Մեկնարկել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության միամսյակը
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար ՋեմմաԲաղդասարյանը նշել է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք բազմաթիվ խնդիրներ ունեն, և այդ խնդիրների վրա ավելի ուշադրություն հրավիրելու համար ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովը հայտարարել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության միամսյակը։
«Ունիսոն» հ/կ նախագահ ԱրմենԱլավերդյանն էլ նշել է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք երկու հիմնական խնդիր ունեն։
-Խոսքը ֆիզիկական մատչելիության և զբաղվածության մասին է։ Ֆիզիկական մատչելիության մասին շատ է խոսվում, բայց, որպես սայլակ օգտագործող մարդ, շատ քիչ տեղեր եմ կարողանում տեղաշարժվել։ Ինչ վերաբերում է զբաղվածությանը, ես ուզում եմ կոչ անել բոլոր գործատուներին այս միամսյակի շրջանակներում, որպես ակցիա, ընդունել գոնե մեկ հաշմանդամ,-ասել է նա։
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ջեմմա Բաղդասարյանը նշել է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք բազմաթիվ խնդիրներ ունեն, և այդ խնդիրների վրա ավելի ուշադրություն հրավիրելու համար ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովը հայտարարել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության միամսյակը։
«Ունիսոն» հ/կ նախագահ Արմեն Ալավերդյանն էլ նշել է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք երկու հիմնական խնդիր ունեն։

Стартовал месячник защиты прав людей с ограниченными возможностями
Во время встречи с журналистами замминистра труда и социальных вопросов РА Джемма Багдасарян отметила, что у лиц, имеющих инвалидность, есть множество проблем, и для привлечения к этим проблемы большего внимания министерство труда и социального обеспечения и национальная комиссия, занимающаяся вопросами лиц, имеющих инвалидность, объявили месячник защиты людей с ограниченными возможностями.
Председатель ОО «Унисон» Армен Алавердян отметил, что у имеющих инвалидность лиц есть две основные проблемы.
«Речь идет о физической доступности и занятости. О физической доступности много говорится, но, как использующий коляску человек, я могу сказать, что пользуюсь достаточно ограниченным числом мест. Что касается занятости, то я хочу призвать всех работодателей в рамках этого месячника в качестве акции принять на работу хотя бы одного инвалида, - сказал он.