Ադրբեջանցիները Նախիջևանում քրեակատարողական հիմնարկ են ցանկանում կառուցել
2010թ. նոյեմբերրի 24-ից 27-ը ՀՀ արդարադատության նախարարության պատվիրակությունը' նախարարի տեղակալ Նիկոլայ Առուստամյանի գլխավորությամբ, Ստամբուլում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի արդարադատության նախարարների 30-րդ համաժողովին:
Համաժողովի առաջին օրը եզրափակվել է Ադրբեջանի արդարադատության նախարարի ելույթով, ով հայտնել է Նախիջևանում քրեակատարողական հիմնարկ կառուցելու անհրաժեշտության մասին։ Դա, ըստ նրա, պայմանավորված է հարևան երկրի կողմից ագրեսիա ցուցաբերելու պատճառով Նախիջևանի հետ պատշաճ կապ ապահովելու անհնարինությամբ, և որ հարևան երկիրը «օկուպացրել է» Ադրբեջանի տարածքի 20%-ը (ընդ որում, Ադրբեջանի պատվիրակության՝ նախօրոք ներկայացված ելույթի տեքստերի ուսումնասիրությունը ցույց էր տվել, որ նշված հատվածը բացակայել է):
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Նիկոլայ Առուստամյանը հակադարձելով Ադրբեջանի արդարադատության նախարարի ելույթին՝ կոչ է արել չշեղվել կոնֆերանսի թեմաներից և նման ձևաչափի միջոցառումները չօգտագործել քաղաքական հայտարարություններ կամ ակնարկներ կատարելու համար, քանի որ երկրի անվտանգության ապահովման նպատակին ծառայող գոտիները որպես օկուպացիոն տարածքներ հայտարարելու հարցերը պետք է քննարկել համապատասխան ձևաչափով՝ հավատարիմ մնալով ազգային ինքնորոշման և ուժի չկիրառման միջազգային սկզբունքներին և բացի դա, նման հայտարարություններ անելու համար չկան իրավական որևէ հիմնավորումներ:

Азербайджанцы политизируют свое намерение построить СИЗО в Нахиджеване
Делегация Министерства юстиции РА во главе с замминистра юстиции Николаем Арустамяном с 24 по 27 ноября 2010г. участвовала на 30-ой конференции  министров юстиции Совета Европы в Стамбуле.
Первый день конференции завершился выступлением министра юстиции Азербайджана, заявившего о необходимости строительства следственного изолятора в Нахиджеване. Это, по словам министра юстиции Азербайджана, обусловлено невозможностью обеспечения должного контакта с Нахиджеваном, ввиду демонстрации соседней страной агрессии и тем, что соседняя страна «оккупировала» 20% территории Азербайджана (между тем, в заранее представленном азербайджанской делегацией тексте выступления отмеченный отрывок отсутствует).
В ответ на выступление министра юстиции Азербайджана, замминистра юстиции РА  Николай Арустамян призвал не отвлекаться от тем конференции и не использовать формат таких мероприятий для политических заявлений, поскольку вопросы относительно объявления служащих безопасности страны зон оккупированными территориями нужно обсуждать в соответствующем формате, оставаясь верными международным принципам  самоопределения наций и неприменения силы. Кроме того, по словам министра, нет каких-либо юридических оснований делать подобные заявления.