ԱԺ պատգամավոր. «Եթե Արցախի բնակեցումը լիներ քաղաքական որևէ կետ, մենք վերջին 15 տարվա մեջ կտեսնեինք դա»
-Եթե Արցախի բնակեցումը լիներ քաղաքական որևէ կետ, մենք, ըստ էության, վերջին 15 տարվա մեջ կտեսնեինք դա։ Վերջին 15 տարվա մեջ երկու ալիք է եղել՝ մեկը, որ բնակեցվել են ազատագրված տարածքները, և շուրջ 18,5 հազար մարդ է բնակեցվել, և սկսվել է մի ուրիշ ալիք, երբ խոսակցություններ են սկսվել, հայտարարություններ, թե ո՞րն է մեր հայրենիքը, ի՞նչ պիտի անենք, գոտի՞ են ազատագրված տարածքները և այլն, և այդ ժամանակվանից բնակչությունը կրճատվել է. 3 անգամ ավելի քիչ մարդ է այսօր այստեղ բնակվում,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով Արցախի վերաբնակեցման մասին՝ ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը։
Նա նշել է, որ տարածքները չեն բնակեցվում, ուրեմն դրանից կարելի է եզրակացնել, որ նախապատրաստվում են դրանց հանձնմանը։ Այն հարցին, թե այդ վախի՞ց է բնակչությունը կրճատվում, նա պատասխանել է՝ այո՛. չէ՞ որ այդ մարդիկ էլ են հասկանում ու եզրակացություններ անում։

Депутат НС: «Если бы заселение Арцаха было политическим пунктом, мы бы в течение последних 15-ти лет это заметили»
«Если бы заселение Арцаха было политическим пунктом, мы бы в течение последних 15-ти лет это заметили. За последние 15 лет было две волны. Первая - это то, что были заселены освобожденные территории - на них поселилось 18,5 тыс. человек. Началась также другая волна:, когда появились разговоры, заявления о том, что есть наша родина, что мы должны делать, являются ли поясом освобожденные территории и др., с этого времени население сократилось - там сегодня живет в три раза меньше людей», - говоря во время встречи с журналистами о перезаселении Арцаха, сказала секретарь парламентской фракции «Наследие» Лариса Алавердян.
Она отметила, что территории не заселяются, поэтому из этого можно заключить, что готовятся к их сдаче. На вопрос о том, что население сокращается от этого страха, она ответила, что да, ведь и эти люди понимают и делают выводы.