«Deno Gold Mining» ընկերության Շահումյանի ստորգետնյա հանքում մարդ է զոհվել
Ըստ «Էկոլուրի», «Deno Gold Mining» ընկերության կողմից շահագործվող Շահումյանի ոսկու բազմամետաղային հանքավայրի ստորգետնյա հանքում նոյեմբերի 15-ին մարդ է զոհվել: Մահվան փաստի առթիվ ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով: Մահվան պատճառները հետաքննվում են:
Կապանի «Էկոլոգիական անվտանգության ապահովման եւ ժողովրդավարության զարգացման» ՀԿ-ն սեփական հետաքննությունն է անցկացնում: Կազմակերպությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում աշխատողի զոհվելու վայրի վրա, քանի որ հայտնի է, որ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանն արգելք է դրել հանքանյութի արդյունահանման գոտում գտնվող Շահումյան բանավանում ստորգետնյա եւ վերգետնյա աշխատանքների վրա՝ պատճառաբանելով մարդկանց կյանքին եւ առողջությանը սպառնացող վտանգները: Չճշտված տվյալների համաձայն՝ «Deno Gold Mining»-ը ներքին հրամանով արգելել է տեղեկատվություն տրամադրել մինչեւ ընկերության՝ պաշտոնական հաղորդագրություն հրապարակելը:

В подземных штольнях Шаумянского месторождения компании DENO GOLD MINING погиб человек
Как стало известно ЭкоЛур, 15 ноября в подземных штольнях Шаумянского золото- полиметаллического месторождения, разрабатываемого компанией Deno Gold Mining, погиб человек. По факту гибели создана специальная комиссия. Причина гибели расследуется.
Местная организация «За обеспечение экологической безопасности и развитие демократии» проводит собственное расследование. Особое внимание организация уделяет месту гибели рабочего, так как известно, что суд общей юрисдикции Сюникского марза, с мотивировкой угрозы жизни и здоровью людей, запретил подземные и наземные работы на территории Шаумянского поселка, расположенного в зоне добычи руды. По непроверенным данным, компания Deno Gold Mining внутренним приказом запретила предоставление информации до появления официального сообщения со стороны компании.