Ալեք Ենիգոմշյան. «ՀԱԿ–ի և այսօրվա իշխանությունների միջև էական տարբերություն չկա»
-Առանձին, փոքր թվով տեսակետների հետ հնարավոր է համաձայն լինել, սակայն մեծ մասամբ՝ ոչ։ Սակայն դա չէ էականը։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը հերթական անգամ փաստում է, որ նախկին և ներկա իշխանությունների միջև հիմնականում էական ոչ մի տարբերություն չկա թե՛ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների գծով, թե՛ Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմնա հարցով, և ընդհանրապես, երևի թե՝ երկրի զարգացման պատկերացումներում։ ՀԱԿ-ի և այսօրվա իշխանությունների միջև էական տարբերություն չկա,- մեկնաբանելով ՀԱԿ ակտիվի ժողովում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը՝ «7օր»-ին ասել է ԱՍԱԼԱ-ի նախկին անդամ, «Միացում» ազգային նախաձեռնության ներկայացուցիչ ԱլեքԵնիգոմշյանը։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ՀԱԿ-ին և ինքն իրեն, Ա.Ենիգոմշյանի կարծիքով, իզուր է դասում արձանագրությունների ընդդիմախոսների շարքին, որովհետև դեմ լինելով ընդամենը այդ արձանագրությունների մեկ կետին՝ պատմաբանների հանձնաժողովին, չի նշանակում, թե նա և ՀԱԿ-ը դեմ են արձանագրություններին ընդհանրապես։
Նրա կարծիքով՝ սխալ է նաև, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հարցը կենտրոնացնում է «հայդատականության» շուրջ, որովհետև դրանով նա փորձում է հարցը բաժանել կա՛մ «հայդատականության», կա՛մ այսօր գոյություն ունեցող Հայաստանի շահերի պաշտպանության։
-Իրականությունն այդպիսին չէ։ Ե՛վ Թուրքիայի հետ սահմանների խնդիրը և Արցախյան ազատամարտի ժամանակ ազատագրված տարածքների խնդիրն այսօրվա Հայաստանից վերացած Հայ դատի խնդիրներ չեն։ Դրանք ամենասերտ ձևով առնչվում են այսօրվա Հայաստանի ներկային ու ապագային։Ինչպես կարելի է պատկերացնել, թե կարելի է պաշտոնապես ճանաչել այսօրվա Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանները, միջպետական հարցերում չպահանջել Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը, գումարած դրան՝ հանձնել ազատագրված հողերը և ակնկալել, թե դա ոչ մի ազդեցություն չի ունենա «մնացած» Հայաստանի գոյության, ժողովրդի բարոյական վիճակի և երկրի ապագայի վրա,- ընդգծել է Ալեք Ենիգոմշյանը։
Նա նշել է նաև, որ համաձայն է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթի վերաբերյալ «Հայկամավորականներիհամախմբում» ազգային-քաղաքական նախաձեռնության հայտարարությանը։
-Առանձին, փոքր թվով տեսակետների հետ հնարավոր է համաձայն լինել, սակայն մեծ մասամբ՝ ոչ։ Սակայն դա չէ էականը։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը հերթական անգամ փաստում է, որ նախկին և ներկա իշխանությունների միջև հիմնականում էական ոչ մի տարբերություն չկա թե՛ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների գծով, թե՛ Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմնա հարցով, և ընդհանրապես, երևի թե՝ երկրի զարգացման պատկերացումներում։ ՀԱԿ-ի և այսօրվա իշխանությունների միջև էական տարբերություն չկա,- մեկնաբանելով ՀԱԿ ակտիվի ժողովում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը՝ «7օր»-ին ասել է ԱՍԱԼԱ-ի նախկին անդամ, «Միացում» ազգային նախաձեռնության ներկայացուցիչ Ալեք Ենիգոմշյանը։
-Իրականությունն այդպիսին չէ։ Ե՛վ Թուրքիայի հետ սահմանների խնդիրը և Արցախյան ազատամարտի ժամանակ ազատագրված տարածքների խնդիրն այսօրվա Հայաստանից վերացած Հայ դատի խնդիրներ չեն։ Դրանք ամենասերտ ձևով առնչվում են այսօրվա Հայաստանի ներկային ու ապագային։ Ինչպես կարելի է պատկերացնել, թե կարելի է պաշտոնապես ճանաչել այսօրվա Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանները, միջպետական հարցերում չպահանջել Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը, գումարած դրան՝ հանձնել ազատագրված հողերը և ակնկալել, թե դա ոչ մի ազդեցություն չի ունենա «մնացած» Հայաստանի գոյության, ժողովրդի բարոյական վիճակի և երկրի ապագայի վրա,- ընդգծել է Ալեք Ենիգոմշյանը։
Նա նշել է նաև, որ համաձայն է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթի վերաբերյալ «Հայ կամավորականների համախմբում» ազգային-քաղաքական նախաձեռնության հայտարարությանը։

Алек Енигомшян: «Между АНК и сегодняшними властями нет существенной разницы»
«С отдельными, немногочисленными точками зрения можно быть согласным, но по большей части - нет. Однако это не существенно. Выступление Левона Тер-Петросяна в очередной раз свидетельствует о том, что между бывшими и нынешними властями в основном нет существенного различия ни по части отношений с Турцией, ни в вопросе урегулирования проблемы Арцаха, ни, вообще, в представлениях о развитии страны. Между АНК и сегодняшними властями нет существенной разницы», - комментируя выступление Левона Тер-Петросяна на собрании актива АНК, «7or» сказал бывший член АСАЛА, представитель национальной инициативы «Миацум» Алек Енигомшян.
По мнению А.Енигомшяна, Левон Тер-Петросян напрасно причисляет себя и АНК к ряду противников протоколов, потому что быть против одного пункта этих протоколов - комиссии историков не означает, что он и АНК вообще против протоколов.
А.Енигомшян неправильным считает также то, что Левон Тер-Петросян концентрирует вопрос вокруг «айдатства», потому что он этим пытается разделить вопрос на или «айдатство», или на защиту имеющихся сегодня государственных интересов Армении.
«Реальность не такова. И проблема границ с Турцией, и освобожденных во время Арцахской войны территорий не являются проблемами исчезнувшего из сегодняшней Армении Ай дата. Они самым тесным образом связаны с настоящим и будущим сегодняшней Армении. Как можно представить, что можно официально признать сегодняшнюю границу Армении и Турции, не требовать в межгосударственных вопросах признания Турцией Геноцида и, кроме этого, сдавать освобожденные территории и ожидать, что это не окажет никакого влияния на существование «оставшейся» Армении, моральное состояние народа и будущее страны», - подчеркнул Алек Енигомшян.
Он также отметил, что согласен с заявлением национально-политической инициативы «Сплочение армянских добровольцев» относительно выступления Левона Тер-Петросяна.