ՀՀԿ–ի առաջարկով՝ հանրաքվեին 5 հազար մարդ կմասնակցի նույնականացման քարտով
Կառավարության այսօրվա նիստում քննարկվել է ԱԺ ՀՀԿ–ական պատգամավորներ Հովհաննես Սահակյանի, Արտակ Դավթյանի, Գագիկ Մինասյանի և Գագիկ Մելիքյանի օրենսդրական նախաձեռնությունը։ Դրանով առաջարկվում է փոփոխություն կատարել Ընտրական օրենսգրքում և մի շարք այլ օրենքներում:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշել է, որ 2014թ. հունվարի 1-ից մարդուն անձնագիրը տրամադրվում է այն դեպքում, եթե նա ցանկանում է դուրս գալ երկրի սահմաններից, իսկ ՀՀ տարածքում անձը հաստատող փաստաթուղթ կիրառում է նույնականացման քարտը։ Դ. Հարությունյանը նաև ընդգծել է, որ Ընտրական օրենսգիրքը նախատեսում է ընտրություններին մասնակցել անձնագրերո՛վ, և որպես խնդրի լուծում՝ առաջարկվում է հնարավորություն ստեղծել՝ քվեարկելու նաև նույնականացման քարտերով։
Սակայն այստեղ մեկ խնդիր էլ կա՝ նույնականացման քարտը պլաստիկ է, իսկ դրա վրա քվեարկության ժամանակ դրոշմակնիք հնարավոր չէ դնել։ Թեև Դ. Հարությունյանը վստահ է, որ դա չի կարող ընտրակեղծիքների առիթ լինել։
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտնել է, որ այսօր Հայաստանում մոտ 5000 քաղաքացի ունի նույնականացման քարտ։

По предложению РПА 5 тыс. граждан примут участие в референдуме по идентификационным картам
В ходе сегодняшнего заседания правительства РА была обсуждена законодательная инициатива депутатов от РПА Ованнеса Саакяна, Артака Давтяна, Гагика Минасяна и Гагика Меликяна, которой предлагается внести изменения в Избирательный кодекс и ряд других законов Армении.
Министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян отметил, что с 1 января 2014 года гражданам страны паспорт предоставляется для пересечения границы, в пределах же страны применяется идентификационная карта. Он также подчеркнул, что Избирательный кодекс предусматривает участие в выборах по паспортам, и в качестве решения этой проблемы предлагается разрешить голосовать также по идентификационным картам.
Однако ввиду того, что карты сделаны из пластика, на них в ходе референдума не смогут поставить печати об участии в голосовании. Тем не менее, Арутюнян уверен, что это не сможет стать поводом для фальсификаций.
Премьер-министр РА Овик Абрамян, в свою очередь, добавил, что в Армении обладателями идентификационных карт являются 5000 граждан.