаешь, я вот сейчас что тебе расскажу. Один раз в жизни, будучи в Баку в советское время я встречался с Гейдаром Алиевым. Тогда мы снимали известную картину «Тегеран-43». Я был у него в кабинете. Он принял меня очень тепло.
Мало того, Гейдар Алиев мне потом помог получить в Москве квартиру. И я это всегда говорил, что благодаря Гейдару Алиеву я получил квартиру».
На вопрос о том, хотел бы он посетить Баку, Джигарханян ответил:
«С великим удовольствием. Я бы с театром приехал в Баку. Я много раз был в Баку. Приезжал с Ереванским Русским театром на гастроли. Очень люблю Баку. И потом Баку - самый настоящий большой европейский город с высокой театральной культурой. Повторяю, с высокой. Я не делаю комплимент. Это действительно так. То же самое я могу сказать про Киев, Минск».
На вопрос журналиста о том, что, выходит, если его пригласят, то он с удовольствием поедет, лауреат государственных премий Армянской ССР и Ордена Чести Республики Армения ответил:
«Побегу, не просто приеду, побегу! Это хороший город с высокой культурой... Очень плохо от того, что какие-то полуфабрикатные люди нас рассорили. Когда я в Ереване работал в Армянском Русском театре, одной из площадок для гастролей были Нахичеван, Нагорный Карабах. Мы каждый год ездили туда...».