Հմայակ Հովհաննիսյան. «Լևոն Տեր–Պետրոսյանի դերը, որպես ընդդիմության առաջնորդի, որևէ մեկն իրավունք չունի կասկածի տակ դնելու»
-Ընդդիմություն այսօր կա։ Պարտադիր չէ, որ ընդդիմությունը լինի միատեսակ,- «Ուրբաթ» ակումբում ասել է Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը։ Նա նշել է, որ ընդդիմություն կարող է չլինել միայն տոտալիտար համակարգում, իսկ մեր հասարակությունը՝ իր թերություններով հանդերձ, տոտալիտար չէ։
Սակայն ընդդիմության առաջնորդի հարցը, Հ. Հովհաննիսյանի կարծիքով, որոշվում է ոչ թե այս կամ այն ընդդիմադիր կուսակցության կամ ուժի հավակնություններով, այլ  քաղաքական նախագահական ընտրությունների արդյունքում։
-Այսինքն, առաջիկա երկու տարիների ընթացքում, եթե արտահերթ նախագահական ընտրություններ չլինեն, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դերը, որպես ընդդիմության առաջնորդի, որևէ մեկն իրավունք չունի կասկածի տակ դնելու։ Նա ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներով զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, Դաշնակցության թեկնածուն երկրորդ տեղում չէր, և այսպիսով նա բողոքավոր զանգվածի առաջնորդն է,- ընդգծել է Հ. Հովհաննիսյանը։
Նա նաև նշել է, որ «Հայ ազգային կոնգրեսի» առաջնորդի կողմից համագործակցության առաջարկ է արվել, և կարելի է տեսնել, թե այդ քայլի շուրջ ինչպես են շաղկապվում բոլոր գործընթացները։
-Այսօր Սերժ Սարգսյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի շրջապատում կան մարդիկ, որոնք կտրականապես դեմ են ՀՀ առաջին նախագահի և ՀՀ գործող նախագահի միջև համագործակցությանը,- ասել է Հ. Հովհաննիսյանը, և հավելել, որ Սերժ Սարգսյանի շրջապատում այդ համագործակցությանը դեմ հանդես եկողները մտածում են, որ իրենք դուրս կմնան իշխանությունից, իսկ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի շրջապատում դեմ արտահայտվողները կարծում են, որ դա կթուլացնի ընդդիմության դիրքերը։

Амаяк Ованисян: «Роль Левона Тер-Петросяна, как лидера оппозиции, кто-либо не имеет права ставить под сомнение»
«Сегодня есть оппозиция. Необязательно, чтобы оппозиция была однородной», - сказал сегодня в клубе «Урбат» председатель Союза политологов Армении Амаяк Ованисян. Он отметил, что оппозиции может и не быть в тоталитарной системе, а наше общество вместе со своими недостатками, не тоталитарно.
Однако, по мнению А.Ованисяна, вопрос лидера оппозиции определяется не притязаниями той или иной оппозиционной партии или силы, а в результате политических президентских выборов.
«То есть, в течение ближайших двух лет, если не будет внеочередных президентских выборов, роль Тер-Петросяна, как лидера оппозиции, кто-либо не имеет права ставить под сомнение. Он по официальным результатам выборов занял второе место, кандидат от Дашнакцутюн не был на втором месте и таким образом, он не лидер протестной массы», - подчеркнул А.Ованисян.
Он также отметил, что со стороны «Армянского национального конгресса» было предложение о сотрудничестве и можно увидеть, как вокруг этого шага взаимосвязываются все процессы.
«Сегодня в кругу Сержа Саргсяна и Левона Тер-Петросяна есть люди, которые категорически против сотрудничества первого президента РА и действующего президента РА», - сказал А.Ованисян, добавив, что в кругу Сержа Саргсяна выступающие против этого сотрудничества думают, что они останутся вне власти, а в кругу Левона Тер-Петросяна выступающие против - что это ослабит позиции оппозиции.