Լևոն Տեր–Պետրոսյանը չի՞ ուզում իջնել ժողովրդի մոտ և ժողովրդի լու–լու–լուն լսել
Այսօր «Դուպլեքս» մամուլի ակումբում «Հայոց համազգային շարժման» ներկայացուցիչ Արամ Մանուկյանը հայտարարել է, որ ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը
գրագիտության պակաս ունեն։
-Այս մարդիկ չեն կարդացել այնքան գրքեր, ինչքան գրել է Լևոն Տեր-Պետորոսյանը։ Սրանք գիրք չգիտեն, սրանք գրաճանաչություն չգիտեն, սրանք արտաքին դիվանագիտություն չգիտեն,-ասել է ՀՀՇ ներկայացուցիչը,-մենք խոսում ենք մտավորականի, ինտելեկտուալի, վերլուծականի մակարդակով, իրենք խոսում են հայհոյանքի, տղայականի մակարդակով։ Պայքարի մեր գործիքները տարբեր են։ Այստեղ մենք խեղճանում ենք։
Ա. Մանուկյանը նաև հավելել է, որ իրենց շարքերում արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնի համար առվազն 5-6 բարձրակարգ մասնագետ կա, ովքեր Էդվարդ Նալբանդյանին իրենց մոտ անգամ որպես օգնական չեն ընդունի։
Ինչ վերաբերում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ նոյեմբերի 11-ի ելույթին, ապա Ա. Մանուկյանն ասել է, որ այդ ելույթն այնքան խորն է ու այնքան ենթատեքստեր ունի, որ տարբեր մարդիկ տարբեր կերպ են ընկալել։ Ներկայացնում ենք մեկ հատված «7օր»-ի և Արամ Մանուկյանի հարցուպատասխանից.
-Դաշնակներին մեսիջ տվեց, Ռոբերտ Քոչարյանին մեսիջ տվեց, Սերժ Սարգսյանին մեսիջ տվեց, եվրոպացիներին մեսիջ տվեց, ամերիկացիներին մեսիջ տվեց...
-Հայ ժողովրդի՞ն ինչ մեսիջ տվեց։
-Ժողովրդին էլ մեսիջ տվեց։
-Հանրահավաքի ժամանակ «հիմա՛» բղավող ժողովրդին ի՞նչ մեսիջ տվեց։
-Ասեց՝ դուք էլ ի՛մ ժողովուրդն եք, ի՛մ ակտիվիստն եք, բացատրե՛ք, այդ մարդկանց հետ աշխատե՛ք։
-Բայց ժողովուրդն այլ մեսիջի կարիք չունե՞ր։
-Ինքն էլ ասաց՝ ոչ թե միշտ պետք է իջնել ժողովրդի մոտ, այլ ժողովրդին է  հարկավոր երբեմն բարձրացնել։ Սևակն էլ է ասում՝ արվեստագետը նա չի, որ իջնում է ժողովդրի լու-լու-լուն է լսում, այլ նա է, որ ժողովրդին է բարձրացնում իր մակարդակին։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը քաղաքական մշակույթ էր, բա՛րձր մշակույթ։ Եվ շատ նորմալ է, որ հակասական է, և տարբեր մարդիկ տարբեր կերպ են հասկանում։

Левон Тер-Петросян не хочет спускаться к народу и выслушивать его лу-лу-лу
Сегодня представитель АОД Арам Манукян заявил в клубе «Дуплекс», что второй и третий президенты РА имеют недостаток в грамотности.
«Эти люди, не прочитали столько книг, сколько написал Левон Тер-Петросян. Эти не знают книг, не знают правописания, не знают внешнюю дипломатию», - сказал бывший замминистра культуры РА. «Мы говорим, на уровне  интеллигента, интеллектуала, аналитика, а они - на ребяческом, уровне,  ругательств. Орудия борьбы - разные », - сказал он.
Манукян отметил также, что в их рядах есть как минимум 5-6 высококвалифицированных специалистов, которые Эдварда Налбандяна даже к себе в помощники не возьмут.
Что касается выступления Левона Тер-Петросяна  от 11 ноября, то А.Манукян сказал, что это выступление настолько глубокое и имеет подтекст, что  разные люди по-разному его воспринимают.
Представляем вашему вниманию один эпизод из вопросов-ответов «7or» с Манукяном.
«Выступление дало мессидж дашнакцаканам, Роберту Кочаряну, Сержу Саргсяну, европейцам, американцам...
-Какой мессидж был армянскому народу?
-Мессидж был и армянскому народу.
- А какой мессидж был народу, кричащему «сейчас?
- Скажите и вы мой народ, мой активист, объясните, поработайте с этими людьми.
- Но народ не нуждался в другом мессидже?
- Он сказал, что не всегда надо спускаться к народу, а необходимо, чтобы иногда поднимать народ. И Севак говорил, что человек искусства не тот, который выслушивает лу-лу-лу народа, а тот, кто поднимает народ до своего уровня. Выступление Левона Тер-Петросяна было политической культурой, высокой культурой. И очень нормально, что было разноречивым, разные люди по-разному поняли его.