Թովմաս Պողոսյան. «...երբևէ չենք կարող մոռանալ թուրքերի գերխնդիրը, որի զոհը դարձավ մեր ժողովրդի մոտավորապես կեսը»
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր Թովմաս Պողոսյանը «7օր»-ին ասել է, որ ինքն արվեստի, մշակույթի մարդ է, և չի պատրաստվում լուրջ խոսք ասել քաղաքական որևէ խնդրի քննարկաման կապակցությամբ, սակայն, այդուհանդերձ, հավելել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելիս Հայաստանի իշխանությունները բավական զգույշ պետք է լինեն։
-Մի՛ բան է, եթե մենք կարող ենք տնտեսական կամ քաղաքական առնչություններ ունենալ, մի՛ ուրիշ բան է, եթե մենք բոլոր մեր սրբությունները դնում ենք մի կողմ և նրանց հետ անցնում ենք այնպիսի գլոբալ հարաբերությունների, ինչպիսին այսօր ունենք Ռուսաստանի հետ։ Այդիպսի հարաբերություններ Թուրքիայի հետ ունենալ չենք կարող, որովհետև ես վտահ եմ, որ նրանց ծրագրերը դեռ շարունակում են ապրել, այն ծրագրերը, որոնք ապրել են 100, 200 տարի առաջ,- նշել է Թ. Պողոսյանը՝ հավելելով, որ զգուշավոր շփման եզրերից մեկն էլ կարող է լինել մշակույթը:
-Որևէ ժողովրդի հետ մեր կապը, առնչությունները, լինի նա անմիջական դրացի, թե հեռավոր, համարում եմ կարևոր, բայց ինչ վերաբերում է մեր դրացիներին, որոնց հետ ունենք պատմական շատ ծանր անցյալ, չենք կարող երբևէ մոռանալ մեր ապրածը և երբևէ չենք կարող մոռանալ նրանց գերխնդիրը, որի զոհը դարձավ մեր ժողովրդի մոտավորապես կեսը։ Համոզված չեմ, թե այս գերխնդիրն այսօր գոյություն չունի, թե նրանք ձերբազատվել են այդ ծրագրից, նպատակից։

Товмас Погосян: «...когда-либо не можем забыть сверхзадачу турок, жертвой которой стала примерно половина нашего народа»
Заслуженный артист РА, профессор Товмас Погосян сказал «7or» , что он человек искусства и не готовится говорить что-нибудь  серьезное относительно обсуждения какой-либо политического вопроса, однако, тем не менее, добавил, что при установлении отношений с Турцией армянские власти должны быть достаточно осторожными.
«Одно дело, когда мы можем иметь экономические или политические отношения, другое дело, когда мы все свое святое задвигаем в сторону и вместе с ними вступаем в такие глобальные отношения, какие сегодня у нас существуют с Россией. Таких отношений с Турцией мы не можем иметь, поскольку я уверен, что их программы пока продолжают жить, те программы, которые жили 100, 200 лет», - отметил Т.Погосян, добавив, что одной из осторожных граней сотрудничества может быть искусство.
«Нашу связь с каким-либо народом, будь то непосредственный сосед, или дальний, считаю важным, но что касается наших соседей, с которыми мы имеем очень тяжелое историческое прошлое, не можем когда-либо забыть наше пережитое и  сверхзадачу, жертвой которой стала примерно половина нашего народа. Не уверен, что эта сверхзадача сегодня не существует или, что они отказались от этой программы, целей», - отметил Погосян.