Նկարիչների միությունը գոյատևում է իր սենյակների վարձակալների շնորհիվ
-Մեր աշխատանքի վրա ճգնաժամի ազդեցությունը չենք զգում շատ պարզ պատճառով՝ մենք միշտ եղել ենք ճգնաժամի իրավիճակում,- այսօր «Դուպլեքս» ակումբում ասել է Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը՝ նշելով, որ ՀՀ պետական բյուջեից իրենց միությունը ոչ մի լումա չի ստանում՝ պատճառաբանությամբ, որ այն հասարակական կազմակերպություն է, և ի՛նքը պետք է հոգա սեփական ծախսերը։
-Միշտ աշխատել ենք եզրին հասած վիճակում։ Նկարիչների միությունը գոյատևոմ է իր շենքի (Աբովյան 16) որոշ սենյակների վարձակալման հաշվին: Ճգնաժամը կարող է ազդել այդ վարձակալների վրա։ Եթե նրանցից մեկը դուրս գա, Նկարիչների միությունը գուցե վերանա։
Կ. Աղամյանը նաև հավելել է, որ միության ցուցասրահներն էլ վերանորոգվել են փոխգործարքի շնորհիվ՝ մի կազմակերպության են «վաճառել» միության շենքի տանիքը, ինչի դիմաց այդ կազմակերպությունը վերանորոգել է ցուցասրահները։
Ֆինանսական խնդիրների պառճառով արտերկրում հայ նկարիչների գործերի ներկայացման հետ էլ խնդիրներ կան, իսկ նկարիչների միջազգային համաժողովներին մասնակցում են միայն այն ժամանակ, եթե հրավիրող կողմն է հոգում բոլոր ծախսերը։

Союз художников существует за счет аренды своих комнат
«Мы не чувствуем влияния кризиса на свою работу по той простой причине, что всегда были в кризисной ситуации», - сказал сегодня в клубе «Дуплекс» председатель Союза художников Армении (СЖА) Карен Агамян, отметив, что из госбюджета РА Союз художников ни одной лумы не получает, с той мотивировкой, что эта общественная организация, и она сама должна позаботиться о своих расходах.
«Всегда мы работали в состоянии, дошедшей до грани. Союз художников существует за счет аренды своих некоторых квартир (Абовян 16). Кризис может повлиять на этих арендаторов. Если один из них выйдет, то может быть Союз художников прекратит свое существование», - отметил глава СЖА .
К.Агамян добавил также, что выставочные залы союза были отремонтированы за счет сделки - одной организации продали крышу здания союза, взамен чего эта организация отремонтировала выставочные залы.
По причине финансовых проблем есть проблемы и с представлением работ армянских художников, проживающих за рубежом, а художники в международных форумах участвуют лишь тогда, когда приглашающая сторона заботится о всех расходах.